Niacynamid – działanie i zastosowanie

Niacynamid – działanie i zastosowanie

W pielęgnacji skóry zastosować można produkty z różnymi składnikami aktywnymi. Ich dobór powinien być podyktowany potrzebami skóry i efektami, jakie chcemy osiągnąć dzięki ich używaniu. Jednym ze składników kosmetycznych, które w ostatnim czasie zdobyły olbrzymią popularność, jest niacynamid. Dlaczego warto go włączyć do rutyny pielęgnacyjnej? W jaki sposób go stosować? Do jakiej cery jest przeznaczony? I wreszcie – z jakimi składnikami można go łączyć, a jakiego połączenia lepiej unikać? Przeczytaj artykuł, aby uzyskać odpowiedzi na wszystkie pytania!

Czym jest niacynamid?

Niacynamid, który można znaleźć w składzie kosmetyków pod oznaczeniem INCI Niacinamide, jest substancją o niezwykle szerokim spektrum działania. Znany również jako witamina PP lub niacyna niacynamid jest pochodną witaminy B3. To składnik aktywny dobrze wchłaniany przez skórę oraz rozpuszczalny w wodzie. Substancja ta występuje naturalnie w ludzkim organizmie, jednak w niewielkich ilościach. Z tej przyczyny witamina B3 powinna zostać dostarczana wraz z pożywieniem. Odgrywa ona ogromną rolę w funkcjonowaniu układu nerwowego, uczestniczy w syntezie składników takich jak aminokwasy, kwasy tłuszczowe, hormony płciowe czy węglowodany, a także wykazuje działanie antybakteryjne.

Jednak niacynamid to nie tylko składnik, który działa wewnątrz organizmu. Jest to również substancja, która znajduje zastosowanie w kosmetyce, choć w tym drugim przypadku jest ona pozyskiwana w warunkach laboratoryjnych. Pochodną witaminy B3 znaleźć można w formułach różnych kosmetyków – kremach, serach, maseczkach, a także piankach czy żelach do oczyszczania twarzy. Posiada on wszechstronne działanie, stąd na drogeryjnych półkach znajduje się wiele produktów, w składzie których zawarty jest niacynamid.

Niacynamid – działanie

Niacynamid jest substancją, która wykazuje bardzo dobre właściwości pielęgnacyjne, dlatego stanowi on składnik wielu produktów kosmetycznych. W jaki sposób niacynamid działa na skórę?

  • Wzmacnia barierę hydrolipidową skóry, dzięki czemu woda zostaje zatrzymana w naskórku. Tym samym zmniejsza się ryzyko przesuszenia skóry, a także zwiększa się jej odporność na działanie czynników zewnętrznych oraz uszkodzenia mechaniczne.
  • Wspiera syntezę kolagenu i elastyny, co wpływa na poprawę jędrności, sprężystości i gładkości skóry, a także powoduje spłycenie zmarszczek.
  • Działa antyoksydacyjnie – neutralizuje wolne rodniki, spowalnia procesy starzenia się skóry.
  • Posiada działanie antybakteryjne i przeciwzapalne – zmniejsza ryzyko pojawienia się pojawianie się niedoskonałości, zaskórników, trądziku.
  • Reguluje pracę gruczołów łojowych, zmniejsza produkcję łoju, dzięki czemu sprawdza się w pielęgnacji cery tłustej oraz trądzikowej.
  • Dogłębnie regeneruje uszkodzoną skórę, przyspiesza gojenie się ran, podrażnień, blizn potrądzikowych,
  • Normalizuje pracę melanocytów i syntezę melaniny, co przyczynia się na rozjaśnienia przebarwień oraz ujednolicenia kolorytu skóry.
  • Działa kojąco i łagodząco na zaczerwienienia i podrażniania, pomaga uporać się ze stanami zapalnymi skóry, a także z chorobami takimi jak łuszczyca czy trądzik różowaty.
  • Odświeża skórę, zapewnia jej wypoczęty, zdrowy wygląd.
  • Korzystnie wpływa na stan włosów – nadaje im połysk, poprawia ich strukturę, zwiększa sprężystość, ogranicza przetłuszczanie się skóry głowy, a także działa przeciwłupieżowo. Działa także stymulująco na porost włosów i poprawia ukrwienie skóry.

Jak stosować niacynamid?

Ze względu na doskonałe i wszechstronne zastosowanie niacynamid jest z całą pewnością substancją, którą warto wprowadzić do pielęgnacji. Choć jest to substancja bezpieczna, należy włączać ją do rutyny pielęgnacyjnej krok po kroku, zaczynając od mniejszych stężeń i obserwując reakcję skóry. Rozpoczynanie przygody ze zbyt wysokim stężeniem niacynamidu może skutkować podrażnieniem, a w efekcie zniechęcać do stosowania kosmetyków z tym składnikiem.

