Kwas salicylowy – jak stosować i z czym go nie łączyć?

Kwas salicylowy – jak stosować i z czym go nie łączyć?

Kwas salicylowy jest powszechnie wykorzystywany w kosmetyce, zarówno jako składnik produktów do cery problematycznej, z różnego rodzaju schorzeniami, w tym w szczególności trądzikiem, jak i w przebiegu specjalistycznych zabiegów kosmetycznych. Jakie jest zastosowanie kwasu salicylowego? Jakich efektów można się spodziewać stosując kwas salicylowy? I wreszcie – z jakimi składnikami nie można go łączyć? W poniższym artykule odpowiadamy na te pytania!

Kwas salicylowy – co to takiego?

Kwas salicylowy (Salicylic acid) jest zaliczany do kwasów BHA, czyli beta-hydrokwasów. Jest to związek organiczny, które w czystej postaci przyjmuje postać białego ciała stałego. Niezbyt dobrze rozpuszcza się w wodzie, za to doskonale w tłuszczach oraz etanolu. Kwas salicylowy posiada naturalne pochodzenie. Jest on izolowany z kory wierzby, a także kory topoli, liści senesu i kwiatów rumianków. W roślinach odgrywa on ważną rolę odpowiadając za regulację wielu procesów, w tym m.in. fotosyntezy, wzrostu roślin oraz wspierania odpornościowej reakcji na patogeny.

Zastosowanie kwasów organicznych, w tym kwasu salicylowego, w kosmetyce jest bardzo powszechne. Posiadają one doskonałe działanie na skórę, dlatego stanowią składniki wielu kosmetyków, a także są wykorzystywane w profesjonalnych zabiegach kosmetycznych. Jakie jest działanie kwasu salicylowego?

Kwas salicylowy – działanie

Kwas salicylowy jest wykorzystywany przede w kosmetykach do pielęgnacji twarzy, w tym w szczególności w celu leczenia trądziku, zaskórników, niedoskonałości. Jest to składnik produktów przeznaczonych do cery tłustej, mieszanej, trądzikowej. Posiada zdolność przenikania przez warstwę łojową skóry, przez co dogłębnie i skutecznie oczyszcza pory, czyli ujścia gruczołów łojowych, a jednocześnie działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie.

Efekty stosowania kwasu salicylowego zależne są od stężenia aplikowanego kwasu, a także systematyczności w jego stosowaniu. Odpowiednio dobrana pielęgnacja za pomocą kwasu salicylowego przynosi następujące efekty:

  • Dogłębne oczyszczenie gruczołów łojowych,

  • Regulacja wydzielania sebum,

  • Zwężenie porów skóry,

  • Redukcja zaskórników i niedoskonałości,

  • Zmniejszenie stanów zapalnych skóry,

  • Przyspieszenie regeneracji naskórka,

  • Wyrównanie kolorytu i rozjaśnienie przebarwień skóry,

  • Zmniejszenie widoczności blizn,

  • Złuszczania naskórka, dzięki czemu składniki z innych kosmetyków wnikają głębiej i działają skuteczniej,

  • Zwalczanie łupieżu, spowalnianie procesu przetłuszczania się skóry głowy.

Kwas salicylowy – jak stosować?

Kwas salicylowy wykazuje działanie antybakteryjne, przeciwzapalne, przeciwgrzybicze. Rozjaśnia przebarwienia, reguluje wydzielanie sebum, odpowiada za złuszczanie naskórka, zmniejsza widoczność porów i powstawanie zaskórników oraz innych niedoskonałości. Na stosowanie produktu, który zawiera kwas salicylowy, powinny się zdecydować przede wszystkim posiadaczki cery problematycznej, trądzikowej, tłustej, mieszanej.

Kwas salicylowy na twarz

Kosmetyki z zawartością kwasu salicylowego w składzie są przeznaczone do pielęgnacji cery trądzikowej, problematycznej, tłustej lub mieszanej. Nie zaleca się stosowania kwasu salicylowego w przypadku cery wrażliwej, bowiem może on skutkować wystąpieniem podrażnień.

W kosmetykach do pielęgnacji skóry stężenie kwasu salicylowego jest różne. Powinno być ono dobrane w zależności od potrzeb danej cery i dopasowane indywidualnie. Wśród produktów z kwasem salicylowym można znaleźć np. żele, kremy, maści czy balsamy. Kwas salicylowy jest także składnikiem specjalistycznych produktów kosmetycznych, w tym peelingów chemicznych, które pozwalają na złuszczenie zewnętrznej warstwy naskórka, przyspieszenie procesu odnowy biologicznej skóry i przygotowanie jej na wchłanianie składników zawartych w kosmetykach aplikowanych w następnej kolejności na skórę.

