Olej ze słodkich migdałów – właściwości i zastosowanie

Olej ze słodkich migdałów – właściwości i zastosowanie

Olej ze słodkich migdałów to uniwersalny produkt kosmetyczny, który polecany jest do pielęgnacji skóry suchej, wrażliwej, dojrzałej, atopowej i problematycznej. Pomaga w problemach takich jak egzema czy łuszczyca, a także sprawdza się do pielęgnacji suchych, łamliwych i puszących się włosów. Idealnie pielęgnuje także delikatną skórę niemowląt, a także zapobiega powstawaniu rozstępów u kobiet w ciąży. Poznaj wyjątkowe właściwości oleju ze słodkich migdałów i sposoby na jego zastosowanie!

Olej ze słodkich migdałów – właściwości

Tłoczony na zimno olej ze słodkich migdałów, zwany także jako olejek migdałowy, posiada jasnożółtą barwę, lekką konsystencję oraz delikatny, orzechowy zapach. Wytwarzany jest on z migdałów, czyli suszonych owoców migdałowca pospolitego – rośliny rosnącej głównie na terenie Włoch, Hiszpanii, Francji, Turcji oraz zachodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Jest to olejek pełen witamin i składników mineralnych, dlatego doskonale sprawdza się w pielęgnacji skóry oraz włosów.

Olej ze słodkich migdałów charakteryzuje się wysoką zawartością nienasyconych kwasów tłuszczowych. Zawiera on kwas oleinowy (65-75%) oraz kwas linolowy (20-30%). W jego składzie znajdują się także sole mineralne, proteiny, kwasy fenolowe oraz witaminy A, D oraz witaminy z grupy B. Ze względu na bogactwo składników, lekką konsystencję, szybkie wchłanianie przez skórę bez efektu tłustości oraz dobrą tolerancję przez ludzki organizm, powszechne jest stosowanie oleju migdałowego w przemyśle kosmetycznym.

Olej ze słodkich migdałów – zastosowanie

Tłoczony na zimno olej ze słodkich migdałów zawiera wysoką zawartość działającego zmiękczająco kwasu oleinowego. W połączeniu z innymi substancjami odżywczymi olejek migdałowy wykazuje następujące działanie pielęgnacyjne:

  • zmiękcza, ujędrnia i wygładza skórę,
  • działa na skórę regenerująco, nawilżająco i odżywiająco,
  • uelastycznia naskórek,
  • jest naturalnym emolientem, zabezpiecza skórę przed utratą wody oraz odbudowuje jej płaszcz hydrolipidowy,
  • łagodzi podrażnienia i zaczerwienienia, w tym także spowodowane nadmierną ekspozycją słoneczną,
  • pomaga zwalczyć problemy skórne, takie jak egzema czy łuszczyca,
  • działa antyoksydacyjnie, hamując szkodliwy wpływ na skórę wolnych rodników,
  • spowalnia procesy starzenia skóry, pomaga w spłyceniu zmarszczek,
  • pomaga chronić skórę przed rozstępami,
  • koi skórę trądzikową i łojotokową,
  • doskonale pielęgnuje włosy – wzmacnia je, wygładza, dodaje blasku, chroni przed czynnikami zewnętrznymi i promieniowaniem UV, pomaga zwalczyć łupież, a także regeneruje przesuszone końcówki włosów,
  • zapach olejku działa relaksacyjnie i odprężająco.

Naturalny olej ze słodkich migdałów działa na skórę wielotorowo. Polecany jest on w szczególności do pielęgnacji skóry:

  • suchej,
  • zniszczonej,
  • dojrzałej,
  • wrażliwej,
  • podrażnionej,
  • atopowej,
  • dotkniętej problemami takimi jak egzema i łuszczyca,
  • delikatnej skóry niemowląt i dzieci,
  • kobiet w ciąży, zapewniając ochronę przed rozstępami.

Olej ze słodkich migdałów można stosować także do olejowania włosów. W szczególności rekomendowany jest do pielęgnacji włosów suchych, łamliwych, matowych, puszących się. Doskonale je regeneruje, dodaje im blasku, chroni przed czynnikami atmosferycznymi i uszkodzeniami mechanicznymi. Regularne stosowanie oleju ze słodkich migdałów sprawia, że włosy stają doskonale nawilżone, miękkie i błyszczące.

Jak stosować olej ze słodkich migdałów?

Olej ze słodkich migdałów to naturalny emolient, który nawilża i zmiękcza skórę, a także pomaga odbudować barierę hydrolipidową i zatrzymać wodę w naskórku. Może on być stosowany w czystej postaci, stanowić składnik kosmetyków bądź dodatek do ulubionych produktów kosmetycznych.

Olej ze słodkich migdałów można stosować w różnej formie, w tym w czystej postaci aplikując bezpośrednio na skórę twarzy, skórę dłoni czy skórę ciała. Posiada on doskonałe właściwości nawilżające, uelastycznia skórę, regeneruje, ujędrnia. Jednocześnie bardzo szybko się wchłania, nie pozostawiając na skórze tłustej warstwy.

Olej ze słodkich migdałów polecany jest także kobietom w ciąży, gdyż ze względu na swoje szczególne działanie jest bardzo skutecznym środkiem zapobiegającym powstawaniu rozstępów oraz zmniejszającym ich widoczność. Uelastycznia i doskonale nawilża wrażliwą i wymagającą specjalnego traktowania skórę przyszłych mam.

Olej ze słodkich migdałów można również zastosować do pielęgnacji skóry niemowląt i dzieci. Zastosowanie olejku migdałowego jako oliwki do skóry maluszka zadziała na nią nawilżająco i pomoże w ochronie przed czynnikami zewnętrznym. Olej ze słodkich migdałów koi również podrażnioną skórę i likwiduje zaczerwienienie. Olejek można dodać do kąpieli lub wmasować bezpośrednio w skórę dziecka.

Olej ze słodkich migdałów można również używać do demakijażu w metodzie OCM (Oil Cleansing Method). Doskonale oczyszcza skórę z makijażu, w tym nawet wodoodpornego tuszu, a także pozostałych zanieczyszczeń. Jest to także znakomity olejek do masażu oraz do kąpieli, gdyż jego aromat posiada działanie relaksujące i odprężające.

Olej ze słodkich migdałów w czystej postaci służyć może do zabezpieczania końcówek włosów- zapobiega ich przesuszaniu, rozdwajaniu i chroni przed uszkodzeniami. Olej ze słodkich migdałów stosować można także do olejowania włosów – w szczególności polubią go łamliwe, suche włosy, z tendencją do puszenia. Sprawdzi się on także do olejowania skóry głowy, jako środek pomocny w walce z łupieżem.

Aplikacja bezpośrednio na skórę to nie jedyny sposób na wykorzystanie oleju ze słodkich migdałów. Olej migdałowy można także dodać do innych kosmetyków, w celu wzmocnienia ich działania. Kilka kropel olejku można wymieszać np. z balsamem do ciała, kremem do twarzy czy kremem pod oczy, a także maską lub odżywką do włosów.

Olejek migdałowy warto mieć w swojej łazience, gdyż jest to produkt bardzo uniwersalny jeśli chodzi o pielęgnacje. Ma doskonałe nawilżające działanie i piękny, uspokajający zapach.

17 lutego 2023