Olejek pichtowy – właściwości, zastosowanie, sposób użycia

Olejek pichtowy – właściwości, zastosowanie, sposób użycia

Olejek pichtowy, znany także jako olejek jodłowy, to naturalny olejek eteryczny pozyskiwany z igieł i młodych pędów jodły syberyjskiej. Ma on wiele zastosowań w medycynie naturalnej, aromaterapii, kosmetyce. W naszym artykule omówimy właściwości olejku pichtowego, jego korzyści dla zdrowia oraz pielęgnacji skóry oraz sposoby jego zastosowania, a także przeciwwskazania do stosowania. Sprawdź, czym jest olejek pichtowy, poznaj jego właściwości i dowiedz, dlaczego warto po niego sięgnąć!

Olejek pichtowy – co to takiego?

Olejek pichtowy (Oleum Pini sibiricum), znany również jako olejek jodłowy, to naturalny olejek eteryczny pozyskiwany z igieł i młodych pędów sosny syberyjskiej. Sosna syberyjska (Albies sibirica), znana także jako jodła białokora bądź pichta syberyjska, występuje naturalnie na nieskażonych ekologicznie terenach Dalekiego Wschodu – Mongolii oraz Chin, a także w mroźnej Syberii. Ten niezwykle aromatyczny olejek o charakterystycznej, intensywnej drzewnej nucie zapachowej z lekkim dodatkiem ziemnego aromatu, ma wiele zastosowań. Olejek pichtowy stosowany jest zarówno w medycynie naturalnej, jak i w przemyśle kosmetycznym. Zawiera on cenne składniki, takie jak kwasy tłuszczowe, terpeny i flawonoidy, dzięki którym posiada właściwości antyseptyczne, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne oraz przeciwgrzybicze.

W jakiej formie można zakupić olejek pichtowy? W sklepach dostępny jest on jako olejek eteryczny zawarty w niewielkich, ciemnych butelkach. Można go również znaleźć w preparatach farmaceutycznych oraz kosmetykach pielęgnujących, a także w środkach czystości czy odświeżaczach powietrza.

Olej pichtowy – właściwości

W olejku pichtowym znajduje się sporo cennych składników aktywnych, które korzystnie wpływają na zdrowie i kondycję skóry. Są to subtancje takie jak lotne fitocydy i terpeny, w tym m.in. kamfora, posiadająca działanie łagodzące bóle, rozgrzewające i zwiększająca ukrwienie skóry, kadinen o działaniu przeciwzapalnym, kumulen i borneol o właściwościch uspokajających oraz ułatwiający odkrztuszanie alfa-pinen.

Olejek pichtowy stosowany jest w celach leczniczych w formie inhalacji. Pomaga on na dolegliwości związane z infekcjami górnych dróg oddechowych. Wspiera układ immunologiczny, chroni przed przeziębieniami, grypą, anginą, zmniejsza objawy kataru i kaszlu oraz przyspiesza ich leczenie. Olejek ma również zastosowanie zewnętrzne – wspomaga gojenie ran oraz oparzeń. Ten niezwykle aromatyczny produkt można także stosować do pielęgnacji skóry. Przede wszystkim, ze względu na działanie antyoksydacyjne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, regenerujące i przeciwzapalne idealnie sprawdza się do pielęgnacji cery trądzikowej, problematycznej oraz z niedoskonałościami. Zmniejsza on zmiany skórne, redukuje wydzielanie sebum, przyspiesza proces gojenia się wyprysków. Jednocześnie posiada on także właściwości nawilżające i zapobiega przesuszaniu skóry, dlatego mogą go stosować osoby ze skórą suchą i łuszczącą się, a także właściwości przeciwzapalne, w związku z czym sięgnąć po niego mogą także posiadaczki cery wrażliwej, z egzemą czy łojotokowym zapaleniem skóry.

