Olej jojoba – właściwości i zastosowanie w pielęgnacji twarzy, ciała i włosów

Olej jojoba – właściwości i zastosowanie w pielęgnacji twarzy, ciała i włosów

Olej jojoba wykorzystywany jest w pielęgnacji skóry twarzy, ciała oraz włosów. Jest to jeden z niezastąpionych produktów, który powinien znaleźć się w niemal każdej kosmetyczce ze względu na jego wyjątkowe właściwości. W jaki sposób powstaje, jakie składniki odżywcze zawiera, jakie są właściwości oleju jojoba oraz jego zastosowanie? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu!

Olej jojoba – właściwości

Olej jojoba (Simmondsia Chinensis/Jojoba Seed Oil) jest pozyskiwany z nasion krzewu jojoba – Simmondsia Chinensis, czyli rośliny rosnącej na terenie Ameryki Środkowej i Południowej. Wyróżnia się on jasnożółtym, prawie przezroczystym kolorem oraz bardzo delikatnym, orzechowym zapachem. Jego budowa chemiczna odbiega od pozostałych olejów roślinnych, stąd jest on zaliczany do grupy płynnych wosków wielonasyconych. Olej jojoba nie psuje się i nie jełczeje, dzięki czemu posiada długi okres przydatności.

W składzie oleju jojoba znaleźć można przede wszystkim wszystkim nasycone i nienasycone alkohole i kwasy tłuszczowe, a także bogactwo składników aktywnych, takich jak fitosterole, polifenole, witaminy A, E i F, witaminy z grupy B oraz skwalan. Zawiera także składniki mineralne takie jak chrom, krzem, cynk, selen, miedź oraz jod. W odróżnieniu od innych olejów roślinnych jest on z kolei ubogi w trójglicerydy.

Jak działa olej jojoba?

Naturalny olej jojoba wykazuje bardzo wysoką zgodność biologiczną z ludzką skórą, a jego budowa przypomina naturalnie produkowane przez skórę sebum, dlatego można go stosować w pielęgnacji każdego rodzaju cery. Nie powoduje podrażnień oraz alergii, dlatego sięgnąć po niego mogą nawet osoby ze skórą wrażliwą, alergiczną, atopową. To również idealny produkt do pielęgnacji skóry dzieci oraz kobiet w ciąży. Warto zaznaczyć, że olejek jojoba bardzo szybko się wchłania i nie pozostawia na skórze tłustego filmu, a także nie zatyka porów.

W jaki sposób olej jojoba na włosy działa na skórę twarzy i ciała?

  • jest doskonałym humektantem, co oznacza, że nawilża skórę oraz wiąże wilgoć w naskórku, zapewniając skuteczną ochronę przed przesuszeniem,
  • wspomaga regenerację skóry, pomaga odbudować naturalny płaszcz lipidowy, odbudowuje warstwę cementu międzykomórkowego,
  • przyspiesza gojenie ran i podrażnień, w tym także powstałych na skutek działania promieniowania słonecznego,
  • wygładza skórę, poprawia jej elastyczność, zmiękcza naskórek,
  • niweluje drobne zmarszczki,
  • chroni skórę przed działaniem wolnych rodników (olej jojoba jest bogaty w antyoksydanty)
  • dodaje skórze blasku,
  • działa na skórę okluzyjnie, tworząc na skórze warstwę ochronną,
  • niweluje podrażnienia, koi,
  • wykazuje właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne, łagodzi stany zapalne,
  • redukuje wydzielanie sebum, wspomaga leczenie trądziku,
  • zapobiega powstawaniu rozstępów,
  • ujędrnia skórę, wspomaga redukcję cellulitu,
  • chroni skórę przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych.

Jak stosować olej jojoba do pielęgnacji skóry?

Regularne stosowanie oleju jojoba przynosi wiele korzyści pod kątem pielęgnacyjnym. Jak jednak go używać? Podobnie jak wiele innych olejów, tak i olej jojoba wykorzystywany może być jako:

  • dodatek do kremów lub serum do twarzy,
  • zamiast kremu np. podczas nocnej regeneracji,
  • do oczyszczania skóry twarzy w metodzie OCM,
  • do masażu całego ciała,
  • w celu zregenerowania skóry podrażnionej np. promieniami słonecznymi,
  • do pielęgnacji ust,
  • jako skuteczny środek zapobiegający powstawaniu rozstępom w ciąży oraz redukujący cellulit,
  • do kąpieli nawilżającej,
  • w celu wzmocnienia paznokci.

Olej jojoba – do jakiej skóry jest polecany?

Olej jojoba posiada szerokie zastosowanie w pielęgnacji. Sięgnąć po niego mogą niemal wszyscy. Doskonale sprawdzi się do pielęgnacji skóry suchej, dojrzałej, a także tłustej, mieszanej i trądzikowej. Z powodzeniem sięgnąć po niego mogą także osoby ze skórą podrażnioną lub skłonną do podrażnień, wrażliwą, alergiczną oraz z atopowym zapaleniem skóry lub łojotokowym zapaleniem skóry. Pomaga także w regeneracji skóry podrażnionej intensywnym działaniem promieniowaniem słonecznych.

Olej jojoba na włosy

Olej jojoba może być wykorzystywany nie tylko do pielęgnacji skóry twarzy, lecz również do pielęgnacji włosów, w szczególności wysokoporowatych, suchych, cienkich, delikatnych, osłabionych. Idealnie nadaje się także do regeneracji zniszczonych włosów. Doskonale nawilża i zmiękcza włosy, intensywnie je regeneruje, dodaje im blasku. Sprawia, że stają się one lśniące i miękkie. Przywraca im elastyczność i sprężystość, zapobiega puszeniu domykając łuski pasm, jednak nie obciąża ich zbyt mocno. Dodatkowo wzmacnia włosy, zapobiega ich wypadaniu, pomaga w walce z łupieżem, swędzeniem lub podrażnieniem skóry głowy. Reguluje także wydzielanie sebum i zmniejsza przetłuszczanie się skóry głowy, a także wspomaga regenerację mieszków włosowych i pomaga w ukojeniu podrażnionych komórek skóry głowy. Chroni również końcówki przed rozdwajaniem i chroni je przed uszkodzeniami mechanicznymi. Olej jojoba stosować można zarówno do olejowania włosów, jak bezpośrednio na skórę głowy.

Olej jojoba – podsumowanie

Sięgając po dobrej jakości, nierafinowany olej jojoba można zyskać produkt o wszechstronnym zastosowaniu pielęgnacyjnym. Jest to naturalny olejek, który sprawdzi się do każdego rodzaju skóry – w pielęgnacji skóry tłustej, mieszanej, trądzikowej, suchej, dojrzałej, wrażliwej, naczynkowej i alergicznej. Olej jojoba nawilża i chroni skórę przed przesuszeniem zatrzymując wodę w naskórku, zmiękcza skórę, wygładza. Co więcej olej z nasion jojoba działa również antybakteryjnie, przeciwzapalnie oraz reguluje wydzielanie sebum, dlatego polecany jest w walce z trądzikiem. Stosowanie oleju jojoba sprawia, że skóra staje się gładka, miękka i przyjemna w dotyku. Olej jojoba jest także doskonały do pielęgnacji włosów, w tym w szczególności wysokoporowatych, suchych, zniszczonych, cienkich i delikatnych.

11 maja 2023