Jak szybko pozbyć się pryszczy?

Jak szybko pozbyć się pryszczy?

Niezależnie od tego, jaką cerę posiadasz, na Twojej skórze z całą pewnością nieraz pojawiły się niedoskonałości zwane pryszczami. Są one duże, czerwone i bolesne, a ich wystąpienie może być powiązane z różnymi czynnikami. Jednak jak pozbyć się pryszcza szybko i skutecznie? Na pryszcze istnieją domowe sposoby, jednak czy warto je stosować? A może sięgnąć po gotowe kosmetyki na pryszcze, które sprawią, że stanie się on mniej widoczny, a gojenie będzie szybsze i łagodniejsze? Podpowiadamy!

Czym są i skąd się biorą pryszcze?

Pryszcze to stany zapalne skóry, które powstają na skutek zablokowania ujścia mieszka włosowego lub ujścia gruczołu łojowego. W efekcie dochodzi nagromadzenia zbyt dużej ilości sebum pod powierzchnią skóry i braku możliwości wydostania się go na zewnątrz. W fazie początkowej pod skórą pojawia się wyczuwalny guzek oraz dość bolesny dyskomfort, a w raz z upływem czasu występuje zaczerwienienie skóry i jej podrażnienie. Z czasem na czubku pojawia się z kolei biały, powiększający się punkt, który stanowi mieszaninę sebum, komórek warstwy rogowej naskórka, a w części przypadków również powstałej w wyniku namnażania bakterii ropy. W końcowej fazie dochodzi do przerwania ciągłości naskórka, a treść znajdująca się pod skórą wydostaje się na zewnątrz.

Pryszcze mogą występować pojedynczo lub w nagromadzone w skupisku jako trądzik pospolity. Zazwyczaj pojawiają się one w tzw. strefie T, czyli na brodzie, policzkach oraz czole, czyli tam, gdzie ilość gruczołów łojowych jest największa. Skąd jednak biorą się pryszcze? Przede wszystkim ich powstanie wynikać może z nadmiernego wydzielania łoju, jak i z niewłaściwego funkcjonowania warstwy rogowej naskórka. Nadprodukcja sebum w połączeniu z nieprawidłowym rogowaceniem przewodów wyprowadzających gruczołów łojowych i ujść mieszków włosowych prowadzi do pojawienia się wyprysków. Sebum i zrogowaciały naskórek zawierający keratynę stanowią doskonałą pożywkę dla bakterii, które zaczynają się namnażać, czego efektem jest powstanie stanu zapalnego w postaci wypełnionej ropą i osoczem, zaczerwienionej krosty.

Do zaburzeń w pracy gruczołów łojowych może dojść z różnych przyczyn. Zazwyczaj są to:

  • czynniki genetyczne,
  • uwarunkowania hormonalne,
  • nieprawidłowy styl życia – zła dieta bogata w cukier, wysoko przetworzoną żywność oraz używki,
  • silny stres,
  • nieodpowiednia pielęgnacja skóry – niestosowanie bądź zbyt często stosowanie kosmetyków złuszczających, które powodują naruszenie bariery hydrolipidowej.

Na szczęście możliwe jest stosowanie różnych sposobów, zarówno domowych, jak i aptecznych oraz kosmetycznych, które pozwalają pozbyć się pryszcza w szybki sposób.

Jak szybko pozbyć się pryszczy domowymi sposobami?

W internecie znaleźć można mnóstwo różnych porad dotyczących domowych sposobów na pryszcze. Zalecane są m.in. aplikowanie na zmianę skórną pasty do zębów, wymieszanej z wodą zmiażdżonej aspiryny czy papki z sody oczyszczonej, a także stosowanie plasterków cytryny lub czosnku. Skuteczność tych metod jest jednak wątpliwa, ponieważ opiera się ona przede wszystkim na wysuszeniu zmiany skórnej, co zmniejsza obrzęk i zaczerwienienie. Może to jednak doprowadzić do wystąpienia skutków ubocznych, takich jak podrażnienie czy powstanie zakażenia bakteryjnego, a tym samym do zaognienia istniejącej zmiany.

Jak zatem najlepiej pozbyć się pryszcza domowymi metodami? Najlepiej sprawdzą się maści i kosmetyki punktowe, które dostać można w drogeriach i aptekach, zawierające substancje zmniejszające stan zapalny, działające przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie i łagodząco.

Jakie kosmetyki na pryszcze wybrać?

