Serum do twarzy – jakie ma właściwości, czym się różni od kremu i jak go stosować?

Serum do twarzy – jakie ma właściwości, czym się różni od kremu i jak go stosować?

Serum do twarzy – często słyszymy tą nazwę, ale wiele z nas tak naprawdę niewiele wie o właściwościach tego kosmetyku.  Potwierdzone zostało, że jego działanie jest silniejsze od kremu, ma przy tym jednak znacznie lżejszą konsystencję. Przez wzgląd na jego cudowne cechy warto wiedzieć, co to za kosmetyk, jak go stosować i jak dobrać odpowiednie serum do rodzaju skóry.

Czym jest serum do twarzy?

Serum do twarzy jest produktem mającym podobne zastosowanie co krem, jednakże daje ono o wiele lepsze i szybsze rezultaty. Zadaniem serum jest uzupełnienie codziennej  pielęgnacji skóry, szczególnie polecane, które borykają się z różnymi skórnymi problemami – przesuszeniami czy utratą jędrności skóry, ze zmęczoną, poszarzałą cerą. Dobrze dobrane serum ma właściwości odmładzające, spowalniające procesy starzenia skóry, dogłębnie ją nawilża i odżywia.

W jaki sposób jednak działa serum do twarzy? Kluczem do jego sukcesu jest jego skład. Naturalne serum do twarzy ma bowiem zdecydowanie większe stężenie składników aktywnych niż zwykły krem, dzięki czemu może nam zapewnić znaczną poprawę stanu skóry w krótkim czasie.

W składzie serum znaleźć można ekstrakty i oleje roślinne, wody kwiatowe i witaminy, które z łatwością wnikają do głębokich warstw skóry. Czy jednak tak silnie skoncentrowane składniki, wykazujące tak niezwykłe działanie, powinny zastąpić krem do twarzy? Otóż nie! Jego głównym zadaniem jest pomoc w uporaniu się ze skórnymi problemami i wzmocnienie działania kremu.

Kiedy można będzie zauważyć pierwsze efekty działania serum? Otóż działanie aktywnego serum powinno być widoczne już w przeciągu kilku pierwszych dni stosowania. Po tym czasie widoczne będą pierwsze rezultaty – wygładzone zmarszczki, mocno nawilżone wszystkie przesuszenia, ujędrniona, pełna blasku skóra.  

Jaka jest konsystencja naturalnego serum do twarzy? Najczęściej przypomina ona lekki krem, emulsję  lub żel. Dobre serum wchłania się szybko, nie powoduje zatykania porów, nie zostawia tłustej warstwy na skórze. Istotne jest jednak, aby serum było dobrane odpowiednio do rodzaju skóry lub rodzaju problemu, z jakim musi się ona zmierzyć.

Wyjątkowa pielęgnacja twarzy

Wyjątkowość serum do twarzy podkreślają także producenci kosmetyków naturalnych, zamykając cenne składniki w pięknych, małych, szklanych buteleczkach z dozownikiem. Jednakże nie tylko piękna etykieta czy złoty dozownik świadczą o tym, że serum do twarzy jest uznawane za kosmetyk luksusowy.

Niezwykłe właściwości serum sprawiają, że jest ono wyjątkowym produktem do pielęgnacji twarzy. Wybór serum nie powinien być jednak podyktowany jedynie estetycznym wyglądem opakowania czy pięknym zapachem kosmetyku. Serum do twarzy powinno być dobrane do naszego rodzaju skóry. Co więcej, warto wybrać taki kosmetyk, którego skład będzie oparty na naturalnych składnikach aktywnych – olejach roślinnych, olejach eteryczne, wodach kwiatowych (tzw. hydrolatach) czy ekstraktach roślinnych – wyciągach z ziół czy kwiatów. Naturalnymi dodatkami mogą być także substancje nawilżające: aloe i kwas hialuronowy. Wśród składników, które nasza skóra polubi znajdują się również witamina E i witamina C.

Przed zakupem danego kosmetyku warto przeczytać jego skład i wystrzegać się wyboru takich, które zawierają parafiny, oleje mineralne, PEG-i, silikony, barwniki, sztuczne aromaty i silne konserwanty. Uważać należy także na substancje o silnych właściwościach komedogennych (czyli zapychających gruczoły łojowe), przy czym pamiętać należy, że do tej grupy należą również niektóre oleje roślinne. Jeśli nie chcemy zaszkodzić swojej skórze, a nasza cera ma skłonność do trądziku czy wyprysków, dokładnie zapoznajmy się z właściwościami i składem danego kosmetyku.

