Jak zrobić domowe SPA i jakie kosmetyki zastosować?

Jak zrobić domowe SPA i jakie kosmetyki zastosować?

Każdy z nas potrzebuje czasem odrobiny rozpieszczenia i odpoczynku, a nie zawsze mamy czas, aby wybrać się do gabinetu kosmetycznego czy wyjechać do ośrodka odnowy biologicznej. Równie relaksującym i zapewniającym doskonałe odprężenie dla ciała, jak i dla umysłu, jest domowe SPA. Dzięki niemu zapomnisz o codziennych troskach, a swojej skórze zagwarantujesz solidne odżywienie. W jaki sposób zorganizować domowe SPA? Podpowiadamy!

Dlaczego warto zorganizować domowe SPA?

Po ciężkim, przepełnionym obowiązkami dniu domowe SPA to jeden z najskuteczniejszych sposobów na relaks oraz znaczną redukcję stresu. Odpowiednio stworzona atmosfera wypełniona przyjemnymi aromatami, delikatnym, przygaszonym światłem i nastrojową muzyką pozwala na odprężenie mięśni i uwolnienie napięć, koi zmysły i błogo relaksuje. To wyjątkowy czas, w którym można oderwać się od wypełnionej pracą i codziennymi zmartwieniami rzeczywistości.

Organizując sobie rytuały pielęgnacyjne w komfortowych, wyciszających warunkach możemy zadbać również o skórę ciała, twarzy oraz o włosy. We własnej łazience stosując produkty o pielęgnującym działaniu zakupione w drogeriach lub wybierając naturalne, domowe kosmetyki z łatwością stworzymy swój prywatny gabinety odnowy biologicznej. Co więcej będzie on w pełni dopasowany do naszych potrzeb!

Tworząc własny gabinet odnowy biologicznej w łazience zyskuje się jeszcze jedno – znaczną redukcję kosztów. Nie każdego stać na częste wizyty w SPA czy salonach urody, nie zawsze mamy też możliwość uzyskania urlopu bądź wygospodarowania odpowiedniej ilości czasu, dlatego warto przygotować SPA w domowym zaciszu.

Domowe SPA – przygotowanie krok po kroku

Chcąc zorganizować SPA w domu należy przede wszystkim zadbać o komfortowe, relaksujące warunki, które wprowadzą w stan relaksu i pozwolą odprężyć się po intensywnym dniu wypełnionym obowiązkami. W tym celu warto zatroszczyć się o odpowiednią atmosferę – przygaszenie światła, nastrojową muzykę, pachnący olejek dodany do kąpieli, który ukoi zmysły. Otoczenie ma ogromne znaczenie, dlatego przed przystąpieniem do zabiegów pielęgnacyjnych dobrze jest zadbać o to, abyśmy czuli się przyjemnie.

Zadbaj o atmosferę

SPA domowe ma przede wszystkim wprowadzać w stan relaksu i odprężenia, dlatego dobrze jest zatroszczyć się o atmosferę w miejscu, w którym ma się odbywać. W tym celu dobrze jest przygasić światło bądź zapalić świece i ustawić je w różnych punktach w łazience. Ostre, rażące światło nie sprzyja odprężeniu, a wręcz przeciwnie – utrzymuje wysoki poziom stresu.

Ważnym elementem sprzyjającej relaksowi atmosfery są otaczające nas dźwięki. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, jaką muzykę powinno się wybrać organizując domowe SPA, ponieważ każdy z nas ma inne upodobania w tym zakresie. Dla części osób relaksująca będzie cisza, inny wybiorą nastrojową muzykę, zaś dla innych odpoczynek kojarzyć się może z muzyką z radia. Zatem jeśli organizujesz własne domowe SPA i chcesz naprawdę się odprężyć, dobierając muzykę postaw na to, co najbardziej odpowiada Twoim gustom i potrzebom.

