Jak pozbyć się przebarwień na twarzy? Skuteczne sposoby na przebarwienia

Jak pozbyć się przebarwień na twarzy? Skuteczne sposoby na przebarwienia

Przebarwienia skórne to różnego rodzaju zaburzenia barwnikowe, które objawiają się jako nieestetyczne plamy na twarzy, zazwyczaj w kolorze brązowym. Istnieje wiele przyczyn powstawania przebarwień skórnych. Za ich pojawienie się odpowiadać mogą zaburzenia hormonalne, różne schorzenia, nasilony trądzik czy nadmierna ekspozycja na słońce. Najlepiej zawczasu zapobiegać powstawaniu przebarwień stosując np. kremy z filtrem UV, jednak jeśli się pojawią zastosować można skuteczne metody redukcji przebarwień.

Jak powstają przebarwienia skóry?

Przebarwienia na skórze, znane także jako zmiany hiperpigmentacyjne skóry, to wszelkie zmiany kolorytu skóry przyjmujące postać plam o różnej wielkości oraz kształcie. Zazwyczaj mają one brązową barwę, ciemniejszą o kilka tonów od naturalnego odcienia skóry. Za przebarwienia uznawane są zarówno brązowe plamy, jak i piegi. Pojawiają się one nie tylko na twarzy, dekolcie, plecach, dłoniach. Mogą one także występować punktowo bądź zajmować większą powierzchnię skóry.

Na powstawanie przebarwień wpływ ma wiele czynników. Przede wszystkim częściej pojawiają się one na skórze kobiet, szczególnie po pięćdziesiątym roku życia. Większą podatność wykazuje także cera wrażliwa, naczynkowa, trądzikowa, a także skóra jasna oraz z uszkodzoną barierą hydrolipidową.

Istnieje wiele przyczyn powstawania przebarwień skórnych. Najczęściej związane są one jednak z czynnikami takimi jak:

  • nadmierna ekspozycja na działanie promieniowania UV (szkodliwe jest zarówno światło słoneczne, jak i działanie promieniowania UV w solarium),
  • nieprawidłowe działanie układu barwnikowego skóry,
  • niewłaściwy poziom melaniny,
  • zmiany hormonalne, w tym ciąża oraz menopauza,
  • stosowanie antykoncepcji hormonalnej,
  • występowanie różnych schorzeń np. choroby tarczycy, nadnerczy, wątroby,
  • starzenie się skóry,
  • powikłania potrądzikowe,
  • uwarunkowania genetyczne,
  • nieodpowiednia pielęgnacja skóry – stosowanie kosmetyków zawierających składniki fotouczulające bez odpowiedniej ochrony skóry,
  • przyjmowanie leków i ziół wykazujących działanie fotouczulające.

Rodzaje przebarwień na twarzy

Przebarwienia skórne objawiające się na skórze w postaci niewielkich lub rozlanych zmian barwnikowych mogą dla wielu osób stanowić problem natury estetycznej. Ich występowanie ma różne przyczyny, stąd wyróżnia się następujące rodzaje przebarwień:

  • Przebarwienia pozapalne (przebarwienia potrądzikowe) – występują w miejscach wcześniejszych zmian potrądzikowych.
  • Przebarwienia hormonalne – są następstwem zmian hormonalnych, jakie zachodzą w organizmie np. w czasie ciąży lub menopauzy. Często w tym czasie pojawia się nadprodukcja melaniny, co prowadzi do powstania przebarwień.
  • Przebarwienia posłoneczne – są efektem działania promieni ultrafioletowych na skórę. Promieniowanie UV zaburza funkcjonowanie melanocytów, co powoduje zwiększoną produkcję melaniny gromadzącej się miejscowo w skórze. To z kolei prowadzi do powstawania na jej powierzchni brązowych plam.
  • Przebarwienia starcze – ich pojawienie się związane jest ze starzeniem się skóry.
  • Piegi – przebarwienia, których występowanie związane jest zazwyczaj z predyspozycjami genetycznymi. Często pojawiają się po ekspozycji skóry na słońce.

