Kwas migdałowy – właściwości, działanie, stosowanie

Kwas migdałowy – właściwości, działanie, stosowanie

Zaliczany do kwasów AHA kwas migdałowy należy do substancji bezpiecznych, łagodnych i dobrze tolerowanych przez skórę, których stosowanie pozwala na osiągnięcie naprawdę spektakularnych efektów. Warto włączyć go do pielęgnacji skóry dobierając jednak odpowiednie stężenie kwasu oraz sposób jego stosowania, ponieważ to od nich zależy jego działanie nakierunkowane na problemy skórne. Dowiedz się, czym jest kwas migdałowy, jakie jest jego działanie i w jaki sposób stosować kwas migdałowy w pielęgnacji twarzy.

Kwas migdałowy – co to jest?

Kwas migdałowy (Mandelic Acid) to jeden z kwasów AHA, czyli kwasów alfa-hydroksykwasów. Podobnie jak kwas mlekowy i kwas glikolowy jest kwasem bezpiecznym, łagodnym, uniwersalnym, dobrze tolerowanym przez każdy rodzaj skóry, stąd jego rosnąca popularność w ostatnich latach. Wymienione kwasy zaliczane są do działających na powierzchni skóry związków eksfoliacyjnych, czyli złuszczających martwy naskórek. Proces eksfoliacji przyczynia się jednak nie tylko do usunięcia martwych komórek naskórka, lecz również zmniejsza widoczność przebarwień, redukuje niedoskonałości, spłyca zmarszczki i wyrównuje koloryt skóry.

Pozyskiwany z gorzkich migdałów kwas działa na warstwę rogową naskórka. Posiada ona dużą masę cząsteczkową, dzięki czemu przenika do głębszych warstw naskórka stopniowo i powoli. W efekcie jest on bezpieczny i bardzo delikatny dla skóry.

Kwas migdałowy polecany jest do każdego rodzaju cery, gdyż jest jednocześnie łagodny i skuteczny. To substancja bardzo dobrze tolerowana przez skórę, dlatego śmiało mogą po nią sięgnąć nawet osoby z cerą wrażliwą i naczynkową. Rekomendowany jest on do cery tłustej, mieszanej, trądzikowej, zmęczonej, poszarzałej, z widocznymi przebarwieniami oraz o nierównym kolorycie.

Kwas migdałowy – właściwości

Kwas migdałowy może być stosowany w warunkach domowych, jako składnik kosmetyków, jak i w gabinetach kosmetycznych w zabiegach złuszczających. W jaki sposób działa na skórę?

  • Łagodnie, a jednocześnie skutecznie złuszcza martwy naskórek, głęboko oczyszcza skórę,
  • Reguluje pracę gruczołów łojowych, odblokowuje pory skóry, działa matująco,
  • Wykazuje działanie przeciwstarzeniowe (anti-aging), przyczynia się do spłycenia zmarszczek,
  • Poprawia jędrność skóry, uelastycznia ją i napina,
  • Wspomaga walkę z trądzikiem i wypryskami, ponieważ posiada właściwości antybakteryjne,
  • Wyrównuje koloryt skóry, przywraca jej promienny wygląd,
  • Zmniejsza przebarwienia, w tym spowodowane przez promieniowanie słoneczne oraz przebarwienia potrądzikowe,
  • Redukuje widoczność blizn,
  • Nawilża skórę, odżywia i stymuluje naturalne procesy regeneracji.

Kwas migdałowy – efekty stosowania

Regularne stosowanie kosmetyków w kwasem migdałowym bądź korzystanie z zabiegów kosmetycznych z jego zastosowaniem przyczynia się do znacznej poprawy kondycji skóry. Staje się ona pełna blasku, wygładzona, doskonale oczyszczona i wolna od niedoskonałości. Oto jakich efektów można się spodziewać, gdy włączymy kwas migdałowy do pielęgnacji skóry twarzy:

  • Dogłębne oczyszczenie skóry, brak niedoskonałości, trądziku i wyprysków,
  • Uregulowanie pracy gruczołów łojowych,
  • Zmniejszenie widoczności przebarwień i blizn,
  • Wyrównanie kolorytu naskórka,
  • Usunięcie martwych komórek naskórka, przywrócenie skórze promiennego, zdrowego wyglądu,
  • Spłycenie zmarszczek,
  • Nawilżenie skóry, odżywienie i przyspieszenie procesów regeneracji,
  • Poprawa jędrności, wygładzenie skóry twarzy.

Kwas migdałowy w kosmetykach

Kwas migdałowy wykorzystywany jest jako składnik kosmetyków do pielęgnacji twarzy. Spotkać go można w produktach takich jak kremy, maseczki, sera do twarzy, a także peelingów. Można go również kupić w różnych stężeniach w czystej postaci. Kwas migdałowy stosowany jest także w gabinetach kosmetycznych do wykonania profesjonalnych zabiegów złuszczających.

Bardzo ważne jest jednak, aby odpowiednio dobrać optymalne stężenie kwasu migdałowego do potrzeb skórnych. W zależności od niego będzie on bowiem wykazywał nieco inne działanie, a przez to będzie odpowiedni do konkretnego rodzaju cery. W związku z tym przed wybraniem produktu warto zapoznać się ze wskazaniami producenta kosmetyku.

Kwas migdałowy – jak stosować?

