Jaki olejek do włosów wybrać?

Jaki olejek do włosów wybrać?

Olejowanie włosów jest znanym i stosowanym od setek lat zabiegiem, który przynosi niesamowite efekty w postaci mocnych, gęstych włosów.  Olejki doskonale nawilżają, odżywiają, wygładzają włosy, zabezpieczają je przed utratą wody i niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych. Dodatkowo, sprawiają, że włosy stają się bardziej sprężyste, mocne, gładkie, elastyczne, a ich struktura odbudowana. Regularne stosowanie oleju na włosy zapobiega rozdwajaniu końcówek, a także wzmacnia cebulki włosów, co znacznie przyspiesza porost włosów i przyczynia się do zmniejszenia ich wypadania. Oleje roślinne mogą być także stosowane jako serum na końcówki włosów, zabezpieczając je przed uszkodzeniami i rozdwajaniem. Jeśli chcesz znaleźć najlepsze olejki do włosów, sprawdź nasze propozycje!

Olejek do włosów – moc natury

Co sprawia, że olejki do włosów tak doskonale wpływają na ich stan, kondycję i wygląd? Naturalne oleje są bogate w cenne substancje odżywcze, aminokwasy i witaminy, które wnikają głęboko w strukturę włosa, skutecznie nawilżając, odżywiając, regenerując. Dzięki swoim właściwościom pielęgnacyjnym, dodają włosom blasku, sprężystości, elastyczności i witalności. Olejki to świetne emolienty, czyli substancje, które chronią włosy przed utratą nawilżenia, tworząc na ich powierzchni delikatny film ochronny.

Olejek do włosów można również stosować na skórę głowy – kosmetyk ten posiada doskonałe właściwości nawilżające, dzięki czemu redukuje problemy z przesuszoną, łuszczącą się skórą głowy. Wzmacnia także cebulki włosów, dzięki czemu włosy rosną mocne i gęste.

Zalety olejowania włosów

Olejki do włosów posiadają doskonałe działanie – efekty ich aplikacji można zauważyć bardzo szybko, a przy regularnym stosowaniu można spodziewać się rezultatów takich jak:

  • widoczne wygładzenie włosów,
  • intensywne nawilżenie włosów,
  • dogłębne odżywienie i regeneracja,
  • ochrona przed utratą nawilżenia i szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych,
  • odbudowa uszkodzonej struktury włosa,
  • wzmocnienie i uelastycznienie włosów,
  • dodanie włosom sprężystości,
  • zapobieganie rozdwajaniu się końcówek,
  • zmniejszone wypadanie włosów,
  • wzmocnienie cebulek włosowych i przyspieszenie porostu.

Olejki do włosów, ze względu na swoje silne, odżywcze działanie, idealnie odnajdują się w pielęgnacji włosów zniszczonych, suchych, matowych, łamliwych, które wymagają dogłębnego odżywienia i mocnej odbudowy. Polecane są również dla osób, na których włosach wykonywane były zabiegi fryzjerskie, takie jak rozjaśnianie włosów bądź inne, które niszczą strukturę włosów – olejki skutecznie je regenerują, wnikając w głąb kosmyków. Zaleca się również stosowanie olejków po keratynowym prostowaniu włosów, dzięki czemu efekt lśniących, prostych i zdrowych włosów utrzymuje się dłużej.

Naturalne olejki do włosów – który olejek do włosów wybrać?

Olejki do włosów zawierają bogactwo cennych substancji odżywczych. Olejek to kosmetyk, który doskonale nawilża, zmiękcza, wygładza, wzmacnia, poprawia elastyczność i sprężystość włosów, a także przyczynia się do ich szybszej regeneracji. Polecany jest do każdego rodzaju włosów, zaś szczególnie warto go stosować, jeśli nasze włosy są mocno zniszczone, przesuszone, łamliwe i matowe, a także w przypadku suchej skóry głowy i przeciw wypadaniu włosów.

Wybór naturalnych olejków do włosów jest ogromny i czasem naprawdę trudno znaleźć odpowiedź na pytanie, jaki olejek do włosów wybrać? Wszystko zależy od tego, jaką porowatość mają włosy, jaki jest ich rodzaj i jakie są ich potrzeby – a można się tego dowiedzieć wyłącznie na podstawie własnych obserwacji i testowania różnych produktów.

