Pielęgnacja skóry zimą – jak dbać o skórę zimą?

Pielęgnacja skóry zimą – jak dbać o skórę zimą?

Okres zimowy stanowi prawdziwe wyzwanie dla skóry twarzy, która narażona jest na wpływ niekorzystnych czynników zewnętrznych, takich jak mróz czy wiatr, jak i na przesuszenie powietrza związane z działaniem grzejników. O tej potrze roku skóra staje się bardziej skłonna do podrażnień, może się łatwiej przesuszać, łuszczyć, swędzieć, pojawiać się mogą na niej suche skórki lub zaczerwienienia. Ze względu na niekorzystne czynniki skóra twarzy może także szybciej się przetłuszczać, a także pojawiać się mogą na niej niedoskonałości. Można temu jednak zaradzić, wprowadzając kilka istotnych zmian pielęgnacyjnych. Zatem jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry zimą?

Pielęgnacja skóry twarzy zimą – podstawowe zasady

Nie da się zaprzeczyć, że zima wraz z czynnikami takimi jak mroźne powietrze, silny wiatr, opady deszczu lub śniegu, a także suche powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach stanowi prawdziwe wyzwanie dla skóry twarzy. Ta pora roku może znacząco osłabić kondycję skóry, niekorzystnie wpływając na jej wygląd. Na cerze pojawiać się może przesuszenie, zaczerwienienie, podrażnienia, a także niedoskonałości. W zależności od rodzaju skóry może ona się przesuszać, łuszczyć lub wręcz przeciwnie – znacznie szybciej przetłuszczać. Istnieją jednak skuteczne sposoby, aby zapobiec problemom skórnym w czasie zimy. O co należy zadbać, aby cieszyć się piękną cerą w czasie zimy?

Odpowiednie nawilżanie i natłuszczanie skóry

Nasza skóra potrzebuje nawilżenia przez cały rok. Bez solidnej dawki składników o nawilżającym działaniu zaczyna ona tracić wilgoć, a tym samym staje się sucha, wiotka, pozbawiona elastyczności. Zima to czas, w którym działanie czynników zewnętrznych przyspiesza utratę wody z naskórka, dlatego konieczne jest zadbanie o solidną porcję nawilżenia dla skóry. Przede wszystkim warto zacząć od nawodnienia wypijając odpowiednią ilości wody, minimum 2 litry dziennie. Konieczne jest także stosowanie kosmetyków o nawilżającym działaniu. W zimie sprawdzą się tłuste kremy o bogatej, treściwej konsystencji, zawierające składniki takie jak oleje roślinne, masła roślinne, mocznik, kwas hialuronowy, ceramidy, kwasy tłuszczowe czy glicerynę. Oprócz nawilżenia zadbają one także o natłuszczenie skóry, dzięki czemu powstanie na niej warstwa ochronna, która zabezpieczy przed odparowywaniem wody z naskórka.

Wybierając krem do zimowej pielęgnacji skóry warto pamiętać jednak, żeby był on dobrany do potrzeb i rodzaju cery. Nie powinny się w nim również znaleźć składniki, które mogą zatykać gruczoły łojowe (w tym przede wszystkim parafiny), a także substancje mogące powodować podrażnienia czy przesuszenia. Przed jego zakupem warto zapoznać się ze składem INCI (Skład INCI – jak czytać i analizować skład kosmetyku? Jakich składników unikać?).

Ochrona skóry – krem ochronny z filtrem przeciwsłonecznym

Promienie słoneczne docierają do ziemi niezależnie od pory roku, w tym również w zimie. Skóra jest zatem nieustannie narażona na szkodliwe promieniowanie, które przyczynia się do nieodwracalnych zmian na powierzchni skóry, takich jak chociażby przebarwienia, rozszerzanie naczyń krwionośnych czy zmarszczki. Zatem nawet w porze zimowej warto zadbać o skórę stosując kremy ochronne z filtrem UV. Nie rezerwuj tego nawyku wyłącznie dla wiosny i lata! Jesienią i zimą również zadbaj o ochronę skóry przed promieniowaniem UV.

Delikatne oczyszczanie skóry twarzy

Równie istotnym co nawilżanie rytuałem pielęgnacyjnym naszej skóry jest jej codzienne oczyszczanie. Do demakijażu i mycia twarzy warto stosować delikatne produkty, które nie powodują naruszenia warty hydrolipidowej skóry, a jednocześnie skutecznie usuwają makijaż i zanieczyszczenia. W tym celu zastosuj pielęgnację składającą się z dwóch etapów: demakijażu za pomocą olejku, mleczka bądź płynu micelarnego, a następnie pianki lub żelu do mycia twarzy. Każdorazowo po oczyszczeniu skóry warto również zastosować tonik lub hydrolat, które przywrócą skórze prawidłowe pH.

Regularne złuszczanie martwego naskórka

Istotnym elementem, którego nie może zabraknąć w pielęgnacji skóry zimą, jest wykonywanie peelingów skóry. Dlaczego warto wykonywać peeling twarzy? To skuteczny sposób na usunięcie martwego naskórka i głębokie oczyszczenie skóry twarzy, które pozwala zachować cerę w dobrej kondycji. Staje się ona gładka i lepiej chłonie składniki odżywcze z nakładanych na nią kosmetyków. W zależności od rodzaju skóry oraz od jej potrzeb postaw na delikatne peelingi, peelingi o nieco intensywniejszych działaniu lub na zabiegi złuszczające wykonywane w profesjonalnych salonach kosmetycznych.

Stosowanie maseczek nawilżających

Pielęgnacja skóry zimą powinna opierać się również na stosowaniu kosmetyków o silnie odżywczym działaniu. Warto postawić na maseczki nawilżające z dodatkiem składników takich jak oleje roślinne, witaminy A, C, D, E i K, kwas hialuronowy, masło shea, ceramidy, kwas hialuronowy, koenzym Q10, a także o właściwościach łagodzących, takich jak alantoina, pantenol, aloes. Pozwolą one na regenerację skóry, wzmocnienie bariery hydrolipidowej, dogłębnie nawilżą i odżywią skórę, a także złagodzą podrażnienia i zmniejszą zaczerwienienia.

Wybierz odpowiednie kosmetyki

Pielęgnacja skóry zimą różni się nieco od pielęgnacji skóry latem, jednak równie istotne znaczenie ma odpowiedni wybór produktów pielęgnacyjnych. Warto zwracać uwagę na to, co znajduje się w ich składzie, unikając kosmetyków zawierających substancje mogące być przyczyną podrażnień, takich jak SLS, SLES czy alkohol. Odpowiedni dobór kosmetyków w połączeniu z zastosowaniem innych elementów zimowej pielęgnacji twarzy (nawilżaniem, natłuszczaniem, ochroną przed promieniowaniem UV, oczyszczaniem i tonizowaniem, a także stosowaniem maseczek nawilżających i peelingów) to klucz do posiadania zadbanej i zdrowo wyglądającej skóry.

09 października 2022