Jak naturalnie przyciemnić włosy?

Jak naturalnie przyciemnić włosy?

Zmiany w wyglądzie to coś, na co każda z nas ma czasem ochotę. Nie zawsze chcemy jednak dużej metamorfozy i poszukujemy sposobu na delikatne modyfikacje w wizerunku np. poprzez przyciemnienie włosów. Możemy wtedy udać się do fryzjera bądź skorzystać z łagodniejszej formy pogłębienia koloru włosów, który nie zniszczy naszych kosmyków, a nawet korzystnie wpłynie na ich stan i wygląd. Dowiedz się, jak naturalnie przyciemnić włosy!

Naturalne przyciemnienie włosów – dlaczego warto?

Zmiana koloru włosów jest możliwa poprzez zabieg chemicznej koloryzacji, jednakże może on szkodzić włosom, szczególne gdy jest stosowany przez dłuższy czas i bez odpowiedniej pielęgnacji. Koloryzacja za pomocą syntetycznych substancji osłabia włosy, uszkadza i narusza ich strukturę. Może prowadzić także do zmiany porowatości włosów, w wyniku czego stają się one bardziej narażone na łamanie i rozdwajanie, tracą blask i objętość, a także są mniej odporne na działanie czynników zewnętrznych. Jeśli jednak zależy Ci na efekcie przyciemnienia włosów, możesz go uzyskać bez wizyty w salonie fryzjerskim. Wystarczą do tego zwykłe produkty, które znaleźć można w każdym domu.

Sięgając po naturalne sposoby na przyciemnianie włosów uzyskamy delikatny efekt, który nie spowoduje uszkodzenia włosów. Zmiana tonu kosmyków za pomocą naturalnych sposobów to gwarancja, że:

  • nie zostanie zniszczona struktura włosów, a ich stan nie ulegnie pogorszeniu,
  • efekt będzie odwracalny,
  • zmiana będzie subtelna, a kolor włosów pięknie pogłębiony,
  • włosy będą wypielęgnowane, wzmocnione, odzyskają blask.

Jakie włosy można naturalnie przyciemnić?

Warto wiedzieć, że nie każdy może przyciemnić włosy naturalnie. Metody te sprawdzą się przede wszystkim na dość jasnych włosach, ponieważ zmiana koloru jest raczej delikatna. Przyciemnienie naturalnymi metodami może powodować pogłębienie barwy włosów zaledwie o kilka tonów. Na włosach mogą pojawić się także wyraziste, złote, brązowe lub kasztanowe refleksy. Z tych przyczyn na ciemniejszych włosach efekt może być mniej lub niemal niewidoczny.

Na naturalne przyciemnianie włosów zareagują również bardziej włosy, które są w dobrej kondycji. Osłabione kosmyki będą słabiej reagować na próby domowej koloryzacji. W części przypadków np. płukanek ziołowych może dojść również do pogorszenia kondycji włosów, które działają nieco przesuszająco. Z kolei włosy zdrowe, w dobrym stanie szybciej i intensywniej nabiorą koloru, który będzie także równomierny na całej długości pasm.

Przyciemnianie włosów płukanką

Istnieją różne sposoby na przyciemnienie włosów. Prym wiodą domowe płukanki, które umożliwiają podbicie barwy włosów bez wizyty u fryzjera czy zastosowania chemicznych farb. Produkty, które można użyć w celu przyciemnienia włosów to:

  • kawa,
  • czarna herbata,
  • kora dębu,
  • szałwia,
  • łupiny cebuli,
  • orzechy włoskie.

Niezależnie od tego, na jaki rodzaj płukanki się zdecydujemy, niezwykle istotna jest cierpliwość i systematyczność. Pierwsze efekty przyciemnienia włosów można zauważyć już po 3-4 zabiegach. Poniżej znajdziesz sposoby na przygotowanie płukanek przyciemniających do włosów.

Przyciemnianie włosów kawą

Jedną z najpopularniejszych metod na przyciemnienie włosów w domu jest zastosowanie płukanki z kawy. Kawa sprawia, że włosy nabierają ciemniejszego odcienia, a dzięki zawartości kofeiny regeneruje i wzmacnia kosmyki, wygładza je i dodaje sprężystości. Pobudza również ukrwienie głowy, przez co stymuluje porost włosów (sprawdź również: Jak szybko zapuścić włosy?).

