Krem do twarzy na zimę – czym kierować się przy wyborze kosmetyku?

Krem do twarzy na zimę – czym kierować się przy wyborze kosmetyku?

Okres zimowy to prawdziwe wyzwanie dla cery. Niekorzystne warunki pogodowe – wiatr, deszcz, śnieg, mróz, a także smog oraz obniżona wilgotność powietrza spowodowana ogrzewaniem pomieszczeń to czynniki, które mogą przyczynić się do powstawania objawów takich jak suchość skóry, podrażnienie, zaczerwienienie, pozbawienie blasku i uczucie szorstkości i ściągnięcia. Z tej przyczyny bardzo ważne jest, aby zadbać o cerę stosując kremy ochronne zabezpieczające skórę, a także włączyć odpowiednią pielęgnację. W kryzysowych sytuacjach można również zastosować kremy SOS, które łagodzą podrażnienia i w ekspresowym tempie przywracają dobrą kondycję cerze. Sprawdź, jak wybrać krem do twarzy na zimę!

Pielęgnacja cery zimą – czym się charakteryzuje?

Zima to pora roku, w czasie której skóra jest szczególnie narażona na różnego rodzaju niekorzystne czynniki zewnętrzne. Musi ona zmagać się z warunkami atmosferycznymi niesprzyjającymi cerze – silnym wiatrem, niskimi temperaturami, mrozem, opadami atmosferycznymi, a także smogiem oraz z przesuszonym od ogrzewania powietrzem w pomieszczeniach. Skutkiem tego skóra może stać się sucha, szara i pozbawiona blasku, wrażliwa, wiotka, szorstka w dotyku, a także podatna na podrażnienia, zaczerwienienia, uszkodzenia oraz powstawanie zmian skórnych i zmarszczek. Jednocześnie w okresie zimowym cera często szybciej się przetłuszcza. Z tej przyczyny bardzo istotna jest odpowiednia pielęgnacja cery, która jednak powinna nieco różnić się od tej, którą stosujemy w okresie letnim. Bazą pielęgnacji cery powinien być dobry krem na zimę o działaniu nawilżającym, który jednocześnie zabezpiecza skórę twarzy przed czynnikami zewnętrznymi. Jak wybrać odpowiedni kosmetyk?

Najlepszy krem na zimę – co powinien zawierać?

Jeśli chcemy skutecznie chronić skórę przed czynnikami zewnętrznymi, powinniśmy przede wszystkim zastosować w kremy o bogatej formule, które zabezpieczą skórę przed utratą wody oraz negatywnymi czynnikami zewnętrznymi. Często zwykłe, lekkie kremy stosowane latem mogą nie wystarczyć. W okresie zimowym dobrze jest sięgnąć po tłusty krem ochronny o intensywnym działaniu nawilżającym i odbudowującym naturalny płaszcz lipidowy naskórka, co skutecznie zabezpieczy skórę i przyspieszy naturalny proces jej regeneracji.

Krem do twarzy na zimę powinien zawierać składniki o dogłębnie nawilżającym i intensywnie regenerującym działaniu. W składzie kosmetyku warto szukać składników takich jak:

  • oleje roślinne (np. olej konopny, olej ze słodkich migdałów, olej z awokado, olej arganowy),
  • witaminy (witamina E, witamina A, witamina C),
  • masło shea,
  • wosk pszczeli,
  • ceramidy,
  • kwas hialuronowy (utrzymuje wodę w naskórku),
  • emolienty (odpowiadają za nawilżenie skóry),
  • panthenol i alantoinę (substancje, które łagodzą podrażnienia).

Oprócz działania ochronnego, nawilżającego i regenerującego, krem do twarzy na zimę powinien także zawierać filtry UV. O ochronę przeciwsłoneczną warto dbać przez cały rok, gdyż promieniowanie słoneczne docierają do skóry nawet w okresie jesienno-zimowym powodując często nieodwracalne zmiany skórne. Z tej przyczyny nawet zimą powinniśmy zatroszczyć się o stosowaniem kremów z filtrem SPF.

