Peeling twarzy – postaw na dogłębne oczyszczenie skóry!

Peeling twarzy – postaw na dogłębne oczyszczenie skóry!

Dogłębne oczyszczanie twarzy to zabieg, którego raz na jakiś czas potrzebuje każda skóra. Dzięki stosowaniu peelingów do twarzy usuwane są ze skóry zanieczyszczenia i martwy naskórek, co sprawia, że skóra jest przyjemnie odświeżona, wygładzona, wygląda młodziej i zdrowiej, a niedoskonałości pojawiają się na niej zdecydowanie rzadziej.

Peeling do twarzy – jak działa?

Jak działa peeling do twarzy? Peeling usuwa martwe komórki naskórka, powstałe w wyniku naturalnego cyklu odnowy skóry – w głębszych warstwach skóry powstają nowe komórki, które wypychają stare, które w konsekwencji obumierają. Zalegające na twarzy pozbawiają ją blasku i są przyczyną powstawania zmarszczek i niedoskonałości. Aby odsłonić nową, należy oczyścić skórę z zalegającego, martwego naskórka.

A jakie są korzyści ze stosowania peelingu twarzy?

  • promienna, gładka i młodo wyglądająca cera,
  • odblokowanie zatkanych porów,
  • oczyszczona skóra bez wągrów i zaskórników,
  • ujędrnienie skóry,
  • poprawa mikrokrążenia skóry,
  • przyspieszenie procesów odnowy skórnej,
  • lepsze wchłanianie składników odżywczych z innych kosmetyków używanych do pielęgnacji.

W oczyszczaniu twarzy ważna jest systematyczność – stosuj naturalny peeling do twarzy co najmniej raz w tygodniu, a w przypadku cery zanieczyszczonej, tłustej i trądzikowej nawet częściej, jednak nie codziennie, gdyż zbyt częste używanie peelingów może prowadzić do nadprodukcji sebum. Regularne stosowanie peelingów sprawi, że skóra będzie miała piękny koloryt, będzie przyjemnie miękka w dotyku i wolna od niedoskonałości.

Rodzaje peelingów do twarzy

Naturalne peelingi do twarzy skutecznie oczyszczają skórę z zanieczyszczeń i martwego naskórka. Istnieją różne rodzaje peelingów:

  • Peeling mechaniczny, inaczej zwany drobnoziarnistym, który usuwa naskórek za pomocą drobinek o właściwościach ściernych. Peeling drobnoziarnisty wymaga pocierania twarzy;
  • Peeling enzymatyczny, który rozpuszcza martwy naskórek za pośrednictwem naturalnych enzymów roślinnych;
  • Peeling chemiczny – zazwyczaj profesjonalny zabieg, do którego wykorzystywane są związki chemiczne o charakterze kwaśnym.

Bardzo ważne jest, aby peeling do twarzy został odpowiednio dobrany do rodzaju skóry oraz jej potrzeb. W przypadku złego zastosowania peelingu można nieumyślnie doprowadzić do pogorszenia jej stanu.

Peeling mechaniczny do twarzy

Peelingi mechaniczne należą do najczęściej wybieranych peelingów. Złuszczanie skóry i usuwanie martwego naskórka następuje poprzez mechaniczne pocieranie skóry. Mechaniczne peelingi bazują na drobinach ściernych, bardzo często naturalnego pochodzenia. Zazwyczaj są to mielone nasiona owoców – malin, winogron, moreli, rokitnika. Bardzo popularnym produktem jest również peeling cukrowy, który zawiera cząsteczki cukru. Korzystając z peelingu złuszczającego konieczne jest wykonanie delikatnego masażu skóry za jego pomocą, a później dokładne zmycie kosmetyku z twarzy. Peeling mechaniczny jest polecany w przypadku cery poszarzałej, zmęczonej, bez stanów zapalnych. Nie jest zalecane jego stosowanie w przypadku cery wrażliwej, skłonnej do podrażnień lub cery trądzikowej.

Wyróżnia się dwa rodzaje peelingów mechanicznych. Są to:

  • Peeling gruboziarnisty – bazuje na dużych drobinkach ściernych np. kryształkach cukru bądź soli. Zapewnia on solidne złuszczenie, jednakże może powodować podrażnienia, dlatego bardzo rzadko stosowany jest do skóry twarzy, która jest cienka i delikatna. Zazwyczaj stosuje się go do ciała.
  • Peeling drobnoziarnisty – zawiera mniejsze drobinki ścierające, dlatego jest odpowiedni do stosowania na skórę twarzy.