Naturalny olejek pichtowy – zastosowanie

Po olejek pichtowy warto sięgnąć zarówno w celach leczniczych, jak i pielęgnacyjnych. Posiada on wszechstronne zastosowanie, takie jak:

  1. Leczenie chorób układu oddechowego – olejek może być stosowany w przypadku problemów z układem oddechowym. Pomaga leczyć infekcje górnych dróg oddechowych, przeziębienie, grypę, anginę, kaszel, katar. Inhalacje z olejku pichtowego łagodzą objawy, przyspieszają proces zdrowienia i ułatwiają oddychanie.
  2. Wspomaganie układu immunologicznego – regularne stosowanie wykazującego działanie przeciwzapalne olejku pichtowego korzystnie wpływa na układ odpornościowy, na wzmocnienie organizmu i chroni przed różnymi chorobami.
  3. Leczenie stanów zapalnych oraz bólu mięśni i stawów – olejek pichtowy jest znany ze swojego działania przeciwzapalnego, co może być pomocne w łagodzeniu stanów zapalnych skóry oraz zmniejszaniu bólu mięśni i stawów, w tym także w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów.
  4. Leczenie problemów skórnych – olejek ten może być stosowany do pielęgnacji skóry problematycznej. Pomaga w leczeniu trądziku, zaskórników i stanów zapalnych skóry.
  5. Pielęgnacja skóry – stosowanie olejku pichtowego pomaga w odpowiednim nawilżeniu, ukojeniu i zregenerowaniu skóry, dlatego jest on polecany do cery suchej, łuszczącej się, z łuszczycą, egzemą czy łojotokowym zapaleniem skóry. Dodatkowo pobudza on krążenie krwi i działa antyoksydacyjnie, dlatego warto go stosować w celu wygładzenia zmarszczek i objawów starzenia się skóry.
  6. Pielęgnacja włosów – olejek pichtowy działa przeciwłupieżowo, zatrzymuje wypadanie i stymuluje porost włosów, a także zmniejsza łojotok i przetłuszczanie się włosów.
  7. Relaksacja i redukcja stresu – aromat olejku pichtowego jest znany ze swojego odświeżającego i relaksującego działania. Stosowanie go do aromaterapii przyczynia się do redukcji stresu, poprawy nastroju i zwiększenia poczucia spokoju.
  8. Oczyszczanie powietrza – olejek pichtowy można używać w aromatyzatorach do oczyszczania i odświeżania powietrza. Zapewnia świeży zapach w pomieszczeniach, a także usuwa bakterie i wirusy z powietrza.
  9. Leczenie bólów głowy – maści lub inhalacje z olejku pichtowego przyczyniają się do łagodzenia bólu głowy i migreny.

Należy pamiętać, że olejek pichtowy jest bardzo skoncentrowany, dlatego zawsze powinno się stosować go ostrożnie i unikać kontaktu z oczami oraz spożycia. Przed użyciem olejku pichtowego w celach leczniczych lub kosmetycznych warto skonsultować się z lekarzem, szczególnie jeśli masz skłonności do alergii skórnych lub innych problemów zdrowotnych.

Jak stosować olejek pichtowy?

Olejek pichtowy można stosować na kilka różnych sposobów. Poniżej znajdziesz sposoby na to, jak możesz go użyć:

  1. Masaż – rozcieńczony olejek pichtowy można stosować do masażu ciała, szczególnie w obszarach dotkniętych bólem mięśni i stawów.
  2. Inhalacja – kilka kropli olejku pichtowego dodaje się do gorącej wody (inhalacja parą wodą) lub inhalatora, co jest pomocne w łagodzeniu objawów infekcji układu oddechowego.
  3. Kąpiel – olejek pichrowy można także użyć do kąpieli, dodając do ciepłej wody w wannie kilka jego kropli, a następnie zanurzyć się w niej i odprężyć się po długim dniu.
  4. Aromaterapia – w celach aromaterapeutycznych można stosować także specjalne dyfuzory, które rozprowadzają kojący zapach olejku pichtowego w pomieszczeniu.
  5. Składnik kosmetyków – olejek pichtowy można dodać do ulubionego kremu lub innego kosmetyku, aby poprawić jego działanie pielęgnacyjne.
  6. Leczenie trądziku – olejek pichtowy może być używany do leczenia trądziku i innych problemów skórnych związanych z infekcjami bakteryjnymi. Możesz go nakładać miejscowo na dotknięte obszary skóry po uprzednim rozcieńczeniu poprzez np. wymieszanie z olejkiem roślinnym.

