Skwalan – co to takiego? Zastosowanie skwalanu w kosmetyce

Skwalan – co to takiego? Zastosowanie skwalanu w kosmetyce

W ostatnich latach na popularności zyskał surowiec, jakim jest skwalan. Jest do związek chemiczny stanowiący stabilną pochodną skwalenu, czyli elementu płaszcza lipidowego skóry. Skwalan jest ceniony ze względu na swoje działanie antyoksydacyjne, nawilżające i wygładzające, dlatego jest często wykorzystywany w produktach kosmetycznych. Jest on surowcem hipoalergicznym, bezpiecznym dla skóry, który sprawdzi się w pielęgnacji każdego rodzaju cery, a także w pielęgnacji skóry ciała oraz włosów. Dowiedz się więcej na jego temat!

Czym jest skwalan?

Skwalan to organiczny związek chemiczny, który jest stabilną, nasyconą i trwałą formą skwalenu. Z kolei skwalen to naturalny składnik ludzkiego sebum, stanowiącego element płaszcza lipidowego skóry. Skwalen zabezpiecza skórę przed utratą wilgoci, a tym samym przed przesuszeniem. Wraz z wiekiem i postępującym procesem starzenia się spada produkcja skwalenu. Można temu jednak zapobiec aplikując na powierzchni skóry skwalan.

Skwalan oraz skwalen wykazują podobne właściwości, jednak jest pierwszy z nich jest bardziej stabilny i trwały (w skwalanie wysycone są bowiem podwójne wiązania skwalenu). Skwalan jest również odporny na utlenianie. Występuje on w formie bezbarwnego olejku, który dzięki cząsteczkowej budowie szybko wnika w skórę, nie pozostawiając na niej tłustej warstwy. Dzięki dobrej wchłanialności oraz lekkiej formule jest on zaliczany do olejków suchych. Olejek nie posiada również działania komedogennego, co oznacza, że nie zatyka porów skóry, a tym samym nie przyczynia się do powstawania niedoskonałości.

W jaki sposób pozyskiwany jest skwalan? Występuje on naturalnie w surowcach roślinnych – oliwie z oliwek, oleju ryżowym oraz trzcinie cukrowej. Można go także uzyskać z wątroby rekina. Do produkcji kosmetyków stosowany jest zazwyczaj skwalan z trzciny cukrowej lub z oliwy z oliwek.

Skwalan – właściwości

Skwalan jest ceniony ze względu na swoje liczne pielęgnacyjne właściwości. W jaki sposób działa na skórę?

  • wzmacnia barierę hydrolipodową skóry, zabezpiecza ją przed nadmierną utratą wody,
  • ujędrnia, uelastycznia, wygładza, odżywia i regeneruje skórę całego ciała,
  • działa przeciwzmarszczkowo – skwalan posiada silne właściwości antyoksydacyjne, chroni skórę przed wolnymi rodnikami oraz zbyt szybkim starzeniem, zmniejsza widoczność zmarszczek,
  • rozświetla oraz wyrównuje koloryt skóry,
  • zmniejsza przebarwienia oraz blizny potrądzikowe,
  • zmiękcza, nawilża i natłuszcza skórę,
  • ułatwia transport składników odżywczych w głąb skóry,
  • działa przeciwzapalne, redukuje stany zapalne i zmiany skórne, łagodzi podrażnienia i przyspiesza gojenie drobnych ran,
  • zabezpiecza skórę przed promieniowaniem UV i niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi,
  • działa antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo,
  • korzystnie wpływa na włosy – nawilża je, wzmacnia, wygładza, zmniejsza puszenie i łamliwość, ułatwia rozczesywanie, chroni przed wysokimi temperaturami podczas stylizacji włosów, zabezpiecza również włosy farbowane przed utratą koloru.

Skwalan – do jakiego rodzaju skóry jest odpowiedni?

Skwalan jest naturalnym surowcem pochodzenia roślinnego, który nie wykazuje działania komedogennego. Oznacza to, że nie przyczynia się on do zatykania gruczołów łojowych, a tym samym powstawania wyprysków, zaskórników i innych niedoskonałości. Może on być zatem stosowany w przypadku różnych rodzajów cery, w tym również problematycznych, z tendencją do trądziku czy cery tłustej. Posiada on silne właściwości nawilżające, dlatego polubi go cera sucha, a także wygładzające i przeciwzmarszczkowe, co z kolei sprawdzi się w przypadku cery dojrzałej. Skwalan to także produkt dobry w przypadku cery naczynkowej ze względu na jego wzmacniające działanie oraz przetłuszczającej się, gdyś działa on regulująco na produkcję sebum, a także nie zatyka ujść gruczołów łojowych.

Skwalan roślinny sprawdzi się w pielęgnacji każdego rodzaju skóry. Skwalan jest surowcem hipoalergicznym, bezpiecznym i łagodnym dla skóry, co jednak nie oznacza, że nie może powodować reakcji alergicznych.

Jak stosować skwalan?

Naturalny skwalan jest surowcem o wszechstronnym zastosowaniu. Można go wykorzystywać w czystej postaci, aplikując na skórę całego ciała, skórę twarzy oraz włosy. Skwalan może pełnić funkcję:

  • serum do twarzy,
  • kosmetyku pod oczy redukującego zmarszczki,
  • odżywki do paznokci,
  • olejku do ciała,
  • bazy pod makijaż,
  • odżywki do pielęgnacji włosów,
  • wcierki do włosów i skóry głowy,
  • kremu do rąk lub do stóp.

Jak aplikować skwalan? Na wybraną partię ciała należy nałożyć kilka kropel skwalanu. Stosując skwalan należy pamiętać nakładaniu go na lekko wilgotną skórę. Można to wykonać np. za pomocą hydrolatu (sprawdź: Hydrolat – co to jest i jak go stosować?), co zwiększy skuteczność działania tego surowca.

W przemyśle kosmetycznym skwalan stanowi składnik dodawany do kosmetyków takich jak kremy, olejki, sera do twarzy, balsamy do ciała, kremy do rąk oraz stóp, a także produktów do włosów: szamponów, odżywek i masek. Jeśli w składzie produktu nie ma skwalanu, można go dodać samodzielnie, wzmacniając działanie kremów, balsamów, szamponów i odżywek. To również doskonały sposób na zwiększenie skuteczności działania kosmetyków, które dzięki temu mogą wnikać jeszcze głębiej w strukturę skóry lub włosów.

11 lipca 2022