Peeling enzymatyczny do twarzy

Naturalne peelingi enzymatyczne opierają swoje działanie na enzymach. Enzymy roślinne to naturalne substancje, które rozpuszczają martwy naskórek, dlatego nie ma konieczności pocierania i ścierania wierzchniej warstwy skóry. Po zmyciu peelingu, wraz z kosmetykiem, usuwane są również zanieczyszczenia, a skóra nie jest w żaden sposób podrażniona.

Ze względu na swoje delikatne działanie, peeling enzymatyczny jest polecany do każdego rodzaju skóry. Sprawdzi się szczególnie w przypadku cery naczynkowej, cery wrażliwej, cery skłonnej do podrażnień czy cery suchej. Enzymatyczny peeling można również powodzeniem stosować w ciąży, gdyż nie powoduje podrażnień, a część przyszłych mam skarży się na znacznie bardziej wrażliwą skórę w czasie ciąży, niż przed nią. Należy równocześnie zaznaczyć, że dla niektórych typów skór może on okazać się niewystarczający.

Dobry peeling enzymatyczny nie tylko usunie martwy naskórek, lecz również wygładzi i uelastyczni skórę, odświeży i oczyści, rozjaśni przebarwienia i zredukuje drobne zmarszczki. W znacznym stopniu poprawia wygląd skóry, która zyskuje blasku i młodzieńczego wyglądu.

Niektóre naturalne peelingi enzymatyczne mogą być również stosowane w formie maseczki na noc – w przeciwieństwie do peelingów drobnoziarnistych, które zawsze należy zmyć wodą. Naturalny peeling enzymatyczny o dobrym, naturalnym składzie, można stosować nawet 2-3 razy w tygodniu.

Peeling chemiczny do twarzy

Peeling chemiczny jest najczęściej kojarzony z zabiegiem wykonywanym w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym. W tego rodzaju peelingu wykorzystuje się związki chemiczne o charakterze kwaśnym. Decydując się na samodzielne wykonanie tego rodzaju peelingu należy stosować wyłącznie produkty odpowiednio dobrane do rodzaju cery. Peelingi chemiczne występują najczęściej jako toniki oraz kremy na noc.

Naturalny peeling twarzy – skuteczny sposób na trądzik

Złuszczanie twarzy to zabieg szczególnie polecany osobom, które walczą z objawami trądziku. Peeling złuszczający to idealny sposób na trądzik i na wągry – dogłębnie oczyści skórę z zanieczyszczeń i martwego naskórka oraz odblokuje ujścia gruczołów łojowych, co stanowi jedną z przyczyn powstawania wyprysków.  Do cery trądzikowej warto wybrać peeling normalizujący – odpowiednio dobrany, naturalny peeling reguluje pracę gruczołów łojowych, posiada właściwości antybakteryjne i łagodzące, co w przypadku cery trądzikowej ma szczególnie ważne znaczenie.

Systematyczne stosowanie naturalnych kosmetyków złuszczających zapobiega pojawianiu się zaskórników, wyprysków i zmian trądzikowych. Peeling mechaniczny powinno stosować się 1-3 razy w tygodniu, w zależności od potrzeb skóry. Zbyt agresywne oczyszczanie przyczynia się do nadprodukcji sebum.

Niezwykle ważne jest jednak, żeby skład peelingu był naturalny, oparty na roślinnych ekstraktach o dodatkowym, antybakteryjnym, łagodzącym czy normalizującym działaniu. Peeling oczyszczający do cery trądzikowej powinien być wolny od sztucznych substancji, które mogą niepotrzebnie zapychać pory skóry i być przyczyną powstawania zmian trądzikowych.

Jak stosować peeling do twarzy?

Peeling twarzy to rytuał pielęgnacyjny, który należy wykonywać regularnie. Niezbędne jest również zatroszczenie się o prawidłowe wykonanie peelingu. Na co należy zwrócić uwagę?

Przede wszystkim w przypadku cery wyjątkowo wrażliwej, alergicznej, skłonnej do podrażnień warto upewnić się, czy nie wywoła on niepożądanej reakcji. W tym celu należy wykonać test uczuleniowy, nakładając niewielką ilość produktu na fragment skóry.

