Peeling skóry głowy – co warto wiedzieć?

Peeling skóry głowy – co warto wiedzieć?

Dlaczego warto robić peeling skóry głowy? Jakie efekty daje? Jak go stosować oraz jak często? Oto cała seria pytań, która pojawia się, gdy mowa o peelingu skóry głowy. A to dlatego, że peeling zwykle kojarzy nam się z pielęgnacją twarzy – usuwaniem martwego naskórka i zanieczyszczeń, a także z pielęgnacją skóry całego ciała, co pomaga w jej ujędrnieniu. Peeling skóry głowy to wciąż mało popularny zabieg, a szkoda, bo bardzo korzystnie wpływa na skórę głowy oraz włosy. Przeczytaj poniższy wpis, a dowiesz się, dlaczego warto zacząć go stosować.

Dlaczego warto robić peeling skóry głowy?

Peeling głowy działa tak samo jak peeling twarzy czy ciała, czyli oczyszcza skórę z pozostałości po kosmetykach, takich jak np. szampony, odżywki, lakiery, a dodatkowo usuwa martwy naskórek. Wykonując peeling masujemy skórę głowy, co poprawia ukrwienie skóry głowy, dotlenia cebulki oraz ułatwia przenikanie składników aktywnych w głąb skóry. Regularne stosowanie peelingu do włosów przynosi zaskakujące efekty!

Stosując regularnie peeling skóry głowy możemy osiągnąć następujące efekty:

  • odbicie włosów od skóry głowy,
  • odżywienie skóry głowy,
  • spowolniony proces przetłuszczanie się włosów,
  • zmniejszone swędzenie głowy,
  • usunięcie występujących wcześniej podrażnień,
  • oczyszczenie skóry głowy z pozostałości kosmetyków i innych zanieczyszczeń,
  • lepsze przenikanie substancji odżywczych do cebulek włosa,
  • szybszy wzrost włosa,
  • mniejsze wypadanie włosów,
  • mocniejsze i bardziej lśniące włosy,

Pamiętaj, że peeling włosów musi być wykonywany regularnie, minimum raz w tygodniu, aby przyniósł oczekiwane efekty.

Kiedy warto pomyśleć o peelingu skóry głowy?

Peeling skóry głowy warto stosować do pielęgnacji skóry głowy niezależnie od tego, jakiego rodzaju włosy posiadamy, a najlepsze efekty uzyskamy oczywiście przy jego regularnym stosowaniu. Kiedy zacząć stosować taki peeling? Oto wskazania do jego wykonywania:

  • zauważyłeś, że Twoje włosy są osłabione,
  • Twoja skóra głowy jest podrażniona lub zaczerwieniona,
  • dotyka Cię częste swędzenie skóry głowy,
  • skóra głowy szybko się przetłuszcza,
  • Twoje włosy rosną bardzo wolno,
  • Twoim włosom brakuje lekkości i objętości,
  • peeling pomoże również w walce z łupieżem,
  • w przypadku problemów z krostkami na skórze głowy,
  • chcesz ograniczyć wypadanie włosów oraz przyspieszyć porost włosów.

Jaki peeling skóry głowy wybrać?

Peelingi do skóry głowy to wciąż produkty rzadko spotykane na sklepowych półkach, dlatego tego rodzaju kosmetyk można przygotować samodzielnie – są one proste do przygotowania i zapewnią skuteczne działanie. Do ich wykonania można stosować np. glinki lub czarne mydło.

Z kolei gotowe produkty mają odpowiednie proporcje, co czyni ich stosowanie dużo łatwiejszym niż kosmetyków domowych. Są skierowane na konkretne problemy i ich rozwiązanie, a więc łatwiej wybrać nam peeling odpowiedni do potrzeb naszych włosów.

Polecane peelingi i kosmetyki do peelingu skóry głowy to m.in.:

♥ Myjący rokitnikowy scrub dla skóry głowy Natura Siberica nadaje się do wszystkich typów włosów. Jest to kosmetyk głęboko oczyszczający skórę głowy, a dodatkowo, dzięki zapewnieniu większego dopływu krwi do cebulek, zapobiega wypadaniu włosów. Peeling reguluje pracę gruczołów łojowych, pomaga w walce z łupieżem i zapobiega jego nawrotom.

