Rozstępy po ciąży – sposoby na rozstępy po ciąży

Rozstępy po ciąży – sposoby na rozstępy po ciąży

W czasie ciąży w wyniku przyrostu masy ciała oraz zmian hormonalnych powodujących rozciąganie włókien kolagenowych skóry dojść może do pojawienia się rozstępów. Pojawiają się one na piersiach, brzuchu oraz udach i pozostają nawet po porodzie. Zmiany te można jednak widocznie zmniejszyć, zarówno poprzez domowe sposoby, jak i zabiegi medycyny estetycznej. Dowiedz się, jak się pozbyć rozstępów po ciąży.

Przyczyny rozstępów w ciąży

Rozstępy to uszkodzenia tkanki skórnej, które pojawiają się w wyniku jej nadmiernego rozciągania spowodowanego przyrostem masy ciała oraz zmianami hormonalnymi. Występują one w wyniku osiągnięcia maksymalnej rozciągliwości przez skórę, po którym włókna kolagenowe i elastynowe się rozpadają. Rozerwanie włókien kolagenowych i elastynowych przyczynia się do zaburzenia naturalnej struktury w głębokich warstwach skóry, w wyniku czego pojawiają się pęknięcia na skórze w ciemnym, czerwonym kolorze.

W ciąży rozstępy występują zazwyczaj na obszarze piersi, brzucha, pośladków oraz ud. Z początku ciemne i czerwone z czasem zaczynają jaśnieć, po pewnym czasie nabierając bladej barwy, nieco jaśniejszej od naturalnego kolorytu skóry.

Rozstępy w ciąży pojawiają się u zdecydowanej większości przyszłych mam. Zauważyć je można już w II trymestrze ciąży. Wśród przyczyn powstawania rozstępów wymienia się:

  • predyspozycje genetyczne,
  • zmiany hormonalne,
  • przyrost masy ciała,
  • brak odpowiedniej pielęgnacji ciała (nawilżania i natłuszczania).

Jak zapobiec rozstępom w ciąży?

Nie zawsze da się zapobiec powstawaniu rozstępów, jednakże można zmniejszyć ryzyko ich pojawienia się poprzez wdrożenie w czasie trwania ciąży kilku istotnych nawyków. Przede wszystkim warto zadbać o pilnowanie diety, dzięki czemu skóra nie będzie narażona na rozciągnięcie powstałe w efekcie szybkiego przyrostu masy ciała. Włókna kolagenu i elastyny będą również mniej narażone na uszkodzenia, gdy zastosowana zostanie odpowiednia pielęgnacja skóry.

Aby zapobiec powstawaniu rozstępów w ciąży warto stosować produkty, które nawilżają, natłuszczają i uelastyczniają skórę. Wmasowując kremy, olejki czy balsamy przeznaczone dla kobiet w ciąży warto wykonywać delikatny masaż, co przyczynia się do pobudzenia produkcji kolagenu i elastyny odpowiedzialnych za jędrność skóry. Regularne stosowanie kosmetyków przeznaczonych dla kobiet w ciąży sprawia, że skóra stanie się bardziej elastyczna, dobrze nawilżona, przygotowana na rozciąganie. Dzięki temu zminimalizowane zostanie ryzyko pojawienia się rozstępów.

W ciąży warto stosować produkty, które są dedykowane ciężarnym. Istnieje bowiem wiele składników, których w tym szczególnym okresie warto unikać (sprawdź: Jakich kosmetyków nie używać w ciąży? Kosmetyki zakazane w ciąży). Pielęgnację skóry warto wdrożyć już na początku ciąży w celu zapobiegania rozstępom, jednak działania pielęgnacyjne można podjąć nawet wtedy, gdy pojawią się pierwsze, ciemne pęknięcia na skórze. Z czasem stają się one bowiem bladsze i trudniejsze do usunięcia.

Czy rozstępy po porodzie znikają?

Wiele kobiet zastanawia się, czy rozstępy po ciąży mogą zniknąć samoistnie. Nie jest to niestety możliwe, ponieważ rozstępy to trwałe zmiany skórne. Uszkodzone włókna elastynowe i kolagenowe nie ulegają regeneracji. Nie oznacza to jednak, że nie ma sposobu na zmniejszenie ich widoczności, a nawet całkowite usunięcie. Możliwe jest to poprzez wdrożenie codziennych nawyków pielęgnacyjnych oraz specjalistyczne zabiegi z zakresu medycyny estetycznej.

Największa szansa na usunięcie rozstępów po okresie ciąży jest w momencie, gdy mają one jeszcze czerwoną barwę. Znajdują się one wtedy w początkowej fazie tworzenia, a tkanki wykazują dużą zdolność do procesów naprawczych. Dużo trudniej jest usunąć rozstępy po ciąży, które przyjmą już białą barwę.

Jak się pozbyć rozstępów po ciąży?

Jeśli chcesz zmniejszyć widoczność rozstępów, w pierwszej kolejności zastosuj odpowiednią pielęgnację. Niezwykle istotna jest systematyczność i stosowanie kremów, balsamów czy olejków dedykowanych tego rodzaju problemom. W składzie produktów warto szukać składników takich kolagen, kwas hialuronowy, witamina C oraz witamina E, aminokwasy, kofeina, skwalan, retinol, kwas glikolowy. Wśród składników powinny znaleźć się także naturalne olejki o właściwościach nawilżających np. olejek arganowy, różany, migdałowy.

Należy równocześnie pamiętać, że w trakcie ciąży oraz karmienia piersią nie są wskazane wszystkie substancje. Przed rozpoczęciem stosowania kosmetyków warto przeczytać informacje wskazane na opakowaniu lub skonsultować stosowanie produktu ze specjalistą.

Oprócz stosowania kosmetyków warto wdrożyć również masaż manualny, który poprawi krążenie krwi, a tym samym przyspieszy jej procesy regeneracyjne. W momencie, gdy rozstępu są już utrwalone i mają białą barwę ich widoczność można zmniejszyć stosując mocniejszy masaż np. poprzez szczotkowania ciała na sucho.

Profesjonalne zabiegi na usuwanie rozstępów po ciąży

Jeśli domowe sposoby na rozstępy po ciąży okażą się nieskuteczne, z pomocą może przyjść kosmetologia estetyczna. Profesjonalne zabiegi w gabinetach kosmetycznych lub medycyny estetycznej są najskuteczniejszym sposobem na uprawnie się z problemem, jakim są rozstępy po ciąży.

Zabiegi medycyny estetycznej są nakierowane na powstawanie w skórze mikrouszkodzeń, co z kolei stymuluje jej procesy naprawcze i produkcję włókien elastynowych i kolagenowych. Wśród zabiegów, które zmniejszą widoczność rozstępów po ciąży wymienić można:

  • naświetlanie laserem frakcyjnym,
  • peeling chemiczny z kwasami,
  • mikrodermabrazja,
  • mezoterapia.

Każdorazowo terapia powinna być dobrana indywidualnie. Istotne jest także jej połączenie z odpowiednią pielęgnacją, co zapewni najlepsze efekty.

25 stycznia 2023