Wybierając opakowanie, warto postawić na takie, które umożliwia aplikację serum bezpośrednio na skórę, bez potrzeby grzebania w pojemniczku. Zapewnia to dłuższą świeżość, co idzie w parze ze skutecznością. Możesz przechowywać je w lodówce, jeśli na pudełku nie ma ku temu przeciwwskazań.

Na krem, pod krem czy bez kremu? Jak stosować serum do twarzy?

Podstawowym zadaniem serum do twarzy jest uzupełnienie codziennej pielęgnacji, wzbogacenie działania kremu o ważne składniki aktywne. Po rozwiązanie to warto sięgać wtedy, gdy pojawia się jakiś problem np. nasza skóra zaczyna tracić jędrność, cera wygląda na zmęczoną lub odczuwamy tymczasowe przesuszenie i potrzebujemy kosmetycznego ratunku. W tym przypadku korzystamy z serum nakładając je na oczyszczoną skórę twarzy. Czekamy, aż się wchłonie, po czym wklepujemy w skórę krem. Wyjątkiem jest serum olejowe (polecane przede wszystkim osobom z cerami problematycznymi, z tendencją do zatkanych porów) – w tym przypadku nie musimy czekać do całkowitego wchłonięcia. Serum zostanie bowiem zemulgowane przez krem, nie pozostawiając na skórze tłustej warstwy. Zamiast kremu na serum można zastosować także olej – warto jednak wybrać ten o lekkiej konsystencji – żelowej bądź emulsyjnej, posiadającego silne właściwości nawilżające.

Wiele osób zastanawia się, czy skoro serum posiada tak silnie skoncentrowane składniki aktywne, to może lepiej byłoby stosować je zamiast kremu lub oleju? Otóż ze względu na swoją lekką, wodnistą konsystencję składniki aktywne dość szybko ulatniają się ze skóry, w wyniku czego działanie serum nie jest już tak intensywne. Aby tego uniknąć najlepiej nałożyć na skórę barierę chroniącą te składniki – w osiągnięciu tego celu może nam posłużyć właśnie krem bądź olej. Pamiętajmy zatem – najlepszym sposobem na stosowanie serum jest nałożenie go pod krem – w ten sposób będzie ono miało szansę wniknąć w głębokie warstwy skóry i uaktywnić swoje działanie w pełni.

Warto jednak pamiętać, że nie wszyscy jesteśmy tacy sami, nasze skóry się różnią i to, co służy jednemu, niekoniecznie może być dobre dla innego rodzaju skóry. Niektórym osobom może służyć inny sposób aplikacji serum, który polega na stosowaniu go zamiast kremu – po porannym i wieczornym oczyszczaniu twarzy aplikuje się na skórę serum, pomijając przez jakiś czas stosowanie kremu do twarzy.

Jeśli zastanawiasz się, który sposób będzie odpowiedni dla Ciebie, najlepiej spróbuj wypróbować oba – w ten sposób znajdziesz optymalne dla siebie rozwiązanie. Warto próbować różnych kosmetyków i sposobów ich stosowania, aby wypracować najlepsze efekty i znaleźć składniki odżywcze, które służą naszej skórze.

Instrukcja aplikacji serum do twarzy w kilku krokach:

  1. Przed nałożeniem serum pamiętaj o dokładnym oczyszczeniu twarzy.
  2. Serum jest bardzo mocno skondensowane, zatem wystarczy zaaplikować kilka kropel na twarz, szyję i dekolt. Serum dobrze rozprowadza się na lekko wilgotnej skórze (możesz do tego użyć np. hydrolatu lub toniku).
  3. Odczekaj chwilę, aż serum się wchłonie.
  4. Nałóż krem do twarzy.

Jak często stosować serum do twarzy?

