Kąpiel noworodka – jak powinna wyglądać pierwsza kąpiel maluszka?

Kąpiel noworodka – jak powinna wyglądać pierwsza kąpiel maluszka?

Dla świeżo upieczonych rodziców pierwsza kąpiel noworodka może stanowić prawdziwe wyzwanie. Ważne jest odpowiednie przygotowanie miejsca i niezbędnych kosmetyków oraz kilku przydatnych akcesoriów, a także poznanie techniki, która zapewnia komfortowe i bezpieczne mycie ciała i głowy maluszka. Sprawdź, jak i czym kąpać maluszka, jaka powinna być temperatura wody i w jaki sposób przygotować się do tego zadania.

Pierwsza kąpiel noworodka a potrzeby delikatnej skóry dziecka

O delikatną skórę niemowląt należy dbać wyjątkowo, co wynika z jej specyficznych potrzeb. Skóra najmłodszych dzieci znacznie różni się od skóry dorosłych. Przede wszystkim warstwa rogowa naskórka jest dużo cieńsza, a żywe warstwy naskórka słabiej rozwinięte. W związku z tym łatwiej dochodzi do przeznaskórkowej utraty wody, co z kolei prowadzi do przesuszenia skóry.

Niezbyt szczelna warstwa lipidowa naskórka powoduje z kolei znacznie większe narażenie na wnikanie w głąb skóry szkodliwych czynników zewnętrznych, takich jak zanieczyszczenia, bakterie czy substancje chemiczne. W rezultacie, szczególnie w pierwszych tygodniach życia dziecka, skóra łatwiej ulega podrażnieniom. W związku z tym niezbędna jest wyjątkowo łagodna pielęgnacja skóry maluszka, o którą należy zadbać przede wszystkim w czasie kąpieli.

Kiedy pierwsza kąpiel noworodka?

Wielu młodych rodziców zastanawia się, kiedy powinna mieć miejsce pierwsza kąpiel noworodka? Nie ma dokładnych zaleceń w tym zakresie, jednak nie trzeba się z tym spieszyć. Naturalna warstwa mazi płodowej, która znajduje się na skórze maluszka, zapewnia jej bowiem ochronę przed przesuszeniem i podrażnieniem. Kąpiel sprawia, że zostaje ona zmyta ze skóry. Można zatem poczekać i pierwszą kąpiel noworodka wykonać nawet kilku dni po porodzie.

Jak często kąpać noworodka?

Kolejną kwestią, która pojawia się w dyskusjach na temat kąpieli noworodka, jest ich częstotliwość. Czy mycie noworodka wskazane jest codziennie? Przede wszystkim warto zaznaczyć, że sama kąpiel nie musi odbywać się codziennie. Skóra maluszka nie brudzi się bowiem tak bardzo, jak skóra dorosłej osoby czy starszego dziecka. Kąpiel może prowadzić także do naruszenia naturalnej bariery ochronnej skóry, a tym samym jej przesuszenia.

To, jak często kąpać noworodka powinno być uzależnione od indywidualnych potrzeb jego skóry. W przypadku problemów skórnych, takich jak np. atopowe zapalenie skóry, warto mycie maluszka wykonywać codziennie za pomocą specjalnych produktów zawierających emolienty. Należy także wiedzieć, że zbyt częste kąpiele prowadzić mogą do rozwoju alergii i powstawania podrażnień, nawet u zdrowych dzieci. Optymalnym rozwiązaniem jest zatem kąpiel noworodka i niemowlaka co 2-3 dni.

O ile codzienna kąpiel noworodka nie jest obowiązkowa, o tym należy zadbać o codzienne oczyszczanie niektórych obszarów ciała dziecka, często nawet więcej niż raz dziennie. Należy zadbać o mycie pupy niemowlaka każdorazowo po zmianie pieluszki np. za pomocą nawilżonej chusteczki bądź zwilżonego wacika, a także przecierać wilgotnym gazikiem lub wacikiem kosmetycznym skórę wokół wszelkich fałdek skóry maluszka – pach, pachwin, szyi, fałdek na nóżkach oraz twarzy, szyi. Oczy najlepiej przetrzeć gazikiem nasączonym solą fizjologiczną lub przegotowaną wodą, stosując jeden na każde oko.

Kiedy kąpać niemowlę?

Istotną kwestią jest także pora kąpieli. Od początku życia dziecka warto wprowadzać rytuały, a na kąpiel dobrze jest wyznaczyć stałą godzinę. Najlepiej, aby był to wieczór. Godzina powinna zostać z kolei dobrana indywidualnie – dla jednych będzie to godzina 18, dla innych 20 – wszystko zależy od tego, jaki jest rytm dobowy maluszka. Kąpiel będzie dla niego sygnałem, że nadchodzi noc i niebawem trzeba iść spać.

