Jak nawilżyć skórę twarzy? Sprawdzone sposoby na nawilżanie skóry twarzy

Jak nawilżyć skórę twarzy? Sprawdzone sposoby na nawilżanie skóry twarzy

W przypadku cery suchej wystąpić może wiele problemów ze skórą, takich jak silne przesuszenie, pękanie skóry, swędzenie, łuszczenie się, a także szybkie podrażnienie, zaczerwienienie, pojawiające się niedoskonałości oraz występowanie suchych skórek. Spragniona nawilżenia skóra jest bardziej narażona na działanie czynników zewnętrznych, a także na szybsze procesy starzenia. Jeśli chcesz przywrócić przesuszonej cerze zdrowy wygląd, zadbaj o jej prawidłową pielęgnację. Dowiedz się, jak nawilżyć skórę twarzy!

Cera sucha – czym się charakteryzuje?

Posiadaczki suchej skóry z całą pewnością szybką ją rozpoznają. Przede wszystkim pojawiają się na niej suche skórki, które szczególnie uwidaczniają się po nałożeniu makijażu. Cera sucha jest bardzo napięta, a niekiedy nawet narażona na pękanie. Widoczne są na niej również efekty odwodnienia w tym zmarszczki. Dodatkowo często pojawiają się również popękane naczynka oraz niedoskonałości czy zaskórniki.

Przesuszenie skóry to efekt wielu różnych czynników, w efekcie których następuje naruszenie naturalnego płaszcza hydrolipidowego skóry, chroniącego ją przed utratą wilgoci. Może dojść do niego w wyniku działania czynników zewnętrznych np. ekspozycji na słońce, wiatr, mróz, a także na suche powietrze pojawiające się jako skutek ogrzewania domów zimą lub klimatyzowania pomieszczeń. Skóra ulega również przesuszeniu w wyniku złego stylu życia, w tym przede wszystkim nieodpowiedniej diety i zbyt małej ilości wypijanej wody, a także niewłaściwej pielęgnacji. Skórze szkodzą bowiem zbyt intensywne i częste zabiegi oczyszczające, takie jak peelingi, a także kosmetyki o bardzo agresywnym działaniu, zawierające w składzie np. SLS, SLES czy parabeny.

Nawilżenie skóry twarzy – dlaczego jest istotne?

Woda jest substancją naturalnie występująca w skórze. Odpowiada ona za prawidłowy przebieg procesów komórkowych, które w niej zachodzą – za właściwą strukturę włókien elastynowych i kolagenowych stanowiących niejako rusztowanie dla skóry, a także za utrzymanie płaszcza hydrolipidowego skóry, zapewniającego jej odpowiednią ochronę. W przypadku odwodnienia skóry efekty są widoczne od razu – staje się ona przesuszona, mniej elastyczna, jędrna, bardziej podatna na podrażnienia, a także na procesy starzenia, które zachodzą w niej znacznie szybciej. Na przesuszonej skórze szybko pojawiają się linie mimiczne, zmarszczki, a nawet głębokie bruzdy. Widoczne jest również łuszczenie się skóry oraz nieestetyczne skórki, które wyglądają szczególnie niekorzystnie po aplikacji makijażu.

Jak nawilżyć skórę twarzy? 

Przywrócenie przesuszonej skórze jej prawidłowego wyglądu polega przede wszystkim na zadbaniu o odpowiednią pielęgnację. Nawilżenie cery jest możliwe poprzez włączenie do rutyny pielęgnacyjnej kosmetyków z wysoką zawartością substancji nawilżających, odżywczych, regenerujących. To również wdrożenie ważnych zmian w życiu. Konieczne jest nawadnianie od wewnątrz wypijając odpowiednią ilość wody, zadbanie o czynniki zewnętrzne (szczególnie w okresie zimowym – w tym celu warto zainwestować np. w nawilżacz powietrza), wdrożenie odpowiedniej diety, a także regularne stosowanie dobrej jakości kosmetyków o nawilżającym działaniu.

Nawadnianie i odpowiedna dieta

Pierwszym krokiem w pielęgnacji cery suchej jest zatroszczenie się o spożywanie odpowiedniej ilości wody. W celu zaspokojenia dziennego zapotrzebowania należy wypijać co najmniej 2 litry wody. Pozwoli to zadbać o nawilżenie skóry od środka, a także korzystnie wpłynie na organizm. Woda ułatwia filtrowanie i przepływ krwi, usuwa toksyny i szkodliwe produkty przemiany materii, usprawnia trawienie. Regularne spożywanie wody pozwala także na uniknięcie opuchlizny i zatrzymywania wody w organizmie.

Nie bez znaczenia jest także odpowiednia dieta, która pozwala na skuteczną walkę z suchą, łuszczącą się skórą. Pomocne są w tym produkty zawierające kwasy tłuszczowe omega-3, omega-6, a także witaminy z grupy B oraz witaminę C.