Producencie kosmetyków z chęcią wykorzystują niacynamid w swoich produktach. Znaleźć go można pod postacią kosmetyków o działaniu nawilżającym, regenerującym, przeciwtrądzikowym, przeciwzmarszkowym oraz rozjaśniającym przebarwienia takich jak sera, kremy, maseczki, żele czy pianki, a także produkty punktowe. Jego właściwości sprawiają, że znajduje on szerokie zastosowanie do różnych typów cer oraz w przypadku różnych problemów skórnych.

Do jakiej cery stosować niacynamid?

Włączając niacynamid do swojej pielęgnacji można zyskać naprawdę satysfakcjonujące efekty. I to niezależnie od rodzaju cery! Jest on polecany w przypadku:

  • cery suchej i odwodnionej – przywraca prawidłowy poziom nawilżenia cery i zatrzymuje wodę w naskórku, dzięki czemu nie pojawiają się na niej przesuszenia;
  • cery tłustej i mieszanej – zmniejsza produkcję sebum, normalizuje pracę gruczołów łojowych, a przy tym nie powoduje obciążenia skóry;
  • cery trądzikowej – przeciwdziała niedoskonałościom i trądzikowi, zmniejsza stany zapalne, działa antybakteryjnie;
  • cery wrażliwej i reaktywnej – wzmacnia barierę ochronną skóry i przynosi ukojenie w przypadku wystąpienia podrażnień;
  • cery skłonnej do przebarwień – wyrównuje koloryt, zmniejsza przebarwienia;
  • cery dojrzałej – działa antyoksydacyjnie, zwiększa produkcję kolagenu i elastyny, poprawia elastyczność i jędrność skóry.

Kosmetyki z niacynamidem można stosować zarówno rano, jak i wieczorem. Nie wykazują one właściwości fotouczulających, dlatego kurację można kontynuować również latem. Na początku warto wprowadzić stężenie niacynamidu na poziomie 0,5-5% i stosować go 3 razy w tygodniu, stopniowo zwiększając częstotliwość i wprowadzając składnik do codziennej pielęgnacji.

Na kosmetyki zawierające niacynamid w stężeniu 10-15 % mogą postawić wszyscy, którzy kontynuują kurację tym składnikiem. Tej wysokości stężenie idealnie sprawdzi się w leczeniu nasilonego trądziku, nadmiernego łojotoku i przebarwień.

Niacynamid – przeciwwskazania

Niacynamid to składnik kosmetyczny, który znajduje zastosowanie w kosmetykach do niemal wszystkich typów cer. Sprawdzi się zarówno do skóry tłustej, mieszanej, dojrzałej, suchej, trądzikowej, jak i wrażliwej czy reaktywnej. Nie istnieją przeciwwskazania do jego stosowania, jednakże warto początkowo zachować ostrożność rozpoczynając od niewielkiego stężenia niacynamidu. Wypróbowując kosmetyk z tym składnikiem aktywnym warto zwrócić uwagę na to, jak reaguje nasza skóra. Początkowo może pojawić się zaczerwienienie, co jest normalną reakcją związaną z rozszerzaniem się naczyń krwionośnych.

Niacynamid nie wykazuje właściwości fotouczulających, dlatego z powodzeniem można stosować go na dzień i na noc, a także w czasie lata. Niacynamid jest także bezpieczny dla kobiet w ciąży oraz karmiących piersią.

Niacynamid – z jakimi substancjami łączyć?

Podobnie jak inne składniki aktywne, tak i niacynamid dobrze współgra z innymi substancjami, podczas gdy z innymi lepiej go nie łączyć. Jakie połączenie sprawdzi w formułach kosmetyków sprawdzi się najlepiej?

  • niacynamid i pochodne witaminy C
  • niacynamid i kwas hialuronowy
  • niacynamid i retinol
  • niacynamid i cynk

Z jakimi substancjami nie można łączyć niacynamidu?

O ile działanie niacynamidu idealnie współgra z posiadającym silne właściwości nawilżające kwasem hialuronowym, pochodnymi witaminy C o działaniu rozjaśniającym przebarwienia, spowalniającym procesy starzenia się skóry retinonem i wykazującym działanie antybakteryjne oraz redukującym wydzielanie sebum cynkiem, to istnieją substancje, z którymi niacynamid nie powinien być łączony. Są to:

  • niacynamid i kwasy AHA/BHA
  • niacynamid i kwas askorbinowy – witamina C w czystej postaci.
28 listopada 2022