Serum zawiera silnie skoncentrowane składniki odżywcze, dlatego przede wszystkim warto obserwować reakcję skóry po jego aplikacji. Rekomenduje się, aby serum stosować codziennie wieczorem przez 2-3 tygodnie. Po tym czasie można zrobić przerwę, aby dać skórze odpocząć, jednak jeśli efekty są zadawalające, a Twoja skóra potrzebuje intensywnej pielęgnacji, to przerwa nie jest niezbędna. Można włączyć serum do codziennej pielęgnacji bądź stosować je co 2-3 dni.

Sprawdź! Podobnie jak w przypadku metody aplikacji serum, istnieje też druga teoria zakładająca, że serum stosowane bez przerwy sprawia, że skóra przyzwyczaja się do tak mocnego stężenia składników i efekty w kolejnych miesiącach stosowania nie są już tak zadawalające, dlatego najlepiej po okresie kilku tygodni zrobić przerwę stosując w tym czasie mniej nasycony składnikami odżywczymi krem. Tak naprawdę to, jak często powinniśmy stosować serum zależy wyłącznie od indywidualnych potrzeb i reakcji skóry.

Jaka jest najlepsza pora na aplikację serum – rano czy wieczorem?

Nasza skóra najlepiej regeneruje się nocą, zatem najlepsze działanie będzie miało serum nałożone wieczorem. Serum nakładane na noc może mieć konsystencję oleju lub lekkiego kremu – ważne, by było bogate w silne składniki nawilżające i odżywcze.

Serum do twarzy można również stosować na dzień. Wybierając serum na dzień warto decydować się na takie, które ma właściwości antyoksydacyjne i które zabezpieczy skórę przed działaniem czynników zewnętrznych. Rano często nakładamy makijaż, więc warto wybrać serum o konsystencji żelu lub emulsji.

Jakie serum do twarzy wybrać?

Wybór serum do twarzy powinien być dyktowany potrzebami naszej skóry. Kosmetyk zadziała szybko i skutecznie jedynie wtedy, gdy będzie dobrze dobrany. Do wyboru mamy sera o różnych działaniach.

  • Osoby z cerą tłustą i trądzikową powinny postawić na te sera, które wykazują działanie rewitalizujące i antyoksydacyjne. Serum dla tego rodzaju skóry powinno opierać się na lekkich, niezapychających olejach (olej z pestek malin, olej konopny, olej z nasion bawełny). Na części serów do tego rodzaju skóry znaleźć można informację, że kosmetyk jest niekomodogenny, czyli nie powoduje zatykania porów.
  • Cera naczynkowa wymaga specjalnego traktowania – w składzie powinny znaleźć się składniki uszczelniające i wzmacniające naczynka (np. wyciąg z kasztanowca). Ponadto, do poprawy jakości tego rodzaju skóry może przyczynić się zawartość witaminy C.
  • Na rynku dostępne są również sera do cery dojrzałej, działające przeciwzmarszczkowo, bazujących na olejach działających regenerująco (takich jak olej arganowy, olej różany, olej z granatu). Serum do skóry dojrzałej ma zazwyczaj nieco bogatszy skład, zawiera więcej składników aktywnych i jest cięższe niż to przeznaczone dla cery problematycznej.  
  • W przypadku przesuszonej skóry wybierz serum o działaniu regenerującym, odżywczym i nawilżającym (w składzie może mieć np. olej jojoba, olej awokado), jeśli Twojej skórze brakuje blasku, najlepsze będzie serum posiadające właściwości rozjaśniające (zawierające np. olej z dzikiej róży).

Ważne! Serum to preparat zawierający skoncentrowane substancje aktywne, które mogą wywołać podrażnienia skóry – w takim przypadku przerwij stosowanie kosmetyku. Jeśli masz skłonność do alergii sprawdź, czy w składzie serum nie ma składników wywołujących u Ciebie alergię, a jeśli nie jesteś pewien, wykonaj próbę uczuleniową na nie niewielkim fragmencie skóry.

Podsumowanie

Nasza skóra od czasu do czasu potrzebuje dodatkowego zastrzyku intensywnej pielęgnacji i wtedy warto sięgnąć po dobre, naturalne serum do twarzy. Ze względu na swoje absolutnie wyjątkowe właściwości serum może zostać także włączone do codziennego rytuału dbania o skórę, wzbogacając go o działanie, jakiego nie ma krem. Odpowiednio dobrane serum na pewno zdziała cuda!

19 marca 2019