Oczyszczający peeling do skóry głowy Zielona glinka Nacomi reguluje pracę gruczołów łojowych, absorbuje nadmiar sebum oraz oczyszcza skórę, co sprawia, że sprawdzi się zwłaszcza wtedy, kiedy problemem jest szybkie przetłuszczanie się skóry głowy i włosów. Zielona glinka może być z powodzeniem stosowana jako peeling skóry głowy. Wystarczy połączyć ją z ulubionym szamponem i peeling gotowy.

Łagodzący peeling do skóry głowy Vianek, który przede wszystkim pomaga usunąć ze skóry głowy pozostałości po kosmetykach stylizacyjnych, martwy naskórek oraz łupież. Dodatkowo peeling wykazuje działanie łagodzące i oczyszczające. Efektem stasowania tego peelingu jest odbicie włosów u nasady i wolniejsze przetłuszczanie oraz poprawa ukrwienia i dotlenienie skóry. Ma to wpływ na stymulację cebulek włosa i przyspieszenie wzrostu włosa.

Glinka Ghassoul Nacomi, czyli glinka marokańska. Doskonale poradzi sobie z usunięciem substancji organicznych i mineralnych po odparowaniu potu, resztek keratyny czy innych produktów stylizacyjnych bądź tłuszczu wytwarzanego przez gruczoły łojowe. Dodatkowo jest to kosmetyk, który doda włosom lekkości, odbije je u nasady i przedłuży ich świeżość.

♥ Peelingujący szampon do włosów w proszku Khadi świetnie spełni funkcję peelingu, chociaż wcale nim nie jest. Oprócz tego, że doskonale oczyści skórę głowy i włosy, odbije je u nasady i delikatnie usztywni, zmniejszy ich wypadanie, wzmocni cebulki włosów, a dodatkowo odżywi i wygładzi włosy oraz nada połysku.

♥ Czarne mydło Bioline świetnie sprawdzi się jako peeling skóry głowy. Czarne mydło złuszcza i usuwa martwy naskórek. Przedłuża świeżość włosów. Ma działanie oczyszczające skórę głowy, odtyka zatkane pory i pomaga usunąć nawet bardzo głębokie zanieczyszczenia. Działa łagodząco na stany zapalne i podrażnienia.

Czarne mydło doskonale oczyszcza skórę i usuwa martwy naskórek, mimo że nie zawiera składników ścieralnych. Masaż wykonany czarnym mydłem poprawia krążenie i dotlenia komórki. Jako peeling skóry głowy warto wykorzystać Czarne mydło z glinką rassoul i olejem laurowym. Warto jest stosować, jeśli chcemy oczyścić i odtłuścić skórę, odżywić cebulki włosów, wyregulować poziom sebum i złagodzić stany zapalne.

Najlepsze peelingi skóry głowy do zrobienia w domu

Peeling do skóry głowy możesz również wykonać samodzielnie. Wykonany domowym sposobem peeling skutecznie oczyszcza skórę głowy z martwych komórek naskórka i poprawia mikrokrążenie krwi, korzystnie wpływając na kondycję skóry głowy oraz przyspieszenie porostu i ograniczenie wypadania włosów.

Jak wykonać domowy peeling włosów? Wystarczy do szamponu dodać 1-2 łyżki cukru! Jednak taki peeling nie zawsze się sprawdza. Poniżej przedstawiamy Wam inne, domowe sposoby na peeling do skóry głowy, które warto wypróbować i znaleźć odpowiedni dla Ciebie, Twoich włosów i skóry głowy.

Nie każdy z proponowanych przez nas peelingów będzie idealny dla Ciebie. Dlatego warto przetestować kilka z nich i wybrać ten, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.

Peeling cukrowy – nawilżający

To połączenie szamponu i cukru. Jest on bardzo popularny i prosty w wykonaniu, a niezbędne do jego wykonania produkty każdy ma w swoim domu. Do jego wykonania nada się zarówno cukier trzcinowy, jak i biały. Warto jednak pamiętać, że kryształki cukru powinny być jak największe, a peeling powinien zostać nałożony na głowę zaraz po jego przygotowaniu. Tak przygotowany peeling oczyszcza i nawilża skórę głowy. Podczas jego nakładania delikatnie się pieni, a cukier rozpuszcza, co umożliwia bezproblemowe spłukanie go z włosów po zakończeniu zabiegu.