Włosy wysokoporowate często się puszą i zwykle są włosami kręconymi, a ich łuska mocno odstaje od włosa. Olejki polecane do włosów wysokoporowaych to olej z nasion bawełny, olej lniany, olej z nasion maku, olej z orzechów włoskich, olej konopny, olej z kiełków pszenicy, olej z czarnuszki, olej z wiesiołka, olej z pestek winogron.

Z kolei najlepsze oleje do włosów średnioporowatych, czyli takich, które zwykle są zdyscyplinowane, ale czasem zdarza im się puszyć to: oliwa z oliwek, olej macadamia, olej awokado, olej ze słodkich migdałów, olej z orzechów laskowych, olej z moreli, olej arganowy, olej rycynowy, olej z pestek śliwki, olej rokitnikowy, olej kameliowy.

Natomiast w przypadku włosów niskoporowatych, które są oklapnięte i brakuje im objętości, należy pamiętać o tym, aby dodatkowo ich nie obciążać. W tym przypadku sprawdzą się: olej kokosowy, masło shea, masło kakaowe, masło murumuru, masło cupuacu, masło mango.

Odpowiedni dobór olejku przeznaczonego do danej porowatości włosów, dzięki połączeniu kilku olejów oraz cennych składników aktywnych, zapewnia doskonałą pielęgnację włosów i zdrowy, pełen blasku wygląd oraz dobrą kondycję. Nie wiesz jaką porowatość mają Twoje włosy? Dowiesz się tego po zapoznaniu z naszym artykułem: Jak sprawdzić porowatość włosów?

Jaki olej do włosów wybrać?

Odpowiednia pielęgnacja włosów sprawia, że stają się one miękkie, odżywione, nawilżone, pełne blasku, gładkie i elastyczne, a końcówki pasm się nie rozdwajają. Do rytuałów pielęgnacyjnych warto włączyć olejowanie włosów. Jednak jaki olej do włosów wybrać? Poniżej naszych kilka propozycji!

Olej kokosowy

Olej kokosowy jest pozyskiwany z miąższu palmy kokosowej. W temperaturze pokojowej przybiera stałą konsystencję, która pod wpływem ciepła zmienia się w płynny olejek. Posiada przyjemny, kokosowy zapach (o ile nie jest rafinowany).

W oleju kokosowym znajduje się całe bogactwo składników odżywczych: kwasów tłuszczowych (laurynowy, palmitynowy, oleinowy, linolenowy, kaprylowy), witamin, w tym C, E oraz z grupy B, a także minerałów takich jak potas, magnez, wapń, fosfor, cynk czy żelazo.

Jest to olej polecany przede wszystkim do włosów niskoporowatych, a także naturalnie kręconych – pięknie podkreśla skręt kosmyków, jednak może powodować puszenie się włosów. Olej kokosowy dobrze nawilża włosy, zapewnia im ochronę, odbudowuje i wzmacnia. Zapobiega również rozdwajaniu się końcówek.

Olej ze słodkich migdałów

Olejek ze słodkich migdałów powstaje jako efekt tłoczenia nasion migdałowca. Posiada jasnożółtą barwę oraz delikatny, nieco słodki zapach. W składzie olejku znajdują się składniki takie jak witaminy A, D, E oraz witaminy z grupy B, a także kwasy tłuszczowe: linolowy oraz oleinowy oraz proteiny i minerały.

Tego rodzaju olej idealnie sprawdzi się w pielęgnacji każdego rodzaju włosów. Bardzo często stosowany jest przez posiadaczki włosów średnio i wysokoporowatych. Doskonale regeneruje, odżywia, wzmacnia i nawilża włosy, chroni je przed czynnikami zewnętrznymi, redukuje ich łamliwość, zwiększa sprężystość, nadaje blasku. Odżywia cebulki włosów i przyspiesza wzrost włosów. Zabezpiecza również końcówki włosów.

Olej arganowy

Pozyskiwany w procesie tłoczenia na zimno orzechów drzewa arganowego olej arganowy posiada jasnożółty kolor oraz delikatny, orzechowo-owocowy aromat. Jest to produkt stanowiący bombę składników odżywczych – znajdują się w nim jedno- i wielonasycone kwasy tłuszczowe, polifenole, fitosterole oraz witamina E.

