Pokrzywa na włosy – jak działa i jak ją stosować?

Pokrzywa na włosy – jak działa i jak ją stosować?

Działanie pokrzywy na włosy znane jest od setek lat. Ten pospolity chwast, który spotkać można niemal wszędzie, i który kojarzy się przede wszystkim z ryzykiem nieprzyjemnego podrażnienia skóry, doskonale nadaje się do pielęgnacji włosów. Stosowanie pokrzywy zapobiega wypadaniu włosów, przyspiesza ich porost, korzystnie wpływa na stan skóry głowy. Sprawdź, jak stosować pokrzywę na włosy i jakich efektów jej stosowania można się spodziewać!

Pokrzywa – jakie składniki odżywcze zawiera?

Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica L.) jest kwitnącą byliną, która występuje powszechnie na obszarze Europy, Azji oraz Ameryki Północnej. Posiada liście w kształcie serca z ząbkowanymi brzegami, rośnie w dużych skupiskach i bardzo trudno się jej pozbyć. Po kontakcie z liśćmi bądź łodygą, które pokryte są kolcami zawierającymi kwas mrówkowy, skóra zaczyna piec i pojawia się na niej zaczerwienienie. Pokrzywa uważana jest za chwast, a jednocześnie od lat stosowana w ziołolecznictwie jako środek o działaniu leczniczym oraz pielęgnacyjnym. Jest ona bowiem cennym źródłem wielu istotnych dla organizmu witamin i składników odżywczych.

Korzystny wpływ pokrzywy na włosy to efekt wysokiej zawartości witamin takich A, C, D, E, F, K i P oraz witamin z grupy B. Zawiera ona także duże ilości składników takich jak selen, cynk, żelazo, magnez, wapń, potas, a także ryboflawinę, kwas glicerolowy, kwas glikolowy, beta-karoten i kwas pantotenowy. Substancje te korzystnie wpływają na stan i wygląd włosów oraz skóry głowy.

Pokrzywa korzystnie wpływa na włosy ze względu na wysoką zawartość składników odżywczych, minerałów i witamin. Działa ona na wielu płaszczyznach. Wśród składników w niej zawartych znajdują się wzmacniający kruche i osłabione włosy selen, regulujący pracę gruczołów łojowych cynk, przyspieszające regenerację włosów żelazo, zapobiegający rozdwajaniu końcówek i łamliwości włosów magnez, a także ograniczający wypadanie włosów potas. Bardzo ważną rolę odgrywają przeciwutleniacze, które pomagają pozbyć się z włosów szkodliwych związków. Zawarta w pokrzywie krzemionka wpływa z kolei pozytywnie na wzrost włosów.

Związki organiczne zawarte w pokrzywie poprawiają krążenie krwi, co sprawia, że cebulki włosów mogą być lepiej dotlenione i otrzymują więcej składników odżywczych. Są także pomocne w zatrzymywaniu procesu wytwarzania DHT, czyli hormonu powodującego łysienie u mężczyzn i kobiet. Pokrzywa zawiera również witaminy, które wspomagają regenerację włosów, zapobiegają ich wypadaniu, dodają im blasku, wzmacniają, uelastyczniają, a także łagodzą podrażnienia i zwalczają stany zapalne skóry głowy. Pokrzywę warto zatem włączyć do pielęgnacji, gdy chcemy wzmocnić, zagęścić, odżywić i zregenerować włosy.

Jak działa pokrzywa na włosy?

Od setek lat pokrzywa była stosowana w celach zdrowotnych, jak i pielęgnacyjnych. Liczne badania potwierdzają jej korzystny wpływ na włosy. Dzięki zawartości witamin i składników odżywczych pokrzywa na włosy działa w następujący sposób:

  • w naturalny i bezpieczny sposób zapobiega wypadaniu włosów,
  • regeneruje włosy, ogranicza ich łamliwość i rozdwajanie końcówek,
  • nadaje włosom sprężystości, elastyczności,
  • przywraca blask i zdrowy wygląd,
  • chroni włosy przed szkodliwym wpływem wolnych rodników, gdyż zawiera dużą ilość przeciwutleniaczy, a także przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych,
  • poprawia krążenie skóry głowy, dzięki czemu cebulki włosów otrzymują większą ilość składników odżywczych oraz tlenu, w konsekwencji czego włosy stają się zdrowsze i mocniejsze,
  • zmniejsza wydzielanie hormonu DTH, który odpowiada za łysienie męskie i żeńskie,
  • zapewnia włosom piękny kolor,
  • zmniejsza łupież,
  • działa przeciwzapalnie, pomagając usunąć stany zapalne skóry głowy.

Pokrzywa na włosy – kto powinien po nią sięgnąć?