Peeling z glinką marokańską jest odpowiedni dla osób, które mają problem z przetłuszczającą się skórą głowy. Glinka marokańska działa oczyszczająco i odtłuszczająco, jest pomocna w leczeniu łupieżu, zwiększa objętość i odbija włosy u nasady. Jeśli chcesz samodzielnie przygotować peeling odtłuszczający, będą Ci potrzebne:

  • 2 łyżki delikatnego szamponu
  • 2 łyżki cukru trzcinowego
  • 1 łyżkę glinki ghassoul

Sposób przygotowania: składniki umieść w misce i wymieszaj. Gotową substancję nałóż na skórę głowy i delikatnie wmasuj wykonując okrężne ruchy. Po skończonym zabiegu umyj włosy szamponem, dzięki czemu usuniesz z nich glinkę.

Peeling kawowy – oczyszczający

Ten rodzaj peelingu doskonale oczyści skórę głowy i włosy. Do jego wykonania przygotuj:

  • 2 łyżki delikatnego szamponu
  • 3 łyżki mielonej kawy

Wymieszaj składniki w miseczce i nałóż na skórę głowy. Po zakończeniu umyj włosy szamponem.

Peeling kawowy może podrażniać delikatną skórę głowy oraz przyciemniać jasne włosy.

Peeling lniany – normalizujący pracę gruczołów łojowych

Ten rodzaj peelingu działa nawilżająco i reguluje pracę gruczołów łojowych. Powinien być stosowany zwłaszcza przez osoby, których skóra głowy łuszczy się i jest przesuszona. Do jego przygotowania będą Ci potrzebne:

  • 4 łyżki cukru
  • 2 łyżki siemienia lnianego
  • kilka kropli octu jabłkowego

Siemię lniane działa odżywczo na skórę głowy i wzmacnia cebulki. Cukier działa nawilżająco na skórę głowy, a ocet nadaje włosom blasku i odbija je od nasady.

Efekty stosowania peelingu skóry głowy

  • oczyszczona, zrelaksowana i uspokojona skóra głowy
  • lepsze wchłanianie substancji odżywczych przez skórę
  • odbicie włosów od nasady
  • wzmocnione mieszki włosowe
  • lepsze mikro-krążenia krwi w skórze głowy
  • przyśpieszony wzrost włosów
  • wolniejsze przetłuszczanie się włosów
  • zmniejszone swędzenie i usuwanie suchego łupieżu
  • nawilżona skóra głowy

Jak wykonać peeling krok po kroku?

  1. Włosy zmocz wodą i odczekaj, aż nadmiar wody ścieknie
  2. Peeling delikatnie nałóż na skórę głowy
  3. Przed ok. 2-3 minuty wykonuj delikatny masaż głowy opuszkami palców, okrężnymi ruchami
  4. Zmyj peeling wodą, możesz użyć szamponu
  5. Na włosy nałóż maskę
  6. Spłucz i pozwól włosom naturalnie wyschnąć

Jeśli końcówki Twoich włosów są przesuszone, przed wykonaniem peelingu nałóż na nie odżywkę.

Jak często robić peeling głowy?

Początkowo wystarczy wykonywać peeling skóry głowy raz w tygodniu. Kiedy zaobserwujesz pierwsze efekty regularnego stosowania peelingu, możesz zmniejszyć częstotliwość jego wykonywania i robić go raz na dwa tygodnie. Możliwe, że z czasem, kiedy osiągniesz wymarzony efekt jak np. brak swędzenia skóry, znacznie mniejsze przetłuszczanie się skóry i włosów, będziesz mógł wykonywać peeling tylko raz na miesiąc. Peeling musi być wykonywany systematycznie, a częstość jego wykonywania zależy od tego jak szybko osiągniesz wymarzone rezultaty.

Podsumowanie

Peeling skóry głowy jest tak samo ważny jak peeling twarzy czy ciała, ponieważ resztki kosmetyków pozostają na skórze głowy, co zakłóca jej właściwe funkcjonowanie. Może mieć to wpływ na problemy ze skórą i włosami. Peeling powinien być stosowany regularnie, dzięki czemu wygląd włosów znacznie się poprawi, a skóra będzie właściwie funkcjonować. Pamiętaj, że peelingowanie głowy powinno być wykonywane delikatnie.

09 kwietnia 2019