Serum z witaminą C – jakie daje efekty i jak je stosować?

Serum z witaminą C – jakie daje efekty i jak je stosować?

Witamina C nie bez przyczyny zwana jest witaminą młodości. Wpływa ona korzystnie na cerę, wyrównuje jej koloryt, rozjaśnia przebarwienia posłoneczne i potrądzikowe, rozświetla skórę, przyczynia się do spłycenia zmarszczek, pomaga zachować młodzieńczy wygląd. Z tej przyczyny warto sięgnąć po serum z witaminą C, które jest uniwersalnym kosmetykiem o skutecznym działaniu, przeznaczonym nie tylko dla cery dojrzałej!

Serum z witaminą C – efekty stosowania

Pielęgnacja skóry powinna opierać się na stosowaniu kosmetyków, które zawierają substancje aktywne, pomocne w problemach, z jakimi mierzy się nasza cera. Jednym z najbardziej bezpiecznych, uniwersalnych i skutecznych składników jest witamina C zwana witaminą młodości. Po serum z witaminą C warto sięgnąć niezależnie od wieku oraz od rodzaju cery. Jakich efektów można oczekiwać włączając kosmetyk do codziennej pielęgnacji? Serum z witaminą C:

  • wspomaga syntezę kolagenu, co w konsekwencji prowadzi do zmniejszenia widoczności i spłycenia zmarszczek,
  • rozświetla i rozjaśnia skórę, dodaje jej młodzieńczego blasku,
  • wyrównuje koloryt cery, zmniejsza przebarwienia zarówno powstałe w wyniku działania promieni słonecznych, jak i zmian potrądzikowych,
  • działa antyoksydacyjnie, zwalcza wolne rodniki, a tym samym opóźnia procesy starzenia się skóry,
  • chroni skórę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, w tym promieniowania UVA i UVB,
  • pobudza regenerację komórek i produkcję elastyny, dzięki czemu skóra staje się elastyczna i jędrna,
  • zapewnia skórze aksamitną gładkość,
  • uszczelnia naczynia krwionośne i zapobiega ich pękaniu.

Rozświetlające serum z witaminą C idealnie sprawdza się do poszarzałej, zmęczonej cery pozbawionej blasku. Tego rodzaju kosmetyk wyrównuje koloryt skóry i pomaga w walce z przebarwieniami, w związku z czym polecany jest dla osób, które zmagają się ze zmianami pigmentacyjnymi oraz przebarwianiami potrądzikowymi. To także kuracja dla cery dojrzałej, ponieważ serum z witaminą C skutecznie niweluje oznaki starzenia, spłycając zmarszczki i chroniąc przed działaniem wolnych rodników przyczyniających się do pojawiania się na skórze oznak upływu czasu.

Kto powinien sięgnąć po serum z witaminą C?

Działanie serum z witaminą C jest bardzo uniwersalne, dlatego sięgnąć po nie mogą osoby w każdym wieku. Najlepiej sprawdzi się ono w przypadku pielęgnacji skóry:

  • dojrzałej z widocznymi oznakami starzenia i zmarszczkami,
  • z przebarwieniami, o nierównomiernym kolorycie,
  • poszarzałej, zmęczonej, pozbawionej blasku,
  • naczynkowej.

Jak często stosować serum z witaminą C?

Przede wszystkim należy wiedzieć, że w stosowaniu tego typu kosmetyków najważniejsza jest regularność. Systematyczne stosowanie serum z witaminą C zapewnia najlepsze efekty. Jest to produkt całkowicie bezpieczny, który używać można codziennie, niezależnie od pory roku. Nie uwrażliwia on bowiem skóry na działanie słońca, a wręcz przeciwnie – w naturalny sposób wspomaga działanie filtrów zawartych w kremach przeciwsłonecznych. Systematyczne stosowanie serum z witaminą C sprawi, że już po upływie kilku tygodni skóra stanie się wyraźnie rozświetlona, odzyska promienny blask i równomierny kolory, zmarszczki ulegną spłyceniu, a przebarwienia rozjaśnieniu.

Jak stosować serum z witaminą C?

Serum z witaminą C warto stosować codziennie, bez względu na porę roku. Można stosować je rano (jest to silny antyoksydant, który chroni skórę przed działaniem wolnych rodników i czynników zewnętrznych), jak i wieczorem, szczególnie w przypadku wyboru serum o cięższej formule i tłustszej konsystencji.

