Siemię lniane na włosy – właściwości, sposoby stosowania i efekty

Siemię lniane na włosy – właściwości, sposoby stosowania i efekty

Zawierające bogactwo składników odżywczych siemię lniane cenione jest od wieków w medycynie naturalnej. Jest ono pomocne na wiele schorzeń, w tym związanych z układem trawiennym i oddechowym, jednak nie jest to jedyny potencjał, jaki wykazują niewielkie ziarenka lnu. Siemię lniane idealnie nadaje się do pielęgnacji włosów – odżywia je, wzmacnia, nawilża, stymuluje porost, hamuje wypadanie, a także dodaje blasku. To idealny produkt na zniszczone, szorstkie, matowe i suche włosy, a także włosy kręcone. Sprawdź, w jaki sposób możesz wykorzystać siemię lniane na włosy!

Siemię lniane na włosy – właściwości

Siemię lniane, czyli po prostu nasiona lnu, są od dawna wykorzystywane w lecznictwie, jak i w celach kosmetycznych. Jest to produkt ogólnodostępny, który z łatwością można nabyć w sklepach i aptekach. W siemieniu lnianym znajduje się wiele istotnych składników odżywczych. Jest to produkt bogaty w białko, błonnik, nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, witaminy A, C, D, E, K oraz witaminy z grupy B oraz minerały – żelazo, fosfor, miedź, potas, selen, magnez oraz cynk. Posiadają one korzystny wpływ na stan włosów: wzmacniają je, przyspieszają porost, odżywiają, zapewniają zdrowy wzrost, a także sprawiają, że włosy stają się lśniące.

Siemię lniane na włosy – działanie

Stosując siemię lniane, zarówno w postaci domowych maseczek i płukanek, jak i pijąc koktajl z siemienia lnianego, działamy na rzecz poprawy stanu i wyglądu włosów. Zewnętrzne stosowanie siemienia lnianego sprawia, że kosmyki stają się nawilżone, mocne, gęste, miękkie i jedwabiste w dotyku. Regularne stosowanie przyspiesza także porost włosów, odżywia je, przywraca im zdrowy wygląd oraz blask. Siemię lniane zmniejsza również rozdwajanie końcówek, a także przywraca komfort skórze głowy, pomaga pozbyć się łupieżu i przedłuża świeżość włosów.

Jak działa siemię lniane na włosy?

  • nawilża, odżywia, regeneruje,
  • ogranicza łamliwość kosmyków, poprawia ich strukturę,
  • hamuje wypadanie włosów,
  • stymuluje porost włosów,
  • sprawia, że są lśniące i miękkie w dotyku,
  • wzmacnia cebulki włosów,
  • chroni końcówki włosów przed rozdwajaniem,
  • pomaga w walce z łupieżem oraz w leczeniu łuszczycy, przywraca komfort podrażnionej skórze głowy,
  • przedłuża świeżość włosów.

Do jakich włosów polecane jest siemię lniane? Po kosmetyki, w tym również te domowe, powinny sięgnąć osoby, które posiadają włosy suche, zniszczone, szorstkie, matowe, wypadające, a także kręcone i farbowane. Oprócz siemienia lnianego można również stosować olej lniany, który również rekomendowany jest do pielęgnacji włosów suchych, wysokoporowatych (przeczytaj: Jak sprawdzić porowatość włosów) oraz naturalnie kręconych.

Jakie siemię lniane wybrać?

Siemię lniane dostępne jest niemal w każdym sklepie. To produkt stosunkowo tani, a bardzo skuteczny, dlatego warto włączyć stosowanie siemienia lnianego do pielęgnacji włosów. Na sklepowych półkach znaleźć można dwa rodzaje siemienia lnianego. Są to:

  • siemię brązowe,
  • siemię złociste.

Lepszym wyborem jest siemię lniane, ponieważ jest bardziej bogate w składniki odżywcze. Warto także wybierać całe ziarna, a nie zmielone, ponieważ po zmieleniu szybciej tracą swoje składniki, a także lepiej nadają się do przygotowania domowych kosmetyków.

Jak stosować siemię lniane na włosy?

Do wykonania domowych kosmetyków z siemienia lnianego na włosy potrzebny jest tzw. glutek lniany. Powstaje on w efekcie zagotowania ziaren lnu w wodzie. W wyniku tego mikstura nabiera gęstszej konsystencji, a ziarna uwalniają składniki odżywcze. Glutek pokrywa włosy, tworząc na ich powierzchni ochronną warstwę, a jednocześnie je odżywia, nawilża i regeneruje.

Drugim sposobem na zastosowanie siemienia lnianego na włosy jest przygotowanie na jego bazie koktajlu. Jest on pełen składników odżywczych, które doskonale wzmacniają włosy od środka i zapobiegają ich wypadaniu.