Regularne stosowanie pokrzywy na włosy zapewnić może wiele korzyści. Dzięki wysokiej zawartości składników mineralnych i witamin włosy stają się mocniejsze, zdrowsze, odzyskują dobrą kondycje i blask. Po pokrzywę warto zatem sięgnąć w sytuacji, gdy zmagamy się z problemami takimi jak:

  • nadmierne wypadanie włosów,
  • posiadanie włosów cienkich, osłabionych, łamliwych, pozbawionych blasku,
  • rozdwajanie końcówek,
  • stany zapalne skóry głowy, łupież, świąd, zaczerwienienie,
  • przetłuszczanie się skalpu.

Pokrzywę można stosować zarówno zewnętrznie, jako wcierkę lub płukankę do włosów, jak i wewnętrznie, pijąc napar z pokrzywy. Najlepszym sposobem jest połączenie obu sposobów, ponieważ to lecznicze zioło ma wtedy możliwość wielotorowego zadziałania na skórę głowy oraz włosy.

Jak stosować pokrzywę na włosy?

Pokrzywa jest składnikiem wielu preparatów przeznaczonych na włosy. Ekstrakt z pokrzywy spotkać można zarówno w kosmetykach do pielęgnacji włosów, jak i w preparatach doustnych, które mają za zadanie stymulować porost włosów i ograniczać ich wypadanie. Pokrzywę można także zastosować do przygotowania domowych kosmetyków, takich jak wcierki, płukanki, szampony. Oto kilka sposobów zastosowania pokrzywy na włosy!

Napar z pokrzywy na włosy

Napar z pokrzywy do picia to sposób na zadziałanie od wewnątrz. Warto go pić regularnie, aby odżywić i wzmocnić kosmyki oraz ograniczyć ich wypadanie. Do przygotowania naparu potrzebne jest ziele pokrzywy, które można kupić w sklepie bądź zebrać i ususzyć samodzielnie. Napar z pokrzywy może także służyć do przygotowania płukanek, wcierek czy odżywek do włosów.

Ważne jest, aby nie przekraczać ustalanych dawek pokrzywy stosowanej doustnie. Maksymalnie wypić można do 4 filiżanek naparu z pokrzywy, a w przypadku suplementów zawierających ekstrakt z pokrzywy należy zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania (dawka maksymalna to 300 mg dziennie).

Płukanka z pokrzywy na włosy

Jednym z najprostszych sposobów na zastosowanie pokrzywy w pielęgnacji włosów jest wykorzystanie naparu jako płukanki do włosów. Jest to rozwiązanie, które szczególnie poleca się w przypadku wystąpienia problemu przetłuszczających się włosów oraz łupieżu. Płukanka pozwala także na nabłyszczenie włosów, wzmocnienie cebulek, regenerację kosmyków, zahamowanie wypadania oraz stymulowanie porostu włosów. Jest także metodą na naturalne przyciemnienie włosów.

Jak przygotować płukankę? 2 łyżki suszonej pokrzywy należy zalać 2 szklankami gorącej wody, przykryć i pozostawić do zaparzenia. Po ostygnięciu naparu można go zastosować na umyte włosy, powoli je polewając i wykonując delikatny masaż, wcierając płyn we włosy oraz skórę głowy. Włosów nie należy spłukiwać, ponieważ pokrzywa na włosy działa również po ich wyschnięciu. Zabieg warto powtarzać 2 razy w tygodniu.

Pokrzywa na włosy – skutki uboczne

Zarówno picie pokrzywy, jak i stosowanie jej w formie wcierki korzystnie wpływa na wygląd oraz kondycję włosów. Jest to zioło zazwyczaj bezpieczne, jednak jego stosowanie może wywołać skutki uboczne, takie jak reakcje alergiczne lub podrażnienie skóry głowy. W związku z tym pokrzywa na włosy powinna być stosowana z dozą ostrożności, szczególnie w przypadku jej pierwszego zastosowania. Warto wykonać próbę alergiczną, wcierając pokrzywę w niewielki fragment skóry np. za uchem i obserwować reakcję skóry.

Z kolei w przypadku picia pokrzywy warto zacząć od niewielkich ilości, upewniając się, jaki jest wpływ na nasz organizm, w tym przede wszystkim żołądek. Pokrzywa może także zakłócać działanie niektórych leków (na cukrzycę, nadciśnienie, rozrzedzających krew, przeciwzapalnych czy moczopędnych), dlatego w przypadku ich stosowania warto skonsultować z lekarzem, czy wprowadzenie pokrzywy do diety jest dobrym pomysłem.

Pokrzywa na włosy – podsumowanie

Pokrzywa to składnik, który pozwala na wzmocnienie włosów, zapewnienie im dobrej kondycji, zahamowanie wypadania, dodanie blasku. Ze względu na zawartość składników odżywczych i minerałów, jakie zawierają liście pokrzywy, warto poszukiwać jej w składzie kosmetyków – dobrych odżywek i szamponów do włosów lub przygotowywać z niej samodzielny napar, który posłużyć może jako płukanka lub wcierka do włosów. To skuteczne, bezpieczne i naturalne lekarstwo na wiele włosowych problemów!

13 lutego 2023