Kąpiel niemowlaka krok po kroku

Kąpiel noworodka i niemowlaka powinna przede wszystkim rozpocząć się od przygotowania wanienki oraz niezbędnych akcesoriów i kosmetyków przeznaczonych do delikatnej skóry dziecka. Następnie należy:

  1. Nalać wodę do wanienki i dodać do niej płynu do kąpieli pielęgnującego delikatną skórę dziecka. Temperatura wody powinna wynosić około 37 stopni Celsjusza. Wanienkę należy wypełnić do wysokości 5-7 cm. Na jej dnie warto umieścić antypoślizgowy materacyk lub tetrową pieluszkę. W czasie kąpieli pieluszkę można również położyć na brzuchu niemowlaka, co znacznie uprzyjemnia ten rytuał dziecku.
  2. Dziecko położyć na przewijaku i oczyścić jego skórę twarzy, usta oraz oczy (stosując osobne waciki) za pomocą zwilżonych solą fizjologiczną lub przegotowaną wodą.
  3. Niemowlę umieścić w wanience, przytrzymując jedną ręką plecy, kark i główkę, zaś drugiej używając do mycia.
  4. Za pomocą dłoni lub myjki delikatnie oczyścić główkę i ciało dziecka (szyję, pachy, ręce, klatkę piersiową, plecy, brzuch i nogi). Nie można także zapomnieć o dokładnym obmyciu wszelkich fałdek skóry, gdzie najczęściej tworzą się odparzenia.
  5. Na samym końcu należy obmyć miejsca intymne dziecka. W przypadku dziewczynek należy zadbać o przemywaniu ich w stronę odbytu, aby do cewki moczowej nie dostały się bakterie. Chłopcom należy dokładnie umyć skórę pod penisem i workiem mosznowym.
  6. Wyciągnąć niemowlę i zadbać o dokładne osuszenie całej skóry, uwzględniając miejsca zgięciowe, szyję, pachy i pachwiny.
  7. Zastosować czynności pielęgnacyjne stosując balsam lub oliwkę do ciała i krem przeciw odparzeniom na pupę.
  8. Założyć pieluszkę oraz ubranka.

Ile powinna trwać kąpiel noworodka? Jest to kwestia indywidualna, ponieważ dzieci mogą różnie znosić ten rytuał. Najlepiej, aby czas trwania kąpieli wynosił 5-10 minut, jednak jeśli sprawia mu to dużą radość można nieco go przedłużyć. Ważne jest jednak, aby kontrolować temperaturę wody, która może stopniowo się ochładzać.

Wanienka z ciepłą wodą to podstawa w kąpieli noworodka, jednak należy także zadbać o odpowiednią temperaturę otoczenia. Różnica pomiędzy temperaturą wody a powietrza nie powinna być zbyt duża. Optymalna temperatura otoczenia w czasie mycia maluszka to 25 stopni Celsjusza.

Kąpiel niemowlaka – akcesoria

Przygotowując się do pierwszych kąpieli noworodka warto wyposażyć się w akcesoria, które pomogą w łatwiejszy sposób kąpać dziecko. Podstawę stanowią:

  • Wanienka do kąpieli – umożliwia komfortowe mycie dziecka w dowolnym miejscu. Alternatywą dla niej jest wiaderko do kąpieli.
  • Ręcznik z kapturem – dzięki niemu po wyjęciu dziecka z wody można je starannie okryć, aby nie było mu zimo, osuszając jednocześnie główkę maluszka.
  • Kosmetyki do kąpieli dziecka – bezzapachowe i wolne od substancji drażniących płyny, żele lub emulsje do kąpieli z dobrym, naturalnym składem.
  • Artykułu higieniczne – waciki gazowe do mycia twarzy i oczy, a także do pielęgnacji pępka, sól fizjologiczna.
  • Produkty do pielęgnacji skóry po kąpieli – oliwka lub balsam do ciała, krem lub maść na odparzenia.
  • Ubranko oraz pieluszka.

Oprócz bazowej listy można również wykorzystać kilka dodatkowych akcesoriów, które ułatwiają kąpiel noworodka. Są to:

  • Termometr do kąpieli – pozwala na pomiar temperatury wody.
  • Materacyk do wanienki lub mata antypoślizgowa, które zapewniają bezpieczną pozycję dziecka podczas kąpieli.
  • Myjka dla niemowląt – sprawia, że dużo łatwiej jest wykąpać noworodka.
  • Kubek do mycia głowy – ułatwia mycie główki dziecka bez ryzyka dostania się wody do oczu.

Czym kąpać noworodka? Przede wszystkim warto warto szukać produktów dedykowanych kąpieli dziecka, które stosować można już od 1 dnia życia. W produktach tych nie powinny znaleźć się żadne szkodliwe substancje, które mogą powodować przesuszenie, podrażnienie, swędzenie i zaczernienie skóry dziecka. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule: Jakie kosmetyki dla noworodka wybrać?

Kąpiel noworodka a kąpiel niemowlaka – wprawa przychodzi z czasem

Z początku kąpanie noworodka jest dla rodziców sporym wyzwaniem, jednak należy zdawać sobie sprawę, że wraz z upływem czasu staje się ro coraz łatwiejsze, a dla dziecka – przyjemniejsze. Warto zadbać o odpowiednie rytuały w zakresie kąpieli, jak i o ich stałą porę, co ułatwi zachowanie dobowego rytmu dnia. Jednak niezależnie od tego, czy jest to pierwsza kąpiel noworodka czy kąpiel kilkumiesięcznego niemowlaka, bardzo ważne jest, aby zatroszczyć się o kosmetyki dedykowane do pielęgnacji delikatnej skóry maluszków. To gwarancja, że skóra dziecka nie ulegnie podrażnieniom czy przesuszaniu i będzie doskonale wypielęgnowana, nawilżona i chroniona przed czynnikami zewnętrznymi.

23 stycznia 2023