Domowe SPA – postaw na piękne zapachy

W stan głębokiego odprężenia pomagają wprowadzić również zapachy. W domowym SPA warto zastosować naturalne olejki eteryczne, które koją zmysły, rozluźniają, zmniejszają napięcie nerwowe. Wybierając olejek eteryczny należy kierować się własnymi upodobaniami. Lubisz olejek lawendowy, olejek rozmarynowy, olejek cytrynowy, olejek różany, olejek z drzewa herbacianego, olejek paczuli, olejek bazyliowy, a może olejek sandałowy? Postaw na te zapachy, które Ci odpowiadają! Olejki eteryczne możesz dodać do kąpieli bądź zastosować kominek zapachowy, który rozpyli Twoje ulubione aromaty po całym pomieszczeniu.

Oprócz olejków eterycznych możesz także zadbać o przyjemne zapachy stosując naturalne świece zapachowe. Co więcej dzięki nim można nie tylko zatroszczyć się o przyjemny aromat rozchodzący się w łazience, lecz także zadbać o nastrojowe oświetlenie.

Kąpiel w ciepłej wodzie – sekret udanego rytuału SPA!

Domowe SPA najlepiej zorganizować w łazience rozpoczynając je od odprężającej kąpieli w wannie wypełnionej ciepłą wodą. Kąpiel w wannie to skuteczny sposób na rozluźnienie mięśni, odpoczynek i przywrócenie spokoju. Do ciepłej, lecz nie gorącej wody (gorąca woda może podrażniać i przesuszać skórę), warto dodać kosmetyki takie jak olejek eteryczny, sól do kąpieli, płyn do kąpieli czy bomby do kąpieli, dzięki którym chwile spędzone w wannie staną się jeszcze przyjemniejsze, a przy okazji zadbamy o pielęgnację skóry. Odpowiednio dobrany produkt pielęgnacyjny nie tylko pomaga w odprężeniu, lecz także dostarcza skórze składników odżywczych i intensywnie ją nawilża.

Umil sobie czas w domowym SPA

Domowe SPA to czas tylko dla Ciebie, dlatego postaraj się spędzić ten czas w najprzyjemniejszy sposób. W tym celu podczas relaksującej kąpieli możesz sięgnąć po właśnie czytaną książkę, włączyć najnowszy odcinek serialu, który lubisz bądź zabrać ze sobą do łazienki ulubione przekąski bądź napoje np. herbatę z miodem i cytryną. Dzięki nim zwykła kąpiel zamieni się w niezapomniane, relaksujące przeżycie.

Pielęgnacja skóry a domowe SPA

Podczas domowego SPA warto wykonać zabiegi, na które często brakuje czasu w codziennej pielęgnacji. Możesz wykonać peeling ciała, zadbać o nawilżenie skóry ciała, a także zorganizować domowe SPA dla twarzy, włosów, dłoni czy stóp.

Peeling ciała

Jednym z zabiegów, które powinny być wykonywane regularnie, jest peeling skóry. W tym celu zastosować możesz gotowy produkt dostępny w drogerii (sprawdź: Najlepszy peeling do ciała – który wybrać?) bądź zdecydować się przygotować domowy peeling ze składników dostępnych niemal w każdym domu np. soli, cukru, oliwy z oliwek bądź naturalnych olejków. Do wykonania masażu ciała można także użyć specjalnych akcesoriów np. rękawicy peelingującej.

Peeling dogłębnie oczyszcza skórę, usuwa z jej powierzchni zanieczyszczenia i martwy naskórek, poprawia krążenie, a także wygładza i ujędrnia skórę. To także skuteczny sposób na pozbycie się cellulitu.

Nawilżenie ciała

Po peelingu oraz kąpieli warto pomyśleć także o zaaplikowaniu na skórę ciała kosmetyków nawilżających, które sprawią, że skóra stanie się jedwabiście gładka i miękka w dotyku. Aby uzyskać taki efekt zastosuj nawilżające olejki, balsam lub masło do ciała, które zawierają bogactwo cennych składników aktywnych.

