Szczotkowanie na sucho – dlaczego warto i jak szczotkować ciało?

Szczotkowanie na sucho – dlaczego warto i jak szczotkować ciało?

Szczotkowanie na sucho to doskonały sposób na wygładzenie skóry, usunięcie martwego naskórka, redukcję cellulitu, poprawę krążenia krwi. W ostatnich latach coraz więcej osób interesuje się tą techniką automasażu, którą z powodzeniem można wykonywać w domu. Na czym polega szczotkowanie na sucho, w jaki sposób i jak często szczotkować ciało oraz jakich efektów można się spodziewać regularnie wykonując ten zabieg?

Szczotkowanie na sucho – na czym polega?

Rytuał szczotkowania ciała na sucho wywodzi się z krajów Azji. Stanowi on element ajurwedy, czyli starohinduskiego systemu leczniczego oraz filozoficznego, który w 1979 roku został uznany przez WHO za jeden ze sposobów podejścia do zdrowia i terapii. Tradycja ajuwerdyjska wskazuje wiele korzyści wynikających ze szczotkowania ciała na sucho. Masaż skóry na sucho oczyszcza ciało z toksyn, pobudza krążenie limfy, a tym samym dodaje energii. Początkowo rytuał ten wykonywany był za pomocą suchych traw, zaś z czasem zaczęto stosować szczotki z naturalnego włosia.

Na terenie niemal całej Azji stosowane są różnego rodzaju masaże, w tym właśnie szczotkowanie na sucho, które wykonuje się przed kąpielą. Zdrowa, jędrna i gładka skóra Azjatek sprawiła, że wiele zabiegów pielęgnacyjnych wywodzących się z azjatyckich obszarów zyskało popularność na terenie całego świata. Także Europejki coraz częściej sięgają po naturalne metody pielęgnacji, wykorzystujące pochodzące z natury materiały i drogocenne właściwości roślin, a także wymagające minimalnych nakładów pracy przy bardzo pozytywnych i widocznych efektach.

Szczotkowanie na sucho – efekty

Szczotkowanie ciała na sucho to jeden ze sposobów na zapewnienie zdrowego wyglądu skórze i poprawę jej kondycji. Zabieg łączący elementy peelingu i masażu można wykonywać w domu. Jakie efekty przynosi regularne szczotkowanie skóry na sucho?

  • oczyszcza organizm z toksyn,
  • wygładza i zmiękcza skóry, usuwa martwe komórki naskórka,
  • poprawia krążenie krwi,
  • poprawia koloryt skóry,
  • ujędrnia i uelastycznia skórę,
  • pobudza układ limfatyczny, usprawnia przepływ limfy,
  • redukuje obrzęki,
  • zmniejsza cellulit,
  • odblokowuje ujścia mieszków włosowych, łagodząc problem wrastających włosków,
  • działa pobudzająco, dodaje energii z rana,
  • relaksuje, odpręża i wycisza wykonywany wieczorową porą,
  • korzystnie wpływa na układ immunologiczny,
  • odżywia skórę i nawilża skórę – komórki stają się lepiej dotlenione.

Jak szczotkować ciało na sucho?

Regularne szczotkowanie ciała na sucho korzystnie wpływa na kondycję skóry, działając na nią niczym peeling, który usuwa martwy naskórek, poprawia krążenie krwi, ujędrnia skórę, zapewnia jej lepszy wygląd i zdrowszy koloryt, a także redukuje cellulit. Należy przy tym zaznaczyć, że zalety szczotkowania ujawniają się dopiero wtedy, gdy do wykonywania masażu podejdziemy w sposób sumienny. Regularność w tym zakresie to absolutna podstawa, jeśli chcemy zobaczyć określone efekty. Wykonując zabieg, jakim jest szczotkowanie na sucho, należy przestrzegać kilku istotnych zasad.