Nawilżanie skóry twarzy

Codzienna pielęgnacji skóry twarzy powinna obejmować kilka etapów (sprawdź: Etapy pielęgnacji twarzy – demakijaż, oczyszczanie, tonizacja i nawilżanie skóry twarzy). W przypadku cery suchej bardzo ważne jest zastosowanie kosmetyków pełnych składników wykazujących silne działanie nawilżające – olejów, maseł czy ekstraktów roślinnych. W składzie produktów nawilżających skórę znaleźć się mogą także lipidy, ceramidy (zapewniają uszczelnienie komórek naskórka), witaminy, algi, kwas hialuronowy, skwalan. Do codziennej pielęgnacji cery warto przede wszystkim włączyć kremy, maseczki, olejki oraz sera zawierające substancje aktywne o dogłębnie nawilżającym działaniu.

Kremy do twarzy – do codziennej pielęgnacji cery

Naturalny krem nawilżający powinien znajdować się w każdej kosmetyczce, a jego stosowanie – stać się codziennym nawykiem. O nawilżanie za pomocą kremu do twarzy powinno się zadbać niezależnie od rodzaju cery, nawet w przypadku cery tłustej i trądzikowej. W przypadku cery suchej i przesuszonej konieczne jest jednak zadbanie o odpowiedni dobór kosmetyków, które powinny zawierać bogactwo substancji odżywczych pozwalających wzmocnić płaszcz lipidowy skóry, zatrzymać wodę w naskórku, a także intensywnie nawilżyć cerę.

Krem do twarzy powinien być dobrany do potrzeb skóry. Idealny krem nawilżający to taki, z którym się ona polubi – nie każdy kosmetyk nadaje się do wszystkich typów cer, a nawet jeśli coś służy innym, niekoniecznie musi Tobie. W przypadku cery suchej ważna jest jednak regularność – krem powinno stosować się codziennie, najlepiej rano i wieczorem. To jeden z najskuteczniejszych sposobów na przywrócenie skórze dobrej kondycji.

Maseczki nawilżające – do zadań specjalnych

Raz na jakiś czas, najlepiej 1-2 razy w tygodniu, warto zafundować skórze twarzy jeszcze solidniejszą porcję odżywienia, nakładając na nią maseczkę nawilżającą, która dogłębnie zregeneruje skórę. Oferta dostępnych na rynku masek nawilżających jest ogromna – istnieje wiele rodzajów maseczek do twarzy, które mają zróżnicowane działanie. Jeśli posiadasz cerę suchą z całą pewnością powinnaś włączyć do swojej rutyny pielęgnacyjnej dobrą maskę nawilżającą. Więcej na ich temat dowiesz się z naszego artykułu: Maseczka nawilżająca do twarzy – na co zwrócić uwagę?

Serum do twarzy – wzmocnij działanie kremu

Co to jest serum? To nic innego jak skoncentrowana forma składników odżywczych, bomba witamin i minerałów, które są niezbędne skórze. Można je stosować samodzielnie lub wzmacniać nim działanie kremu nawilżającego. Serum do twarzy warto również stosować do zadań specjalnych np. w przypadku wyjątkowo przesuszonej skóry, ze znaczną utratą jędrności lub z widocznymi oznakami starzenia. Doskonałym wyborem do cery przesuszonej będzie intensywnie pielęgnujące serum z witaminą C oraz serum z kwasem hialuronowym.

Oleje do twarzy – dogłębne nawilżenie skóry prosto z natury

Jednym z darów, jakie dała nam natura, są naturalne oleje, które posiadają doskonałe właściwości pielęgnacyjne. Korzystnie wpływają na skórę, odmładzają, poprawiają jędrność i elastyczność, chronią przed działaniem czynników zewnętrznych i wolnych rodników, redukują zmarszczki, podrażnienia, trądzik, koją i łagodzą. Ich wyjątkowe działanie jest wykorzystywane właściwie w każdym naturalnym kosmetyku, lecz można je również stosować samodzielnie, nakładając na oczyszczoną, spryskaną hydrolatem skórę. Do cery przesuszonej dobrze jest wybrać naturalny, nierafinowany olejek do twarzy np. olej z pestek malin, truskawek, granatu czy śliwki, olej jojoba, z opuncji figowej, lniany czy makadamia.

Zabiegi nawilżające w gabinetach kosmetycznych

Efekt nawilżenia skóry można również uzyskać dzięki zabiegom kosmetycznym oferowanym przez profesjonalne gabinety kosmetyczne. Konsultacja ze specjalistą to dobry sposób na ustalenie przyczyny przesuszenia, określenie rodzaju cery, jej potrzeb, a także wypracowanie odpowiedniego sposobu postępowania naprawczego. Wiąże się to z doborem zabiegów kosmetycznych wykonywanych w gabinetach, jak i wdrożeniem codziennych rytuałów pielęgnacyjnych z zastosowaniem wskazanych kosmetyków.

21 lipca 2022