Kwas salicylowy na trądzik i zaskórniki

Kwas salicylowy to składnik, który doskonale rozpuszcza się w tłuszczach, dzięki czemu jest w stanie przeniknąć przez zalegającą na skórze warstwę łojową i dogłębnie oczyścić ujścia gruczołów łojowych. W ten sposób przyczynia się do zwężenia porów, a także redukcji powstawania zaskórników, zmian trądzikowych oraz innych niedoskonałości.

Właściwości, które posiada kwas salicylowy, to także przyspieszenie gojenia ran, łagodzenie stanów zapalnych, rozjaśnianie przebarwień skórnych, a także redukcja widoczności blizn, w tym również blizn potrądzikowych. Z tej przyczyny kwas salicylowy można znaleźć w produktach nakierowanych na leczenie trądziku – zarówno w dermokosmetykach i kosmetykach drogeryjnych, takich jak żele, krem, toniki, peelingi czy maski, jak i lekach oraz preparatach przygotowywanych przez farmaceutów.

Kwas salicylowy na łuszczycę

Łuszczyca jest chorobą skóry, która powoduje powstawanie na jej powierzchni łusek, tworzących grubą, nieprzepuszczalną warstwę. Usuwanie łusek jest możliwe jedynie za pomocą odpowiedniej pielęgnacji, do której idealnie nadają się peelingi chemiczne z kwasem salicylowym, zazwyczaj w stężeniu 10%. Powodują one złuszczenie i odblokowanie powierzchni skóry, a składniki aktywne z nakładanych na skórę w kolejnym etapie kosmetyków leczniczych i pielęgnacyjnych mogą wniknąć głębiej i zadziałać skuteczniej.

Kwas salicylowy na kurzajki i brodawki

Najskuteczniejszym sposobem na usunięcie schorzeń skóry, jakimi są kurzajki oraz brodawki, jest złuszczenie zmienionego fragmentu skóry. Większość preparatów przeznaczonych do usuwania tego rodzaju zmian zawiera właśnie kwas salicylowy w stężeniu nawet do 60%.

Kwas salicylowy na łupież

Jedną z metod na walkę z łupieżem oraz łojotokowym zapaleniem skóry głowy jest stosowanie produktów z kwasem salicylowym. Powoduje on oczyszczenie skóry głowy z zalegającego martwego naskórka, a także działa łagodząco na stany zapalne na niej powstałe. Produkty z kwasem salicylowym pozwalające zredukować problem łojotokowego zapalenia skóry oraz łupieżu to szampony, peelingi trychologiczne, a także wcierki i lotiony.

Kwas salicylowy – z czym go nie łączyć?

Kwas salicylowy doskonale współgra z wieloma składnikami aktywnymi, którym pozwala wniknąć w głąb skóry i zadziałać znacznie skuteczniej. Idealnym uzupełnieniem kwasu salicylowego są np. kwas azelainowy, kwas hialuronowy, gliceryna, pantenol, ceramidy.

Ze względu na swoje silne działanie kwasu salicylowego nie powinno się łączyć z kolei ze składnikami takimi jak:

  • witamina C – powoduje obniżenie skuteczności działania,

  • retinol – może przyczynić się do zaburzeń równowagi lipidowej skóry,

  • kwas glikolowy – może powodować podrażnienia,

  • niacynamid – nieodpowiednie pH dla działania tego składnika. 

W stosowaniu kwasu salicylowego bardzo ważne jest jednoczesne stosowanie produktów do ochrony przeciwsłonecznej. Złuszczanie naskórka zwiększa wrażliwość skóry na promieniowanie UV, dlatego używając kosmetyków z kwasem salicylowym koniecznie należy równocześnie stosować kremy z filtrem UV.

Kwas salicylowy – przeciwwskazania

Kosmetyki z kwasem salicylowym są zazwyczaj dobrze tolerowane przez skórę, jednakże nie każdy może je stosować. Przeciwskazaniem do ich aplikowania są:

  • wrażliwość na salicylany – po aplikacji może wystąpić podrażnienie skóry, a w niektórych przypadkach również wstrząs anafilaktyczny,

  • otwarte rany – stosowanie kwasu salicylowego na rany może skutkować zaostrzeniem stanu zapalnego,

  • ciąża i karmienie piersią,

  • cera sucha, wrażliwa, skłonna do podrażnień.

17 sierpnia 2022