Domowe kosmetyki z siemieniem lnianym

Siemię lniane można wykorzystać do przygotowania kilku domowych kosmetyków. Oto kilka sposobów na jego wykorzystanie do pielęgnacji włosów:

Maseczka z siemienia lnianego na włosy

Na przygotowanie maseczki z siemienia lnianego istnieją dwa sposoby:

  1. Dwie łyżki ziaren lnu zalej szklanką wody i gotuj na małym ogniu przez około 10 minut, a następnie przecedź przez sito lub gazę.
  2. Zalej dwie łyżki ziaren lnu szklanką wrzątku i pozostaw do zaparzenia, po czym odcedź powstały napar.

W efekcie zalania wrzątkiem lub gotowania ziaren lnu powstanie mikstura o konsystencji kisielu, czyli glutek lniany (zwany także jako żel lniany). Tak przygotowaną maseczkę nałożyć należy na wilgotne włosy oraz skórę głowy i trzymać (najlepiej pod czepkiem lub ręcznikiem) przez około godzinę, po czym dokładnie spłukać z włosów. Maseczkę z siemienia lnianego warto stosować raz w tygodniu.

Do maseczki na bazie siemienia lnianego można dodać również kilka kropel ulubionego olejku, który dodatkowo wzmocni jego działanie.

Płukanka z siemienia lnianego na włosy

Drugim sposobem na to, jak zastosować siemię lniane na włosy jest przygotowanie tzw. płukanki. Sposób jej przyrządzenia jest niemal taki sam, jak w przypadku maseczki, jednak zmieniają się proporcje. Dwie łyżki siemienia lnianego należy ugotować lub zalać dwiema szklankami wody, a po odcedzeniu zastosować miksturę na włosy bezpośrednio po myciu, bez jej spłukiwania. Tego rodzaju domowy kosmetyk doskonale nabłyszcza i wygładza włosy.

Przygotowany z siemienia lnianego płyn można również używać w formie mgiełki, aplikując je za pomocą rozpylającego atomizera.

Koktajl do picia z siemienia lnianego

Picie siemienia lnianego ma dobroczynny wpływ na włosy. Poprawia ich kondycję, wzmacnia, hamuje wypadanie i przyspiesza porost włosów. Co więcej mikstura z zaparzonych ziaren lnu korzystnie wpływa na cały organizm – reguluje pracę układu oddechowego, trawiennego i hormonalnego. Na rezultaty trzeba jednak trochę poczekać. Efekty zauważyć można po upływie około 2-3 miesięcy. Ważna jest przy tym regularność i codzienne spożywanie napoju.

W jaki sposób przygotować koktajl z siemienia lnianego? Są na to dwa sposoby:

  • Zmiel ziarna w młynku do kawy i zalej wrzątkiem, a następnie wypij lub dodaj do soku bądź koktajlu.
  • Całe ziarna zagotuj w wodzie, a następnie odcedź i wypij powstały wywar (również możesz go dodać do ulubionego napoju).

Olej lniany na włosy – co warto o nim wiedzieć?

Siemię lniane może służyć do przygotowania kosmetyków, a także stanowi bazę do produkcji oleju lnianego, który również powszechnie dostępny jest w sklepach i doskonale wpływa na stan oraz kondycję włosów. Olej lniany zawiera bogactwo składników odżywczych, w tym bardzo cenne kwasy tłuszczowe omega, które zmniejszają wypadanie i łamliwość włosów, a także pomagają w zwalczaniu problemów skóry głowy, leczeniu łuszczycy i łupieżu. Można go stosować do olejowania włosów oraz skalpu, jako dodatek do maseczek, a także w celu zabezpieczenia końcówek włosów. Jest on szczególnie polecany do pielęgnacji włosów wysokoporowatych.

Siemię lniane na włosy – podsumowanie

Składniki odżywcze zawarte w siemieniu lnianym pozytywnie wpływają na stan i wygląd włosów, dlatego warto włączyć to proste rozwiązanie, gdy borykamy się z problemem przesuszonych, łamliwych, zniszczonych zabiegami chemicznymi kosmyków. Siemię lniane zastosowane na skórę głowy powoduje również poprawę jej kondycji, pomaga zniwelować łupież oraz wzmacnia cebulki włosowe, dzięki czemu włosy przestają wypadać i szybciej rosną.

Jeśli nie masz czasu lub po prostu nie chcesz samodzielnie przygotowywać kosmetyków z siemieniem lnianym lub olejem lnianym, możesz poszukać kosmetyków z ich dodatkiem w sklepach. Niezależnie od tego, na jaką formę stosowania się zdecydujesz, siemię lniane na włosy to zawsze dobry pomysł!

24 lutego 2023