Wykonanie peelingu zależne jest od konkretnych zaleceń producenta – przed zastosowaniem kosmetyku należy przede wszystkim zapoznać się z treścią znajdującą się na opakowaniu. Zazwyczaj jednak proces wykonania peelingu wygląda następująco: produkt należy nałożyć na oczyszczoną z makijażu i zanieczyszczeń, wilgotną skórę. Następnie, wykonuje się delikatny masaż. Po kilku minutach należy usunąć produkt z twarzy, zmywając go ciepłą wodą. Można teraz przejść do kolejnych kroków pielęgnacji skóry – zastosować tonik lub hydrolat, a następnie zaaplikować dobry krem nawilżający lub maseczkę. Peeling twarzy sprawia, że skóra lepiej wchłania składniki aktywne zawarte w kosmetykach.

Jak często robić peeling twarzy?

Peeling twarzy należy do zabiegów, które należy wykonywać regularnie, jednakże nie można przesadzać z jego częstotliwością. Zbyt częste złuszczanie skóry może powodować pogorszenie kondycji skóry, naruszenie jej bariery ochronnej i przesuszenie, zaś zbyt rzadkie – nie będzie przynosić pożądanych efektów.

Częstotliwość stosowania peelingu powinna być zależna od stosowanego produktu. Peeling mechaniczny najlepiej stosować mniej więcej raz na tydzień, podczas gdy enzymatyczny nawet co 3 dni. Peelingów nie należy włączać do codziennej pielęgnacji, gdyż może to spowodować jej podrażnienia – skóra potrzebuje bowiem czasu na regenerację.

Drugim czynnikiem, który powinien mieć wpływ na to, jak często robić peeling twarzy, jest kondycja skóry. W przypadku skóry wrażliwej, naczynkowej, suchej czy normalnej, peeling twarzy wykonywać należy 1 raz w tygodniu. Jeśli jednak borykasz się z problemami cery mieszanej, tłustej, trądzikowej, z tendencją do powstawania niedoskonałości, peeling twarzy stosuj 2-3 razy w tygodniu.

Najlepszy peeling do twarzy – jaki wybrać?

Stosowanie peelingu do twarzy jest rekomendowane w przypadku każdego rodzaju cery. Przynosi one doskonałe efekty pielęgnacyjne. Ważne jest jednak, aby wybrać odpowiedni kosmetyk. Zastanawiasz się, jak wybrać najlepszy peeling do twarzy? Czy postawić na peeling złuszczający martwy naskórek w sposób mechaniczny czy raczej na naturalny peeling enzymatyczny? Odpowiedź na to pytanie jest uzależniona od stopnia wrażliwości skóry.

Peeling z cukru czy z drobinkami ściernymi to dość mocny peeling do twarzy, dlatego jego stosowanie jest polecane do cery tłustej, trądzikowej, zanieczyszczonej, która nie ma skłonności do powstawania podrażnień. Nie jest to dobry peeling do cery wrażliwej czy z tendencją do zaczerwienień – w tym przypadku postaw na delikatny peeling do twarzy, czyli peeling enzymatyczny. Peelingi cukrowe zawierają dość duże cząsteczki ścierne, dlatego ich tarcie jest intensywne – skutecznie i szybko złuszczają martwy naskórek, lecz mogą powodować podrażnienia.

Z kolei jeśli chcesz znaleźć peeling enzymatyczny wybierz produkt biorąc pod uwagę stan i kondycję Twojej skóry. Naturalny peeling enzymatyczny jest polecany do cery wrażliwej, naczynkowej, suchej, skłonnej do podrażnień.

W składzie dobrego peelingu nie powinny znaleźć się sztuczne substancje, takie jak parabeny, parafina, PEG-i czy inne, syntetyczne dodatki. Wśród składników, które powinien zawierać peeling do twarzy znajdują się z kolei naturalne drobinki ścierające (w przypadku peelingów mechanicznych) lub enzymy roślinne, a także substancje korzystnie wpływające na kondycję skóry np. olejki roślinne, kwas hialuronowy, mocznik, alantoina czy witaminy, takie jak np. witamina E. To gwarancja, że zakupiony peeling oczyszczający do twarzy pozwoli Ci cieszyć się gładką, promienną skórą bez niedoskonałości.

07 czerwca 2022