Przebarwienia można również sklasyfikować ze względu na ich głębokość. Wyróżniamy:

  • przebarwienia powierzchniowe – naskórkowe,
  • przebarwienia skórne głębokie.

Jak pozbyć się przebarwień na twarzy?

Pojawiające się na skórze przebarwienia mogą stanowić dla wielu osób uporczywy problem, szczególnie jeśli nie ma możliwości ich zatuszowania makijażem. Istnieje kilka sposobów na usunięcie lub przynajmniej znaczną redukcję przebarwień. W pierwszej kolejności można sięgnąć pod różnego rodzaju kosmetyki zawierające odpowiednie składniki o właściwościach rozjaśniających lub skorzystać z domowych sposobów na przebarwienia. Skorzystać można również z konsultacji dermatologa, który określi przyczynę powstawania plam oraz dobierze terapię. Z kolei w gabinetach kosmetycznych pod okiem profesjonalnego kosmetologa przeprowadzone mogą zostać zabiegi o działaniu wybielającym i złuszczającym, takie jak laseroterapia, krioterapia czy peeling chemiczny.

Kremy i kosmetyki na przebarwienia – jakie substancje powinny zawierać?

Pierwszym krokiem, jaki należy podjąć w przypadku pojawienia się przebarwień na twarzy, jest zastosowanie odpowiedniej pielęgnacji skóry. Usuwanie przebarwień ułatwiają kosmetyki zawierające witaminę C (np. serum z witaminą C), a także wyciągi z cytryny czy ogórka, które rozjaśniają i wyrównują koloryt skóry. Warto sięgnąć także po produkty o silnym działaniu nawilżającym, zawierające glicerynę, kwas hialuronowy, witaminę E oraz witaminę A. Produkty nawilżające przywrócą skórze prawidłową barierę hydrolipidową i pomogą w ochronie przeciwsłonecznej. Do zmniejszenia widoczności przebarwień można użyć także produkty o działaniu złuszczającym np. retinol lub kwasy owocowe. Na przebarwienia dobrze także zastosować kwas glikolowy, kwas azelainowy, kwas salicylowy, które hamują syntezę melaniny, dzięki czemu redukują przebarwienia na twarzy.

Warto również wiedzieć, że widoczność przebarwień nie zmniejszy się po jednorazowym zastosowaniu kosmetyków. Należy uzbroić się w cierpliwość – kuracja może zająć nawet kilka miesięcy.

Zabiegi na przebarwienia na twarzy

Jeśli zastosowanie kosmetyków na przebarwienia na twarzy nie przyniesie satysfakcjonujących rezultatów, warto skierować się do dermatologa, który dobierze odpowiednią terapię bądź udać się do profesjonalnego kosmetologa. W gabinecie kosmetycznym skorzystać można z zabiegów, które pomogą skutecznie usunąć przebarwienia skórne. Wśród nich wymienić można m.in.:

  • peelingi chemiczne stymulujące odnowę komórkową, złuszczające i hamujące produkcję tyrozynazy, w wyniku której dochodzi do wytworzenia melaniny;
  • laseroterapia – rozbija skupiska melaniny na małe cząsteczki;
  • terapia depigmentacyjna – polega na aplikacji maski zawierającej substancje depigmentacyjne.

Jak zapobiegać przebarwieniom skóry?

Przebarwienia pojawiają się jako efekt różnych czynników, jednakże w dużej części przypadków da się uniknąć stosując odpowiednią pielęgnację. Przede wszystkim należy pamiętać, aby chronić skórę twarzy należy przez cały rok, nawet w pochmurne, chłodne dni. Nie wystarczy jedynie unikać słońca w czasie wakacji bądź w trakcie upałów – kremy z filtrem UV powinno się stosować przez cały rok. Aby na skórze twarzy nie pojawiły się ciemne plamy warto sięgnąć po dobrej jakości krem z filtrem, który będzie chronić zarówno przed promieniowaniem UVB, jak i UVA.

29 listopada 2022