Domowe SPA dla twarzy

Warto zrobić domowe SPA nie tylko dla ciała, lecz również dla skóry twarzy, co sprawi, że cera będzie dogłębnie oczyszczona, intensywnie nawilżona i odżywiona, a także nabierze blasku i zdrowego kolorytu. Oto kilka elementów niezbędnych do zorganizowania domowego SPA dla twarzy w domu:

  1. Zadbaj o demakijaż – dokładnie oczyść skórę twarzy z kosmetyków kolorowych za pomocą olejku do demakijażu, płynu micelarnego czy innego produktu do usuwania makijażu, a następnie zastosuj piankę bądź żel dopasowany do potrzeb skóry.
  2. Zastosuj peeling do twarzy, dzięki któremu usuniesz ze skóry zanieczyszczenia i martwy naskórek. Użycie peelingu sprawia, że nakładane w następnej kolejności kosmetyki pielęgnacyjne mogą zadziałać znacznie intensywniej na skórę, a składniki aktywne wniknąć w nią głębiej.
  3. Zaaplikuj maskę dopasowaną do potrzeb Twojej cery – możesz postawić np. na maskę regenerującą, przeciwzmarszczkową, nawilżającą. Możesz również zastosować serum bądź krem o bogatej konsystencji.
  4. Pamiętaj o skórze pod oczami – postaw na dobry krem pod oczy, który zredukuje cienie pod oczami, zniweluje zmarszczki i przywróci spojrzeniu blask.
  5. Oprócz aplikacji kosmetyków posiadających właściwości pielęgnacyjne możesz również wykonać masaż twarzy np. za pomocą kamienia gua sha lub jadeitowego rollera, które pobudzą przepływ limfy, poprawią owal twarzy i zmniejszą ryzyko pojawienia się przedwczesnych zmarszczek.

Piękne włosy dzięki SPA w domu

Podczas domowego SPA możemy zadbać również o włosy. Przed relaksującą kąpielą na włosy należy zaaplikować ulubiony olejek (sprawdź: Jak olejować włosy? Sposoby na olejowanie włosów, praktyczne wskazówki) bądź maskę do włosów. W czasie gdy Ty będziesz wylegiwać się w wannie, Twoje włosy będą wchłaniały składniki aktywne zawarte w zaaplikowanych na nie kosmetykach. Po kąpieli włosy należy umyć. Można także zastosować peeling skóry głowy, który oczyści skórę, pobudzi cebulki włosów i poprawi krążenie, a następnie umyć włosy szamponem. Ostatnim etapem powinno być użycie odżywki do włosów i zabezpieczenie końcówek odpowiednim serum.

Domowe SPA dla dłoni i stóp

W organizacji domowego SPA nie powinno zabraknąć również zabiegów przeznaczonych na stopy oraz na dłonie. W zależności od ilości dostępnego czasu oraz od naszych potrzeb możemy postawić na:

  • kąpiel stóp w ciepłej wodzie, do której dodamy specjalnych kosmetyków np. soli do stóp;
  • peeling stóp – poprawia krążenie krwi, wygładza skórę stóp, usuwa zrogowaciały naskórek;
  • zastosowanie maseczki posiadającej właściwości nawilżające na stopy;
  • kąpiel dłoni w ciepłej wodzie z dodatkiem np. cytryny;
  • nadanie paznokciom odpowiedniego kształtu, pedicure oraz manicure;
  • wmasowanie maski w skórę dłoni, a następnie nałożenie rękawiczek, dzięki czemu składniki aktywne mogą wnikać głębiej

Jak zrobić domowe SPA – podsumowanie

Domowe SPA to zawsze dobry pomysł – w pędzie codziennego życia zapominamy bowiem często, jak ważne są chwile relaksu i odpoczynku. To także sposób na piękną skórę ciała, twarzy oraz zadbane włosy, dłonie i stopy. Tego rodzaju rytuały warto organizować przynajmniej raz w miesiącu, wyznaczając sobie moment, w którym możemy odciąć się od całego świata i pomyśleć tylko o sobie.

12 grudnia 2022