Laminowanie włosów – jak wykonać laminację włosów w domu?

Laminowanie włosów – jak wykonać laminację włosów w domu?

Laminowanie włosów żelatyną lub galaretką to zabieg doceniany przez wszystkie miłośniczki świadomej pielęgnacji włosów. Jest on szczególnie polecany w przypadku włosów zniszczonych koloryzacją, stylizacją z zastosowaniem wysokiej temperatury, prostowaniem czy innymi zabiegami na włosy. Sprawia, że włosy stają się błyszczące, gładkie, zregenerowane. Dowiedz się, na czym polega laminowanie włosów, jakie efekty zapewnia, w jaki sposób wykonać zabieg w domowych warunkach oraz jak długo widoczny jest na włosach.

Czym jest laminowanie włosów?

Laminowanie włosów, zwane także jako laminacja włosów, to zabieg, który uwielbiają wszystkie włosomaniaczki, z chęcią dzieląc się sposobami na jego domowe wykonanie oraz efektami zabiegu. Jest to doskonała metoda na to, aby zniszczone włosy stały się wyraźnie gładsze, zregenerowane, odzyskały blask. Często laminacja włosów jest określana jako ostatnia deska ratunku dla włosów mocno zniszczonych farbowaniem i stylizacją przed ich drastycznym ścięciem.

Co to jest laminowanie włosów? Polega ono na pokryciu powierzchni włosów odpowiednim preparatem, a następnie wystawienie go na działanie ciepła, dzięki czemu substancje odżywcze są lepiej wchłaniane przez kosmyki włosów, intensywniej je regenerując. Na powierzchni włosów tworzona jest warstwa ochrona zabezpieczająca kosmyki przed uszkodzeniami mechanicznymi, wysoką temperaturą oraz wilgocią.

W efekcie zabiegu laminowania włosów dochodzi również do całkowitego domknięcia łusek włosów, dzięki czemu struktura włosa tworzy jednolitą całość. Stają się one gładkie, miękkie w dotyku, elastyczne, sypkie, a przy tym nabierają wyjątkowego blasku. Są również łatwe do rozczesania – nie plączą się i nie elektryzują (sprawdź również: Co zrobić żeby włosy się nie elektryzowały?). Włosy są optycznie grubsze i gęstsze, a także nie puszą się, a ich końcówki nie rozdwajają.

Zabieg laminowania włosów można wykonać u fryzjera, lecz wiąże się to ze sporymi kosztami, które można ograniczyć wykonując go w domu. Jest to bardzo proste zadanie, do którego potrzeba jedynie łatwo dostępnych składników – żelatyny lub galaretki. Można także zastosować profesjonalne kosmetyki przeznaczone do laminowania włosów.

Efekty laminowania włosów

Laminowanie włosów jest zabiegiem, który stosowany jest w celu odżywienia, regeneracji, wzmocnienia, wygładzenia włosów, a także przywrócenia im pięknego, zdrowego blasku. Pomaga ono również zwalczyć problem rozdwojonych końcówek. Po laminowaniu włosów stają się one gładkie, lśniące, a na ich powierzchni pojawia się lustrzana tafla.

Zabieg laminacji włosów wykonać można u fryzjera, jednak równie zadowalające efekty zapewnia domowe laminowanie włosów. Na co można liczyć wykonując laminację włosów w domu?

  • wygładzenie włosów,
  • połysk i blask kosmyków,
  • ograniczenie puszenia się włosów,
  • miękkość w dotyku,
  • koniec rozdwojonych końcówek,
  • większa objętość włosów,
  • sypkie, niezbijające się w strączki kosmyki,
  • łatwość rozczesywania i układania,
  • doskonałe odżywienie, regeneracja i wzmocnienie,
  • ochrona przed uszkodzeniami mechanicznymi, czynnikami zewnętrznymi i wysoką temperaturą.

Dla kogo laminowanie włosów?

Laminacja włosów jest zabiegiem, który stosować można w przypadku każdego rodzaju włosów oraz ich porowatości (przeczytaj: Jak sprawdzić porowatość włosów?). W szczególności jest on jednak rekomendowany dla włosów zniszczonych farbowaniem, rozjaśnianiem, stylizacją za pomocą wysokiej temperatury. Sprawdzi się także w przypadku włosów z tendencją do puszczenia oraz zbyt lekkich, którym brakuje dociążenia. Pozwala również uporać się z rozdwajającymi się końcówkami.

Warto jednak wiedzieć, że zabieg laminowania włosów należy wykonywać z umiarem, ponieważ może on grozić przeproteinowaniem włosów, na co narażone są szczególnie posiadaczki włosów wysokoporowatych, suchych i zniszczonych. W tym przypadku włosów nie powinno się laminować częściej niż 2 razy w miesiącu.

A jak wygląda sytuacja w przypadku włosów kręconych? Laminowanie włosów nie spowoduje osłabienia ich skrętu, ponieważ nie jest to zabieg prostujący włosy, a mający na celu ich wygładzenie. Zatem osoby z włosami kręconymi mogą go również regularnie wykonywać. Z całą pewnością korzystnie wpłynie na stan i wygląd kosmyków, zapewniając intensywną regenerację włosów.

