Jak sprawdzić porowatość włosów?

Jak sprawdzić porowatość włosów?

Decydując się na świadomą pielęgnację włosów, jednym z podstawowych kroków jest ustalenie ich porowatości. Pozwala to na odpowiedni dobór kosmetyków, a także osiągnięcie najlepszych efektów pielęgnacji. Czym jest i jak sprawdzić porowatość włosów? Podpowiadamy!

Porowatość włosów – co to takiego?

Porowatość włosów określa naturalny stopień rozchylenia łusek keratynowych włosa, co przekłada się na zdolność włosów do wchłaniania i zatrzymywania wilgoci. Wyróżnia się trzy rodzaje porowatości: niską porowatość, średnią porowatość oraz wysoką porowatość. Im wyższa porowatość włosa, tym łuski są bardziej odchylone od łodygi.

  • Niska porowatość włosów oznacza, że łuski włosa ściśle przylegają do łodygi,
  • Średnia porowatość – łuski są nieco odchylone na zewnątrz,
  • Wysoka porowatość – charakteryzuje się mocnym otwarciem łusek włosa.

Włosy mogą mieć również różną porowatość na swojej długości. Zdarzyć się może, że bliżej skóry głowy porowatość będzie niższa niż w przypadku końcówek włosów, które narażone są na rozdwajanie i utratę wilgoci.

Czym charakteryzują się włosy niskoporowate, włosy średnioporowate i włosy wysokoporowate?

Pielęgnacja włosów powinna być uzależniona od ich rodzaju, w tym przede wszystkim właśnie od porowatości włosów. Stosując odpowiednie kosmetyki jesteśmy w stanie osiągnąć najlepsze efekty, sprawiając, że włosy będą zdrowe i pięknie wyglądające. Czym wyróżniają się poszczególne rodzaje porowatości włosów?

Niska porowatość

Niskoporowate włosy wyróżniają się gładką powierzchnią, ponieważ łuski włosów przylegają ściśle do łodygi. Są to włosy mocne, zdrowe, sypkie, lśniące, odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz przesuszenie. Zazwyczaj są jednak dość sztywne, ciężkie, mało elastyczne i pozbawione objętości. Produkty pielęgnacyjne nie wnikają w nie głęboko, zazwyczaj pozostają na powierzchni włosów. To także włosy, które dość długo schną i są trudne do zafarbowania.

Włosy niskoporowate to najmniej wymagający rodzaj włosów pod względem pielęgnacji. Są zdrowymi, lśniącymi i gładkimi włosami, dlatego bardzo łatwo jest uzyskać na nich tzw. efekt tafli. Przy niskiej porowatości włosów wyzwaniem jest uzyskanie wizualnej objętości i odbicia u nasady.

W jaki sposób dbać o włosy niskoporowate? Podstawową powinno być ich systematyczne oczyszczanie i bardzo delikatne odżywianie. Jeśli masz włosy niskoporowate, postaw na kosmetyki o lekkiej formule. Uważaj, aby nie przeciążyć włosów, co spowoduje, że staną się oklapnięte. W pielęgnacji włosów niskoporowatych należy stosować lekkie, nieobciążające włosów produkty, takie jak olejek arganowy, olej kokosowy czy olejek z pestek winogron. Dobrze jest również poświęcić nieco uwagi skórze głowy, stosując produkty, które regulują wydzielanie sebum, dzięki czemu włosy wyglądają świeżo przez dłuższy czas.

Średnia porowatość włosów

Średnia porowatość włosów jest często określana jako włosy normalne – jest to najczęściej występujący typ włosów. Włosy średnioporowate wyróżnia delikatne odchylenie łuski od łodygi włosa. Są to włosy lśniące, zdrowe, o sporej objętości, które doskonale wchłaniają wilgoć. Niestety, przy braku odpowiedniej pielęgnacji mają one tendencje do przesuszania, puszenia, rozdwajania się końcówek czy wypadania.

W pielęgnacji włosów średnioporowatych niezwykle ważne jest zachowanie równowagi PEH (więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Równowaga PEH – co warto o niej wiedzieć?). Warto stosować kosmetyki z niewielką ilością silikonów, a także z dodatkiem olejku arganowego, oleju ze słodkich migdałów, oleju z pestek moreli, oliwy z oliwek, masła shea czy protein jedwabiu.

Wysoka porowatość włosów

Wysokoporowate włosy wyróżniają się mocno otwartą łuską włosa. Są to zazwyczaj włosy zniszczone, suche i matowe, które mają tendencję do łamania się i rozdwajania, łatwo ulegają uszkodzeniom. Cebulki włosów wysokoporowatych są również słabe, dlatego posiadaczki tego rodzaju włosów często borykają się z ich wypadaniem. Dobrze wchłaniają wilgoć, jednak nie utrzymują jej na długo. Wyjątek stanowią włosy kręcone, które posiadają naturalną, wysokoporowatą strukturę.

W przypadku włosów wysokoporowatych konieczne jest zadbanie o odpowiednią pielęgnację. Powinna ona bazować na intensywnym nawilżaniu i odżywianiu włosów. Stosować należy odżywki, maski, olejki oraz dobre serum do włosów, które w swoim składzie zawierają substancje takie jak olej arganowy, olej ze słodkich migdałów, olej z pestek winogron, olej lniany, olej z nasion bawełny, a także proteiny. Włosy wysokoporowate lubią również aloes. W przypadku włosów wysokoporowatych należy także unikać farbowania włosów oraz poddawania ich intensywnym zabiegom stylizacyjnym, w tym prostowania prostownicą.

Jak sprawdzić porowatość włosów?

Wiedza na temat porowatości włosów umożliwia dobór odpowiedniej pielęgnacji, dzięki której uzyskać można wymarzone efekty. W jaki sposób można określić porowatość włosów? Przede wszystkim bacznie je obserwując. Inaczej wyglądają włosy niskoporowate, włosy średnioporowate i włosy wysokoporowate – po przeczytaniu ich charakterystyki można stosunkowo łatwo zidentyfikować, jaka jest porowatość naszych włosów. Ocena wizualna włosów, ich kondycji oraz skłonności to pierwszy krok do ustalenia ich typu.

Jeśli jednak chcesz mieć pewność, jaka jest porowatość Twoich włosów, możesz skorzystać z testu pływalności, zwanego również testem wody. Na czym on polega?

Test na porowatość włosów

Test porowatości włosów pozwala skutecznie określić, czy jesteś posiadaczką włosów o niskiej porowatości, średniej porowatości czy wysokiej porowatości. Z łatwością możesz przeprowadzić go w domu. W jaki sposób go wykonać?

  1. Szklankę napełniamy letnią wodą.
  2. W szklance umieszczamy kosmyki włosów – dobrze, aby były czyste (test na porowatość włosów należy przeprowadzić w dniu, gdy włosy były myte).
  3. Po upływie 5 minut sprawdzamy, gdzie znajduje się włos.
  4. Włosy niskoporowate utrzymują się na powierzchni wody, średnioporowate włosy zostaną zanurzone mniej więcej do połowy, zaś wysokoporowate, które szybko chłoną wilgoć, opadają na dno.

Porowatość włosów możesz również określić dzięki dokładnej analizie u trychologa. Przyjrzy się on dokładnie Twoim włosom, zdiagnozuje ich problemy i dobierze skuteczne sposoby ich pielęgnacji.

17 czerwca 2022