Jak stosować olejek pichtowy na twarz?

Olejek pichtowy jest doskonałym produktem do pielęgnacji skóry. Sprawdzi się w przypadku cery problematycznej, z niedoskonałościami, wypryskami i zaskórnikami, a także cery suchej, łuszczącej się, z chorobami skórnymi takimi jak łuszczyca, egzema czy łojotokowe zapalenie. Jego regularne stosowanie przyczyni się także do poprawy wyglądu skóry, powodując, że stanie się ona napięta, wygładzona, nawilżona. Olejek pichtowy ma działanie przeciwzmarszczkowe, antyoksydacyjne i przeciwstarzeniowe, dlatego używanie go na twarz spowoduje także wygładzenie zmarszczek. Jak jednak stosować olejek pichtowy?

Przede wszystkim należy wiedzieć, że tak jak inne olejki eteryczne, tak i olejek pichtowy przed zastosowaniem należy rozcieńczyć lub wymieszać z ulubionym kosmetykiem np. olejkiem do twarzy i dopiero wtedy aplikować na twarz. Brak rozcieńczenia może spowodować reakcję alergiczną lub podrażnienie. Przed zastosowaniem można również zrobić próbę alergiczną na niewielkim fragmencie skóry. Olejek pichtowy najlepiej stosować na noc.

Jak stosować olejek pichtowy na włosy?

Olejek pichtowy sprawdzi się także do pielęgnacji włosów i skóry głowy. Działa on przeciwłupieżowo, poprawia krążenie krwi, hamuje wypadanie włosów, zapobiega łamliwości, zmniejsza wydzielanie sebum i redukuje przetłuszczanie włosów, a także działa odświeżająco. Z tego powodu można go znaleźć w składzie wielu produktów do włosów. Można również dodać go do ulubionej wcierki do włosów, wzmacniając tym samym jej działanie, a także do szamponu lub odżywki.

Olejek pichtowy – cena

Olejek pichtowy dostaniesz bez problemu w sklepach internetowych, aptekach, drogeriach czy sklepach zielarskich. Jest on zamykany w butelkach z ciemnego szkła, gdyż w wyniku działania promieni słonecznych ulega rozkładowi. Utlenia się także po zetknięciu z powietrzem, dlatego warto go przechowywać w szczelnie zamkniętym opakowaniu, a także suchym i ciemnym miejscu. Cena buteleczki o pojemności 50 ml wynosi zazwyczaj około 30 zł.

Przeciwskazania do stosowania olejku pichtowego

Wszystkie olejki eteryczne, w tym także olejek pichtowy, mogą powodować reakcje alergiczne.

Przed użyciem olejku pichtowego należy wziąć pod uwagę kilka kwestii:

  • Nie należy go stosować w czystej formie bez rozcieńczenia, ponieważ może to wywołać podrażnienie skóry.
  • Osoby uczulone na jodłę mogą reagować alergicznie na olejek pichtowy.
  • Kobiety w ciąży i karmiące piersią powinny skonsultować się z lekarzem przed użyciem olejku pichtowego.
  • Szczególną ostrożność przy stosowaniu olejku pichtowego powinny zachować osoby cierpiące na astmę oskrzelową.

Podsumowując, olejek pichtowy to naturalny produkt o szerokim spektrum zastosowań zdrowotnych i kosmetycznych. Przed jego użyciem zaleca się skonsultowanie się z lekarzem, szczególnie jeśli masz jakiekolwiek obawy lub jesteś w ciąży. W odpowiednich dawkach i z zachowaniem ostrożności może on stanowić cenny dodatek do twojej pielęgnacji ciała, twarzy oraz włosów, a także element zdrowego stylu życia.

03 października 2023