Kwas migdałowy używany jest w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych do zabiegów złuszczających. Do zabiegów wykorzystuje się zazwyczaj 40% lub wyższe stężenie, zaś zabiegi wykonuje regularnie w serii przez kilka tygodni. Jednak kwas migdałowy można również z powodzeniem stosować w domu, używając kosmetyki z kwasem migdałowym dostępne w drogeriach.

Gotowe produkty pielęgnacyjne w kwasem migdałowym do peelingi do twarzy, kremy, sera czy maseczki. Posiadają one znacznie niższe stężenie niż to stosowane przez profesjonalne kosmetyczki, a wiele z nich można stosować nawet codziennie. Jak jednak stosować kwas migdałowy na twarz?

Kwas migdałowy w postaci np. serum należy aplikować wieczorową porą na oczyszczoną skórę, najlepiej za pomocą pędzla. Bezpiecznym rozwiązaniem jest rozpoczęcie od stosowania kwasu w niższych stężeniach przez krótszy czas, aby upewnić się, jaka będzie reakcja skóry. Za pierwszym razem warto pozostawić kwas migdałowy na twarzy przez około 5-10 minut, stopniowo wydłużając ten czas bądź stosując go w wyższych stężeniach. Po upływie wskazanego czasu należy kwas migdałowy zmyć z twarzy, a następnie zastosować produkt pielęgnacyjny np. krem o nawilżającym i kojącym działaniu. Większość produktów zawierających kwas migdałowy są na tyle bezpieczne, że można je stosować w codziennej pielęgnacji (szczególnie przy niższych stężeniach, które są bezpieczne i delikatne dla skóry).

Kuracja z wykorzystaniem kwasu migdałowego powinna być przeprowadzana w okresie jesienno-zimowym lub wiosennym. Może być on również stosowany w letnie miesiące, jednak należy pamiętać, żeby w czasie kuracji unikać ekspozycji na słońce i stosować odpowiednią ochronę skóry za pomocą kremów SPF.

Kwas migdałowy może być także składnikiem peelingów. W tym przypadku kosmetyk z jego dodatkiem należy stosować 1-2 razy w tygodniu, w zależności od zaleceń producenta.

Kwas migdałowy – przeciwwskazania

Kwas migdałowy uznawany jest za produkt bezpieczny i delikatny, to jednak należy zwrócić uwagę na dobór odpowiedniego stężenia i odpowiedni sposób jego aplikacji. Bardzo ważne jest także dopasowanie stężenia i czasu trzymania na skórze do tolerancji i wrażliwości skóry, dlatego warto zacząć od mniejszych stężeń i krótszego czasu, obserwując reakcję cery.

Choć kwas migdałowy działa bardzo łagodnie, to w efekcie jego stosowania może dojść do zaczerwienienia i podrażnienia skóry. Zazwyczaj ustępują one bardzo szybko i samoistnie. Istnieją jednak przeciwwskazania do używania kosmetyków z kwasem migdałowym. Są to:

  • uszkodzenia skóry,
  • stany zapalne,
  • trądzik,
  • alergie skórne,
  • kuracja retinoidami,
  • choroby bakteryjne, grzybicze i autoimmunologiczne skóry,
  • skóra po zabiegach laserowych.

Stosowanie kwasu migdałowego jest także dopuszczalne w ciąży. Nie ma badań świadczących o toksyczności kwasu migdałowego, dlatego jest to środek uznawany za bezpieczny, jednak warto pozostać przy niższych stężeniach tej substancji.

Kwas migdałowy – z czym łączyć?

Ze względu na działanie złuszczające kwas migdałowy może prowadzić do przesuszenia naskórka. W związku z tym nałożenie kwasu migdałowego powinno być związane z zastosowaniem substancji nawilżających, regenerujących i odżywczych. Idealnie sprawdzą się składniki takie jak kwas hialuronowy, kwas laktobionowy, ceramidy, panthenol, wyciągi roślinne, roślinna gliceryna.

Z czym nie łączyć kwasu migdałowego?

Kwas migdałowy nie powinien być z kolei łączony z substancjami takimi jak:

  • inne kwasy AHA – kwas glikolowy, kwas azelainowy, kwas mlekowy, co może prowadzić do podrażnienia skóry,
  • witamina C – kwas migdałowy neutralizuje jej działanie,
  • retinol – wraz z kwasami AHA może wykazywać silne działanie drażniące,
  • niacynamid.

Kwas migdałowy – podsumowanie

Kwas migdałowy to niezwykle skuteczny, a jednocześnie łagodny składnik kosmetyków, z dodatkiem którego nabyć można wiele produktów pielęgnacyjnych. Bardzo istotne jest jednak jego odpowiednie stosowanie. Należy pamiętać o tym, aby:

  • nie stosować kwasu migdałowego, gdy występują do tego przeciwwskazania,
  • używać kosmetyków z kwasem migdałowym na noc,
  • zacząć od stosowania kwasu migdałowego w niższym stężeniu i na krótszy czas, stopniowo je zwiększając,
  • kwas migdałowy aplikować na dokładnie oczyszczoną skórę za pomocą pędzelka, a po jego zmyciu nałożyć kosmetyk o działaniu nawilżającym i łagodzącym,
  • uważać, aby nie łączyć kwasu migdałowego z innymi kwasami AHA, retinolem, niadynamidem czy witaminą C.
  • nie używać peelingów chemicznych z kwasem migdałowym zbyt często,
  • unikać bezpośredniej ekspozycji na promienie słoneczne,
  • aplikować kremy z filtrem SPF w czasie trwania kuracji kwasem migdałowym.
01 marca 2023