W drogeriach oraz aptekach znaleźć można mnóstwo produktów, które pozwalają na walkę ze zmianami trądzikowymi skóry. Należą do nich:

  • Maść cynkowa – posiada właściwości antybakteryjne i wysuszające. Polecana jest na zaskórniku otwarte – koi skórę, przyspiesza jej gojenie, chroni przed namnażaniem bakterii. Należy ją jednak stosować z rozwagą, gdyż może powodować nadmierne przesuszenie skóry;
  • Maść ichtiolowa – powoduje ona przyspieszenie wydostania się treści pryszcza podskórnego na powierzchnię skóry. Choć jej stosowanie ze względu na specyficzny zapach nie należy do najprzyjemniejszych, już po kilku godzinach od aplikacji zaobserwować można białą główkę pryszcza;
  • Olejek z drzewa herbacianego – powszechnie znany ze swoje właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne, a także działanie wysuszające olejek jest doskonałym sposobem na łagodzenie zmian skórnych. Olejek należy aplikować bezpośrednio na skórę bez rozcieńczania, najlepiej za pomocą patyczka kosmetycznego;
  • Żel punktowy na wypryski – formuła żelów na wypryski została opracowana tak, aby przyspieszać wydostawanie się treści ropnej na zewnątrz jednocześnie przyspieszając gojenie i regenerację skóry. Są to produkty niezwykle wygodne w użytkowaniu, które umożliwiają precyzyjną aplikację dzięki wąskiej końcówce i szybko się wchłaniają;
  • Plasterki na pryszcze – przezroczyste, niewielkie, najczęściej okrągłe plasterki, które nakleja się na pryszcze. Z jednej strony nasączone są składnikami przyspieszającymi gojenie wyprysków takimi jak np. złuszczający kwas salicylowy czy antybakteryjny olejek z drzewa herbacianego. Można je zastosować na całą noc lub na dzień, a następnie z łatwością zamaskować pryszcza makijażem.

Warto wiedzieć, że aby szybko pozbyć się pryszcza można stosować różne maści, żele czy plasterki, jednak jest to metoda doraźna, po jaką można sięgnąć w przypadku zmagania się z pojedynczymi zmianami skórnymi. Przy zaawansowanym trądziku młodzieńczym, trądziku pospolitym czy trądziku różowatym niezbędna jest konsultacja z lekarzem dermatologiem. Specjalista pomoże w dobraniu odpowiedniego rodzaju terapii.

Czego nie robić w przypadku pojawienia się pryszczy?

Pojawienie się czerwonego, bolesnego i nieestetycznego pryszcza na twarzy powoduje reakcję w postaci poszukiwania szybkiego sposobu na jego usunięcie. Czego warto jednak w takiej sytuacji unikać?

  • Wyciskania zmian skórnych – wyciskanie pryszczy powoduje to naruszenie struktury skóry i powstawanie ran, a także pękanie naczynek dookoła zmiany oraz roznoszenie bakterii po całej powierzchni twarzy, co może przyczyniać się do powstawania kolejnych niedoskonałości.
  • Nakłuwania pryszcza różnymi akcesoriami np. igłą lub cążkami – również do może przyczyniać się do powstawania zakażenia oraz powiększenia rany,
  • Testowania różnych sposobów na pryszcze – nie zawsze warto stosować domowe sposoby polecane na forach internetowych, takie jak pasta do zębów, plasterki czosnku czy okłady z pomidora, sody oczyszczonej lub rozgniecionej aspiryny, bowiem mogą być one przyczyną zaognienia zmian i powstawania podrażnień.
  • Nieustannego dotykania pryszcza – konsekwencją jest rozprzestrzenianie bakterii na twarzy.
  • Unikania codziennej pielęgnacji skóry – niezależnie od tego, czy na skórze występują pojedyncze wypryski czy trądzik, nie należy unikać stosowania kosmetyków pielęgnacyjnych, w tym kremów nawilżających. Przyczyną problemów ze skórą może być bowiem naruszona bariera hydrolipidowa skóry, której równowagę przywrócić można odpowiednią, nawilżającą pielęgnacją.

Jak pozbyć się pryszcza, gdy posiada on już “białą główkę” i w najbliższym czasie i tak samoistnie by pękł? Można to wykonać za pomocą palców dłoni delikatnie uciskając skórę wokół pryszcza. Bardzo ważne jest, aby dłonie były czyste! Po wydostaniu treści ropnej na zewnątrz skórę należy przetrzeć produktem o właściwościach antybakteryjnych np. płynem na rany.

15 marca 2023