  • Przede wszystkim niezbędne jest stosowanie odpowiedniej szczotki, najlepiej z naturalnego włosia.
  • Szczotkując ciało należy zadbać, aby skóra była całkowicie sucha – nie należy używać na nią żadnych kosmetyków – kremów, balsamów czy olejków.
  • Szczotkowanie na sucho najlepiej wykonywać przed kąpielą, aby w jej trakcie zmyć złuszczony naskórek.
  • Duże znaczenie ma kierunek szczotkowania. Masaż szczotką należy wykonywać od dołu do góry, rozpoczynając od stóp, poprzez łydki, uda, pośladki, brzuch aż do ramion. Masaż ciała należy wykonywać w kierunku serca, co przyczyni się do usprawnienia krążenia.
  • Nacisk podczas masażu należy dostosować indywidualnie – nie może być on zbyt mocny, nie powinien sprawiać bólu czy dyskomfortu. Szczególnie na początku przygody ze szczotkowaniem należy zachować ostrożność, aby skóra nie uległa podrażnieniom.
  • Ruchy w trakcie wykonywania masażu powinny być pionowe i posuwiste. Wyjątek stanowią części ciała, takie jak piersi i brzuch, podczas których najlepiej wykonywać okrężne ruchy.
  • Po wykonanym rytuale pielęgnacyjnym niezbędne jest oczyszczenie szczotki za pomocą wody z mydłem i pozostawienie jej do wyschnięcia.

Jak długo i jak często szczotkować ciało?

Wiele osób zastanawia się, jak często szczotkować ciało na sucho? Warto wiedzieć, że w regularność w szczotkowaniu ciała ma ogromne znaczenie – to dzięki niej można osiągnąć upragnione efekty. Zalecane jest wykonywanie masażu codziennie bądź co drugi dzień, w zależności od potrzeb. Masaż można wykonywać na całe ciało lub skupić się na określonej partii ciała np. na masażu pośladków czy brzucha.

Czas szczotkowania powinien być dobrany indywidualnie. Najczęściej rekomendowane jest wykonywanie masażu suchą szczotką przez około 5 minut, jednakże nie trzeba się sztywno trzymać tej zasady. Ważne jest, aby dopasować długość trwania zabiegu do potrzeb naszej skóry.

Szczotkowanie ciała na sucho – przeciwwskazania

Masaż ciała szczotką nie jest wskazany w niektórych sytuacjach. Szczotkowanie ciała nie jest zalecane jeśli na skórze:

  • widnieją stany zapalne, rany, zadrapania, podrażnienia, świeże blizny,
  • występują choroby dermatologiczne, takie jak łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, trądzik,
  • obecne są żylaki,
  • jeśli osoba ma bardzo wrażliwą skórę lub skórę ze skłonnością do pękania naczynek.

Należy również uważać na wszelkie pieprzyki występujące na skórze, wykonując w tych obszarach bardzo delikatny masaż, który nie spowoduje ich rozdrapania.

Przeciwwskazania do masażu ciała szczotką nie stanowi ciąża, jeśli jest to ciąża zdrowa i niezagrożona. Jest to bowiem małoinwazyjny zabieg pielęgnacyjny. Każdorazowo warto jednak skonsultować temat z lekarzem prowadzącym.

Jaka szczotka do masażu ciała na sucho jest najlepsza?

Szczotkowanie ciała na sucho najlepiej wykonywać za pomocą szczotki z naturalnym włosiem, które może być zwierzęce lub roślinne. Naturalne włosie może być wykonane z kaktusa, kokosa, agawy lub szczeciny. Szczotki różnią się materiałem wykonania włosia, a także jego długością i gęstością. Do wyboru mamy również szczotki z długą rączką (idealne do masażu pleców) lub szczotki o owalnym kształcie, które od góry wyposażone są w pasek ułatwiający trzymanie szczotki w dłoni (do masażu ciała).

Jaką szczotkę najlepiej wybrać na początku? Warto postawić na taką, którą dobrze trzyma się nam w dłoni, a także z bardzo miękkim włosiem, bowiem w początkowej fazie łatwo można doprowadzić do podrażnienia skóry. Wraz z przyzwyczajaniem do zabiegu można zacząć wdrażać szczotki z nieco twardszym włosiem.

25 sierpnia 2022