Trądzik u dorosłych – przyczyny i sposoby leczenia

Trądzik u dorosłych – przyczyny i sposoby leczenia

 Trądzik jest przypadłością, która kojarzy się większości osób z okresem dojrzewania. Jednak nie dotyka on jedynie nastolatków – może się również pojawić u osób dorosłych. Objawy trądziku u dorosłych są bardzo podobne, jak u młodszych osób, jednak zmiany trądzikowe często wynikają z innych powodów. Dowiedz się, co może być przyczyną powstawania zmian skórnych oraz jakie są sposoby na trądzik dorosłych.

Trądzik u dorosłych – przyczyny

Trądzik jest problemem, który dotyka coraz większą liczbę osób dorosłych. Statystycznie częściej pojawia się on u dorosłych kobiet, jednak może także wystąpić u dorosłych mężczyzn. W przypadku trądziku u dorosłych przyczyny są nieco inne niż u nastolatków, którym w procesie dorastania towarzyszą zmiany hormonalne wpływające na pojawianie się zmian skórnych. Najczęściej ustępują one jednak po kilku latach, gdy organizm osiąga wiek dorosły. Jednakże trądzik może pojawić się również po trzydziestym, a nawet czterdziestym roku życia i to u osób, których w młodości nie dotknęły większe problemy skórne. Jakie są przyczyny trądziku u dorosłych?

  • Nieodpowiednia dieta, w tym m.in. spożywanie żywności przetworzonej, fast foodów, słodyczy;
  • Stres – jednym z najczęstszych powodów powstawania trądziku u dorosłych jest stres. Przyczynia się od do produkcji kortyzolu, który z kolei zwiększa aktywność gruczołów łojowych, produkcję łoju oraz sebum, które stanowią pożywkę dla bakterii namnażających się w głębszych warstwach skóry. Powoduje to powstawanie miejscowego stanu zapalnego oraz zatykanie porów skóry;
  • Używki – palenie papierosów, spożywanie alkoholu;
  • Zbyt mała ilość snu;
  • Przyjmowanie niektórych leków;
  • Czynniki genetyczne;
  • Zaburzenia hormonalne;
  • Nieprawidłowa pielęgnacja skóry – brak oczyszczania lub tonizowania, stosowanie do codziennej pielęgnacji źle dobranych kosmetyków, które zawierają składniki zatykające ujścia gruczołów łojowych lub powodujące przesuszanie skóry;
  • Czynniki zewnętrzne – zanieczyszczenia środowiska, kurz, promieniowanie UV – skóra reaguje na nie nadprodukcją sebum w celu usunięcia zanieczyszczeń, co prowadzi do powstawania zmian trądzikowych.

Jak leczyć trądzik u dorosłych?

Powstawanie trądziku u dorosłych wynika z nieco innych przyczyn niż u nastolatków. Ma także zazwyczaj inny, łagodniejszy przebieg. Charakteryzuje go jednak trudniejsze leczenie, gdyż ma tendencję do przewlekłego występowania. Leczenie trądziku u dorosłych to długotrwały proces, dlatego należy uzbroić się w cierpliwość.

Trądzik u dorosłych często jest efektem różnorodnych zmian hormonalnych, dlatego w pierwszej kolejności warto zająć się diagnostyką, która pozwoli na wdrożenie odpowiedniego leczenia. Zalecane jest wykonanie szeregu badań hormonalnych i skonsultowanie wyników z lekarzem – dermatologiem lub endokrynologiem.

Trądzik u dorosłych wymaga często długotrwałej terapii, która zlecana jest na podstawie wykonanych badań. Lekarz dermatolog może wdrożyć specjalne środki do stosowania zewnętrznego, które zawierają składniki pomocne w walce z niedoskonałościami, o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym przeciwłojotokowym i keratolitycznym. Często zlecane są antybiotyki, które w składzie uwzględniają kwas azelainowy, kwas salicylowy czy siarkę. W leczeniu trądziku dorosłych stosowane są również środki zawierające w składzie retinoidy.

Niezbędne jest jednak połączenie terapii wdrożonej przez dermatologa z odpowiednią dietą, prawidłową pielęgnacją skóry oraz zmianą stylu życia. Jeśli połączenie terapii zewnętrznej i zmian w sposobie odżywiania i trybie życia nie pomogą, a objawy są bardzo nasilone, dermatolog może także włączyć stosowanie preparatów doustnych o silnym działaniu antybakteryjnym (np. tetracyklin). W wielu przypadkach skuteczne może być także wprowadzenie tabletek antykoncepcyjnych, które zawierają hormony regulujące pracę układu wewnątrzwydzielniczego.

Terapia trądziku zalecona przez dermatologa może trwać dość długo, w niektórych sytuacjach nawet przez rok. Po jej zakończeniu zalecane jest stosowanie dermokosmetyków wskazanych przez lekarza, których zadaniem jest podtrzymanie efektu oraz zapobieganie nawrotom.

Trądzik u dorosłych – prawidłowa pielęgnacja skóry trądzikowej

Zmiany skórne tworzące trądzik u dorosłych powstają m.in. w efekcie nieprawidłowej pielęgnacji skóry. W trosce o jej dobry wygląd warto dbać o codzienne, dokładne oczyszczanie skóry i jej tonizowanie. Więcej na temat prawidłowej rutyny pielęgnacyjnej przeczytasz na w artykule Etapy pielęgnacji twarzy – demakijaż, oczyszczanie, tonizacja i nawilżanie skóry twarzy.

Zmagając się z problemem, jakim jest trądzik u dorosłych, należy wdrożyć odpowiednie kosmetyki. Przede wszystkim powinno stosować się produkty o działaniu przeciwzapalnym, a także ograniczającym nadmierne wydzielanie sebum. Warto stosować także kosmetyki o działaniu złuszczającym, które usuwają martwy naskórek i zanieczyszczenia z powierzchni skóry, oczyszczają ją, a tym samym ograniczają nadmierne rogowacenie i pracę gruczołów łojowych. Nie należy jednak przesadzać z częstotliwością i intensywnością oczyszczania skóry, ponieważ może to skutkować jej przesuszeniem, co z kolei prowadzić może do nadmiernej produkcji łoju, a w konsekwencji powstawania trądziku.

Do codziennej pielęgnacji cery trądzikowej warto poszukiwać dedykowanych kosmetyków, które zostały opracowane z myślą o wyjątkowe potrzeby tego typu skóry. W ich składzie powinny znaleźć się łagodne dla skóry, a jednocześnie skuteczne składniki o przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym działaniu.

Jednym z podstawowych składników, których powinno się szukać w produktach mających pomóc w leczeniu trądziku u dorosłych jest cynk. Cynk to substancja, która zwęża pory, redukuje niedoskonałości i matuje skórę, a także chroni skórę przed działaniem czynników zewnętrznych.

Czego warto unikać wybierając kosmetyki na trądzik u dorosłych? Cera trądzikowa charakteryzuje się wysoką wrażliwością i suchością, dlatego należy wystrzegać się produktów zawierających silne detergenty oraz alkohol etylowy. Mogą one bowiem podrażniać i wysuszać skórę, a także prowadzić do ściągnięcia naskórka. W efekcie powoduje to zwiększenie wydzielania sebum i pogorszenie stanu skóry. Unikać należ także kosmetyków o tłustych, zapychających pory formułach, w których składzie znajdują się substancje o działaniu komedogennym.

08 lutego 2023