Osobną kategorią kosmetyków, które również warto stosować zimą, są tzw. “cold cream”, czyli kremy do stosowania w zimowe miesiące w czasie intensywnych mrozów. Stosując tego rodzaju bogaty krem ochronny, często pozbawiony w składzie wody, zabezpieczamy skórę przed bardzo niskimi temperaturami i zapobiegamy nadmiernej utracie wody, a tym samym przesuszeniu skóry, podrażnieniu, zaczerwienieniu, pieczeniu czy uczuciu ściągnięcia. Po kremy do twarzy zabezpieczające skórę przed mrozem warto sięgnąć szczególnie w przypadku długiego przebywania na zewnątrz w niesprzyjających, zimowych warunkach atmosferycznych np. w czasie szaleństw na stokach narciarskich.

Jeśli jednak doprowadzimy do przesuszenia i podrażnienia skóry przez nieodpowiednią pielęgnację, możemy skorzystać z kremów ratunkowych. Kremy SOS na zimę to produkty, które zawierają bogactwo składników aktywnych o silnie regenerującym działaniu. W składzie produktów znaleźć się mogą substancje takie jak oleje roślinne, masła roślinne, mocznik, D-pantenol, alantoina czy skwalan.

Krem na zimę dopasowany do typu cery

Podobnie jak wiosną i latem, tak i w czasie jesieni oraz zimy pielęgnacja cery powinna być dopasowana do jej rodzaju. W przypadku:

  • Cery suchej i przesuszonej warto stosować w codziennej pielęgnacji kremy na zimę posiadające bogatą konsystencję. Sprawdzą się kremy odżywcze i regenerujące, które zawierają substancje takie jak kwas hialuronowy zatrzymujący wodę w naskórku, a także wzmacniające płaszcz hydrolipidowy skóry (ceramidy, mocznik, skawalan) oraz natłuszczające i nawilżające (roślinne oleje, masło shea).
  • Cery naczynkowej i wrażliwej – warto sięgnąć po kremy, które intensywnie natłuszczają skórę, dzięki czemu zabezpieczają skórę przed podrażnieniami. Ważne jest także, aby stosowany krem wzmacniał naczynka krwionośne, chroniąc je przed pękaniem.
  • Cery tłustej i mieszanej – w tym przypadku również warto sięgnąć po odpowiednie kremy na zimę, jednak mogą mieć one nieco lżejszą konsystencję niż w przypadku cery skłonnej do przesuszania i podrażnień.

Jakich składników nie powinien zawierać krem do twarzy na zimę?

Dobry zimowy krem zapobiega utracie wody z naskórka, dogłębnie nawilża skórę, skutecznie regeneruje naskórek i łagodzi podrażnienia, a także chroni skórę przed czynnikami zewnętrznymi. Nie wszystkie kosmetyki, jakie znaleźć można w drogeriach jako kremy na zimę, będą produktami odpowiednimi do pielęgnacji skóry w tym okresie. Warto zwrócić na to, jakie składniki aktywne są w nich zawarte zapoznając się w tym celu ze znajdującą się na kosmetykach etykietą. Jak czytać składy kosmetyków dowiesz się z artykułu: Skład INCI – jak czytać i analizować skład kosmetyku? Jakich składników unikać?

W kremach na zimę nie powinny być zawarte substancje, które mogą szkodzić skórze. Należy unikać przede wszystkich substancji mogących powodować podrażnienia, reakcje alergiczne czy zmiany skórne m.in. sztucznych substancji zapachowych oraz barwinków.

Jak jeszcze pielęgnować cerę zimą?

Dobry krem do twarzy to jedynie jeden z elementów, o jakie należy zatroszczyć się, jeśli chcemy w czasie zimy utrzymać skórę w dobrej kondycji. Bardzo ważne jest także zadbanie o prawidłowe odżywianie i dostarczanie niezbędnych składników odżywczych, dokładne oczyszczenie skóry, w tym regularne wykonywanie peelingów skóry, a także stosowanie odżywczych, nawilżających i regenerujących maseczek do twarzy. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się z artykułu: Pielęgnacja skóry zimą – jak dbać o skórę zimą?

19 grudnia 2022