Jak pozbyć się drugiego podbródka?

Jak pozbyć się drugiego podbródka?

Podwójny podbródek, zwany także drugim podbródkiem, jest problemem estetycznym, który pojawić się może u każdego, niezależnie od wieku, płci czy wagi. Jego wystąpienie może mieć wiele źródeł, takich jak nieprawidłowa postawa ciała, utrata jędrności skóry w wyniku postępujących procesów starzenia, a także wynikać z nadmiaru tkanki tłuszczowej. Niezależnie od przyczyny istnieją jednak skuteczne sposoby na to, aby go zredukować. Zatem jak pozbyć się drugiego podbródka?

Przyczyny powstawania podwójnego podbródka

Drugim bądź podwójnym podbródkiem nazywany jest obszar poniżej brody, który w wyniku poszerzenia zaczyna przypominać drugą brodę. W efekcie twarz staje się optycznie pełniejsza, zatraca wyrazisty kontur, a granica pomiędzy szczęką a szyją się zaciera.

Pojawienie się podwójnego podbródka jest często kojarzone z nadwagą i otyłością, ponieważ obszar ten zbudowany jest przede wszystkim z tkanki tłuszczowej. Jednakże nie tylko osoby zmagające się z nadprogramowymi kilogramami zauważają u siebie drugi podbródek. Wystąpić może on także u osób szczupłych i całkowicie zdrowych. Wśród przyczyn powstawania podwójnego podbródka wymienia się:

  • budowę anatomiczną twarzy i szyi – słabo zarysowana żuchwa, cofnięta broda;
  • nieprawidłowa postawa ciała – głowa pochylona do przodu, zaokrąglone plecy;
  • brak aktywności fizycznej, skutkujący przyrostem masy ciała, a także powstawaniem przykurczy i pogłębianiem nieprawidłowej postawy ciała;
  • utrata elastyczności skóry – starzenie się skóry, nieprawidłowa pielęgnacja, znaczne wahania wagi, czynniki genetyczne;
  • nieprawidłowa dieta, która odbija się na wadze oraz stanie skóry;
  • problemy hormonalne związane np. z pracą tarczycy.

W wielu przypadkach możliwe jest jednak skorzystanie z metod, które pozwolą na poprawę wyglądu twarzy oraz zmniejszenie drugiego podbródka. Pomocne są w tym ćwiczenia, masaże, odpowiednia pielęgnacja skóry, a także zdrowe nawyki i utrzymywanie prawidłowej pozycji ciała. Jeśli to nie pomoże, skorzystać można z zabiegów medycyny estetycznej.

Jak pozbyć się drugiego podbródka – ćwiczenia na podwójny podbródek

Ruch i aktywność fizyczna są jednym z kluczowych elementów, jakie należy wprowadzić chcąc się pozbyć się drugiego podbródka. Jednak to nie wszystko! W celu redukcji problemu warto także zastosować ćwiczenia, które skupiają się na partiach twarzy oraz szyi odpowiedzialnych za pojawianie się problemu. Wykonywanie ćwiczeń nakierowanych na wzmocnienie mięśni dolnych twarzy, żuchwy oraz szyi przyczynić się może do znacznej redukcji opadania płatu skóry w tym obszarze. Jakie ćwiczenia można wykonywać, aby zatrzymać, a nawet odwrócić proces powstawania drugiego podbródka? Spróbuj technik takich jak:

  • wypychanie żuchwy do przodu i do góry na czas około 10 sekund;
  • odchylanie głowy do tyłu i patrzenie w górę, a następnie wypychanie dolnej szczęki do przodu na 10 sekund;
  • podkładanie dłoni pod brodę i wywieranie na nią oporu w trakcie prób otwierania ust;
  • naprzemienne mocne ściąganie ust jak do pocałunku i przywracanie ich do naturalnej pozycji;
  • wyciąganie możliwie najdalej języka przy szeroko otwartych ustach;
  • spokojne odwracanie głowy w obie strony i utrzymywanie wyprostowanej postawy (np. opierając się o ścianę);
  • głośne wymawianie spółgłosek z szeroko otwartymi ustami.

Wykonywanie tego rodzaju ćwiczeń przynajmniej raz dziennie, w seriach kilku- kilkunastominutowych może przynieść widoczne efekty w redukcji drugiego podbródka. Na wymienione aktywności nie trzeba przeznaczać specjalnego czasu – można je wykonywać np. podczas oglądania telewizji czy stania w korku.

Na likwidację podwójnego podbródka korzystny wpływ ma także regularne żucie gumy do życia, które wprawia mięśnie twarzy w ruch. Dzięki temu spalana jest tkanka tłuszczowa nagromadzona w obszarze szyjnym. Nie należy jednak przesadzać z jej ilością – wystarczające będą dwie gumy dziennie żute przez 10-15 minut.