Laminowanie włosów żelatyną lub galaretką – krok po kroku

Laminacja włosów żelatyną jest zabiegiem pielęgnacyjnym, który korzystnie wpływa na wygląd i strukturę kosmyków, a przy tym jest bardzo łatwy do wykonania. Warto zastosować do niego żelatynę lub galaretkę. Żelatyna zawiera bowiem dużą ilość kolagenu, który tworzy na powierzchni włosów warstwę ochronną i mocno je wygładza. Podobnie działanie ma laminacja włosów galaretką, ponieważ to właśnie żelatyna stanowi jej podstawowy składnik.

Zabieg laminacji włosów w domowych warunkach można powtarzać co jakiś czas, jednak nie częściej niż raz w tygodniu. Jego efekty utrzymują się zazwyczaj do 2-3 myć włosów. Piękne włosy w wyniku laminacji można osiągnąć w bardzo prosty sposób. Potrzebne są do tego:

  • żelatyna,
  • maska lub odżywka do włosów,
  • miseczka do wymieszania składników,
  • gorąca woda,
  • folia lub foliowy czepek na głowę,
  • ręcznik.

Jak wykonać laminowanie włosów w domu krok po kroku?

  1. Przygotuj mieszankę do laminowanie włosów – w miseczce połącz 3 łyżki wrzątku z łyżką żelatyny lub galaretki i wymieszaj, aby w konsystencji nie było grudek. Dodaj łyżkę odżywki i ponownie zamieszaj. Przygotowaną miksturę pozostaw do ostygnięcia.
  2. Włosy oraz skórę głowy dokładnie umyj szamponem, najlepiej oczyszczającym w celu usunięcia zanieczyszczeń, a następnie odsącz z nich nadmiar wody za pomocą ręcznika.
  3. Odżywkę wraz z żelatyną należy równomiernie nałożyć na włosy omijając ich nasadę, owinąć je folią i nałożyć na nie ręcznik, aby utrzymać temperaturę. Można także podgrzewać włosy suszarką.
  4. Należy odczekać 40 minut, a następnie dokładnie zmyć miksturę letnią wodą.
  5. Wysusz włosy suszarką.

Proporcje zastosowanych składników mogą być różne, w zależności od gęstości, porowatości, długości, rodzaju włosów, dlatego należy je indywidualnie dobierać obserwując reakcję własnych kosmyków. W przypadku włosów skłonnych do przetłuszczania i nadmiernego obciążenia można odwrócić kolejność i najpierw zastosować mieszankę żelatyny i maski lub odżywki na włosy, a następnie je umyć za pomocą delikatnego szamponu.

Laminowanie włosów żelatyną lub galaretką – ile utrzymuje się efekt?

Laminowanie włosów sprawia, że włosy stają się miękkie, sypkie, gładkie i błyszczące. Efekt ten utrzymuje się do kilku następnych myć. Czas ten jednak jest kwestią indywidualną. W przypadku codziennie mytych włosów efekt będzie utrzymywał się krócej – do 3 dni, zaś jeśli myjesz włosy co kilka dni możesz liczyć na dłuższe utrzymanie efektu, nawet do 2-3 myć. Z kolei profesjonalny zabieg laminowania włosów wykonany w salonie fryzjerskim utrzymać się może nawet do miesiąca.

W celu przedłużenia utrzymania efektu warto także łagodne szampony do włosów. Mocne detergenty w szamponach oczyszczających wypłukują żelatynę, dlatego decydując się na laminowanie włosów dobrze jest sięgnąć po delikatniejsze formuły.

Laminacja włosów dla wegan

Żelatyna jest naturalnym białkiem, które uzyskuje się w procesie hydrolizy kolagenu ze skóry, kości lub ścięgien zwierząt, dlatego uznawana jest za składnik odzwierzęcy, którego nie używają weganie. Na szczęście jest na to rozwiązanie! Weganie i wegetarianie do laminacji włosów użyć mogą agaru, czyli cukrowej substancji żelującej, pozyskiwanej z wodorostów.

Należy jednak zaznaczyć, że efekty stosowania agaru są nieco mniej spektakularne i utrzymują się krócej niż w przypadku laminowania włosów żelatyną. Jednak jest to alternatywa dla wszystkich, którzy nie chcą stosować odzwierzęcych substancji, a pragną uzyskać efekt zdrowych, pięknych i błyszczących włosów.

Laminowanie włosów agarem wygląda dokładnie tak samo, jak w przypadku laminacji żelatyną lub galaretką. W trzech łyżkach gorącej wody należy rozpuścić łyżkę agaru, dokładnie wymieszać, ostudzić i połączyć z ulubioną maską lub odżywką pielęgnującą. Pozostałe czynności należy wykonać dokładnie tak samo.

27 stycznia 2023