Olejek arganowy posiada szerokie zastosowanie w kosmetyce, w tym również w pielęgnacji wszystkich rodzajów włosów – odbudowuje ich strukturę, wygładza, wzmacnia, regeneruje, uelastycznia, dodaje blasku. Zapobiega łamliwości włosów, rozdwajaniu końcówek, a także chroni przed czynnikami zewnętrznymi, w tym promieniowaniem UV. Stosowanie olejku na skórę głowy przyczynia się do jej nawilżenia, a także jest pomocne w zwalczaniu łupieżu.

Olej lniany

Olej lniany pozyskuje się w procesie tłoczenia na zimno dojrzałych nasion lnu. Barwa oleju jest żółta, zaś zapach lekko orzechowy. Olej lniany zaliczany jest do produktów o idealnej proporcji kwasów tłuszczowych Omega-3 i Omega-6. Zawiera również witaminę E oraz składniki mineralne, takie jak potas oraz cynk.

Dzięki olejowaniu włosów olejem lnianym można je wygładzić, wzmocnić i zregenerować. Olej chroni włosy przed łamliwością i rozdwajaniem końcówek, stymuluje cebulki, przyspiesza porost włosów, zabezpiecza przed wypadaniem. Olej lniany zapobiega puszeniu się włosów, dociąża je, nadaje im połysku i elastyczności. Korzystnie wpływa również na skórę głowy, łagodzi podrażnienia, koi, eliminuje przesuszenia i łupież. To uniwersalny olejek, który sprawdzi się zarówno na włosach niskoporowatych, średnioporowatych, jak i wysokoporowatych.

Olej z pestek śliwki

Naturalny olejek z pestek śliwki pozyskiwany jest w wyniku tłoczenia nasion śliwki domowej. Wyróżnia go charakterystyczny, marcepanowy zapach. Jest on bogaty w kwasy tłuszczowe – oleinowy oraz linolowy, a także witaminy E, witaminy z grupy B oraz beta-karoten, czyli prowitaminę A.

Olejek z pestek śliwki jest szczególnie polecany do włosów wysokoporowatych, a także w pielęgnacji włosów suchych, zniszczonych, łamliwych, z tendencją do rozdwajania się końcówek. Wzmacnia, wygładza, dodaje im blasku, a jednocześnie nie obciąża włosów i szybko się wchłania. Sprawdzi się również jako olej zabezpieczający końcówki włosów przed uszkodzeniami.

Olej jojoba

Pozyskiwany z nasion krzewu jojoba olejek to źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin E i F, fitosteroli oraz skwalenu.

Jest to olejek przeznaczony do włosów średniporowatych, choć mogą go również stosować posiadaczki włosów wysokoporowatych. Wnika on w głąb struktury włosa, regeneruje je i wygładza. Wzmacnia włosy, a także zapewnia im elastyczność i sprężystość. Jest to również olejek, który działa pozytywnie na skórę głowy, łagodząc stany zapalne, redukując swędzenie oraz chroniąc przed pojawieniem się łupieżu. Reguluje również wydzielanie sebum i wzmacnia cebulki włosów.

Olejowanie włosów – jak zacząć?

Jak olejować włosy – to pytanie zadaje sobie właściwie każdy, kto zaczyna stosować olejki na włosy. Metody olejowania są dwie: olejowanie włosów na sucho lub olejowanie włosów na mokro.

Olejowanie włosów na sucho polega na nałożeniu na suche włosy odpowiedniego oleju, odczekaniu minimum 30 minut lub pozostawieniu go na włosach na całą noc. Po tym czasie olej należy zmyć z włosów szamponem. Nic skomplikowanego, prawda? Z kolei metoda olejowania włosów na mokro polega na tym, aby olej zaaplikować na wybrany, ułatwiający nałożenie oleju podkład np. żel aloesowy. Obie metody mają swoich zwolenników i aby wybrać tą, która pasuje nam najbardziej, należy po prostu eksperymentować.

Oleje w pielęgnacji skóry twarzy i ciała

Olejek roślinny to uniwersalny produkt pielęgnacyjny, który powinien znaleźć się w każdej łazience. Naturalne oleje roślinne posiadają bardzo szerokie zastosowanie: korzystnie wpływają na wygląd włosów i ich kondycję, a także na stan skóry głowy, lecz również znajdą zastosowanie w pielęgnacji skóry twarzy i ciała. Można je stosować do skóry dłoni, stóp, jak również do wzmacniania paznokci. Olejki sprawdzą się także jako kosmetyk do demakijażu czy do pielęgnacji brody.

16 maja 2022