Masaże na drugi podbródek

Kolejnym sposobem na zmniejszenie drugiego podbródka są masaże twarzy i szyi, które wzmacniają tkankę skórną i mięśniową, a także stymulują przepływ limfy, dzięki czemu znacząco poprawia się wygląd twarzy, a jej owal wyraźnie zaostrza. Masaż twarzy można wykonywać samodzielnie, włączając go do codziennej rutyny pielęgnacyjnej. Można wykonać go manualnie bądź skorzystać z dostępnych na rynku masażerów wykonanych z plastiku, stali chirurgicznej bądź z kamienia. Skórę należy zacząć masować od podstawy szyi kierując się ku górze, aż do brody. Do masażu twarzy warto zastosować kosmetyki nawilżające, które ułatwią wykonywanie ruchów, a jednocześnie pomogą w odżywieniu i ujędrnieniu skóry.

Oprócz wprowadzenia samodzielnych masaży za pomocą rąk, rollerów czy gua sha, można także skorzystać z profesjonalnych zabiegów w gabinetach kosmetycznych. Najbardziej znanym z nich jest masaż Kobido, znany również jako lifting twarzy bez skalpela. Polega on na naprzemiennym wykonywaniu wolnych i szybkich ruchów, które mają na celu stymulować skórę, mięśnie i nerwy.

Pielęgnacja pomocna w modelowaniu podbródka

Podwójny podbródek powstaje często w wyniku utraty jędrności i elastyczności skóry, co powiązane jest z wiekiem, uwarunkowaniami genetycznymi, wahaniami wagi, a także z nieprawidłową pielęgnacją. Jeśli zatem chcesz przyczynić się do zmniejszenia widoczności drugiego podbródka, zadbaj o prawidłową pielęgnację, która pozwoli na poprawę napięcia skóry, przyczyni się do przyspieszenia produkcji kolagenu (odpowiedzialnego za elastyczność skóry), a także zahamuje procesy starzenia.

W produktach do stosowania na skórę twarzy i szyi warto szukać składników takich jak kwas hialuronowy, skwalan, aminokwasy, antyoksydanty (np. witamina C i E), retinoidy, ceramidy czy aloes. Składniki te silnie nawilżają i ujędrniają skórę twarzy, szyi i dekoltu i przywracają jej prawidłową strukturę oraz młody wygląd. Pomagają także znacząco zredukować podwójny podbródek.

Pamiętaj również, że podczas porannej i wieczornej pielęgnacji, w czasie której nakładasz na skórę kosmetyki o nawilżającym i ujędrniającym działaniu, możesz jednocześnie wykonać masaż szyi i twarzy, który zmniejszy widoczność drugiego podbródka. Nie zapominaj także o stosowaniu kosmetyków z filtrem UV, gdyż działanie promieni słonecznych przyczynia się do spadku jędrności skóry, a tym samym może pośrednio przyczyniać się do powstawania drugiego podbródka.

Zdrowe nawyki – aktywność fizyczna, prawidłowa postawa, dieta

Na zdrowy i młody wygląd twarzy wpływ ma wiele czynników. Jeśli chcemy, aby nasza skóra dobrze wyglądała, była prawidłowo nawilżona i jędrna, niezbędne jest wprowadzenie zbilansowanej diety, która dostarczy organizmowi cennych składników odżywczych. Warto również ograniczyć nadmiar tłuszczów, cukru, używek, które przyczyniają się do odkładania nadmiaru tkanki tłuszczowej, a tym samym do pojawiania się drugiego podbródka.

Drugi podbródek często występuje u osób otyłych, które nie podejmują się aktywności fizycznej. W związku z tym decydując się na walkę z tym estetycznym problemem warto postawić na ruch i aktywność fizyczną. Najlepszym rozwiązaniem są ćwiczenia cardio o umiarkowanej intensywności, które prowadzą do utraty wagi, a tym samym do zmniejszenia drugiego podbródka. Ćwiczenia przyczyniają się także do przywrócenia bardzo istotnej prawidłowej postawy ciała.

Aktywność fizyczna ma duży wpływ na postawę ciała, jednak nie tylko ona powinna stać się naszym nawykiem. O prawidłową postawę należy bowiem dbać w każdej sytuacji, przykładając się do utrzymania prostego kręgosłupa i unikania garbienia się. Szczególne znaczenie ma to w przypadku patrzenia w ekran telefonu, w czasie którego często patrzymy się w dół. Powoduje to osłabienie mięśni szyi, w wyniku czego trudniej o utrzymanie prawidłowej postawy. Efektem długiego spoglądania w dół jest właśnie powstawanie drugiego podbródka.

Drugi podbródek – zabiegi medycyny estetycznej

W celu zwalczenia problemu, jakim jest drugi podbródek, wykorzystać można także zabiegi medycyny estetycznej. Są one szczególnie w przypadku, gdy podwójny podbródek stanowi efekt uwarunkowań genetycznym bądź w sytuacji bardzo zaawansowanego stadium, w którym ćwiczenia i masaż nie mogą wiele zdziałać. Każdorazowo warto skonsultować przebieg zabiegu z lekarzem medycyny estetycznej, który dokona diagnozę przyczyny powstawania drugiej brody, a także pomoże w doborze najlepszego rodzaju terapii. Wśród zabiegów wpływających na poprawę owalu twarzy znajdują się m.in.:

  • lipoliza podbródka,
  • liposukcja podbródka,
  • karboksyterapia,
  • zabieg wykorzystujący nici liftingujące.

09 stycznia 2023