W jaki sposób aplikować serum z witaminą C na skórę? Produkt należy nakładać na oczyszczoną skórę twarzy, szyi i dekoltu bezpośrednio po jej tonizacji (przeczytaj: Etapy pielęgnacji twarzy – demakijaż, oczyszczanie, tonizacja i nawilżanie skóry twarzy). Zazwyczaj serum z witaminą C zawarte jest w buteleczce z wygodną pipetą, które ułatwia odmierzanie ilości kosmetyku. Ze względu na wydajność tego rodzaju produktów wystarczające jest zastosowanie kilku kropli serum. Po aplikacji serum na skórę warto nałożyć na skórę krem nawilżający lub krem z filtrem UV.

Jak przechowywać serum z witaminą C?

Serum z witaminą C należy przechowywać z dala od źródła światła, najlepiej w szczelnie zamykanej szafce. Wiele produktów tego typu zamkniętych jest w buteleczce z ciemnego szkła, które nie przepuszczają światła, dzięki czemu produkt nie traci swoich cennych właściwości. Serum z witaminą C może być przechowywane w temperaturze pokojowej.

Z czym łączyć, a z czym nie serum z witaminą C?

W celu podniesienia skuteczności działania serum z witaminą C w formułach kosmetyków znajdują się dodatkowe substancje. Jakie składniki wzmacniają korzystny wpływ witaminy C na skórę?

  • kwas hialuronowy,
  • witamina E,
  • wyciągi z kurkumy czy z morwy,
  • kwas ferulowy,
  • przeciwutleniacze.

Z kolei do substancji, z którymi lepiej nie łączyć witaminy C, gdyż niszczą jej stabilność, a tym samym działanie, należą:

  • retinol,
  • kwasy AHA/BHA,
  • hydrokortyzon,
  • jony miedzi i żelaza,
  • niacynamid (jednak wyłącznie z czystym kwasem askorbinowym).

Jak wybrać serum z witaminą C?

Na rynku dostępnych jest wiele produktów pod nazwą serum do twarzy z witaminą C. Witamina C może występować w czystej postaci, jak i w formie pochodnych, dlatego znaleźć ją można pod różną postacią, o nieco innych właściwościach. Postać witaminy C ma bardzo ważne znaczenie, ponieważ przy źle dobranej może być niewystarczająca dla skóry bądź wręcz przeciwnie – powodować jej podrażnienie.

Kwas L-askorbinowy (Ascorbic Acid)

Większość kosmetyków zawiera witaminę C pod postacią kwasu L-askorbinowego, który delikatnie działa na skórę. Serum z tego typu witaminą C ma lekką, wodną konsystencję, dlatego polecane jest w szczególności dla skóry tłustej i przetłuszczającej się. Posiada wysoką skuteczność i zapewnia szybkie efekty w postaci poprawy kolorytu skóry i rozjaśnienia. W tym przypadku witamina C ulega jednak szybkiemu rozkładowi w wyniku działania światła lub temperatury, dlatego serum szybko traci datę ważności (zazwyczaj po 3-4 miesiącach). W dużych stężeniach kwas L-askorbinowy działa także złuszczająco, dlatego nie są one polecane dla cery naczynkowej i wrażliwej.

3-0 Etylowy kwas askorbinowy (Ethyl Ascorbic Acid)

Drugim, popularnym rodzajem kosmetyku jest serum z etylowanym kwasem askorbinowym, czyli bardziej stabilną formą witaminy C rozpuszczalną w wodzie, odporną na temperaturę i światłą. Zawierające stabilną formę witaminy C serum jest dłużej przydatne do użycia, nie podrażnia skóry, z łatwością się wchłania i wnika w głębokie warstwy skóry. Działa również antybakteryjnie i zmniejsza stany zapalne. Polecane jest do cery wrażliwej, problematycznej, z trądzikiem. Najlepsze serum z witaminą C to takie, które zawiera wysokie stężenie etylowego kwasu askorbinowego wynoszące powyżej 10%.

Glukozyd askorbylu (Ascorbyl Glucoside)

Niezwykle przyjazna dla skóry postać witaminy C, która sprawdzi się również dla cery wrażliwej.

Sól magnezowa fosforanu askorbylu (Magnesium Ascorbyl Phosphate)

Kolejna z form witaminy C, która sprawdzi się w przypadku cery wyjątkowo wrażliwej, a także do pielęgnacji skóry kobiet w ciąży lub karmiących piersią. Posiada słabsze działanie antyoksydacyjne, dlatego polecane jest wybieranie kosmetyków z wyższym stężeniem (minimum 15%).

Tetraizopalmitynian askorbylu (Tetrahexyldecyl Ascorbate)

Forma witaminy C, która również sprawdzi się w przypadku cery wrażliwej i skłonnej do podrażnień. Wyróżnia ją konsystencja olejku, dlatego jest również idealnym rozwiązaniem dla cery suchej. Uznawana jest za pochodną witaminy C najlepiej tolerowaną i przyswajaną przez skórę.

22 lutego 2023