W jaki sposób przygotować płukankę z kawy na przyciemnienie włosów? W tym celu należy przygotować napar z kawy (najlepiej świeżo mielonej, lecz można również wykorzystać sypaną bądź rozpuszczalną). Napar przygotować należy z 4-5 łyżek kawy i 2 szklanek wody, zagotować, a następnie ostudzić. Ważne jest, aby go także odcedzić, by nie było w nim trudnych z włosów do usunięcia fusów. Można je jednak wykorzystać np. do peelingu skóry głowy lub ciała.

Świeżo umyte włosy należy zanurzyć w misce wypełnionej naparem lub polewać je za pomocą kubeczka. Dla mocniejszego efektu włosy można potrzymać w naparze przez około 20 minut. Następnie płyn należy odcisnąć z włosów za pomocą ręcznika papierowego i pozostawić je do wyschnięcia. Zabieg warto powtarzać raz w tygodniu.

Przyciemnianie włosów herbatą

Drugim popularnym sposobem na nadanie włosom ciemniejszej barwy, a także złocisto-brązowych refleksów, jest zastosowanie na włosy płukanki z herbaty. W tym celu należy zaparzyć 4 łyżki czarnej liściastej herbaty w 1 litrze gorącej wody. Dla zintensyfikowania efektu można dodać kilkanaście listków świeżej pokrzywy, która wzmocni włosy i zredukuje ich wypadanie. Płukankę z herbaty należy stosować po każdym myciu włosów. Sprawdzonym rozwiązaniem jest także przelanie naparu do butelki z atomizerem i rozpylanie go na pasma.

Przyciemnianie włosów korą dębu

Płukanka z kory dębu przyciemnia kolor włosów, a jednocześnie działa na nie wzmacniająco, ogranicza wypadanie i nadmierne przetłuszczanie, a także dodaje im blasku. Ze względu na jej delikatne działanie jest ona szczególnie polecana do włosów jasnych.

W jaki sposób przygotować płukankę z kory dębu na przyciemnianie włosów? 5 łyżek kory dębu zalej wrzątkiem (2 szklanki) i gotuj przez około 10 minut. Odcedź i pozostaw napar do ostudzenia. Tak przygotowanym płynem polej włosy, osusz ręcznikiem i pozostaw do wyschnięcia.

Przyciemnianie włosów cebulą

Jeśli chcesz przyciemnić włosy możesz również wykorzystać łupiny cebulek, które zawierają naturalny barwnik przyciemniający. Ich zastosowanie pozwala przyciemnić kolor włosów nawet o kilka tonów, a jednocześnie pielęgnuje włosy i skórę głowy. Do przygotowania płukanki z łupin cebuli potrzebne są 2 garści łupin cebuli i 3 szklanki wody. Składniki należy gotować razem przez około pół godziny, po czym pozostawić do ostygnięcia, najlepiej na całą noc. Ostudzoną miksturą należy spłukać włosy lub moczyć je w niej przez około 15 minut (w tym przypadku włosy na koniec należy opłukać w czystej wodzie).

Przyciemnianie włosów szałwią

Skutecznym sposobem na przyciemnienie włosów jest zastosowanie płukanki z szałwii, która dodatkowo wykazuje działanie przeciwłupieżowe, przeciwłojotokowe, a także wygładzające. Zamiast szałwii można także zastosować inne zioła, takie jak pokrzywa, skrzyp polny oraz rozmaryn. Należy jednak wiedzieć, że zioła mogą działać wysuszająco lub drażniąco na skalp, dlatego przyciemnianie włosów ziołami powinno być połączone z odpowiednią pielęgnacją i nawilżeniem włosów oraz skóry głowy.

Jak przygotować płukankę do włosów z szałwii? W tym celu potrzeba 3 łyżek szałwii zalanych szklanką wrzącej wody. Napar należy pozostawić do ostygnięcia, odcedzić, po czym płukać w nim włosy po każdym myciu.

Przyciemnianie włosów orzechami włoskimi

Właściwości przyciemniające wykazuje również orzech włoski. Aby przygotować płukankę z orzecha włoskiego należy przygotować 3 garści rozłupanych na małe kawałki orzechów włoskich gotować wraz z 3 szklankami wody przez około 20 minut. Po upływie tego czasu należy odcedzić napar i przestudzić go. Płukankę należy nakładać po każdym myciu włosów na około 30 minut, po czym dokładnie spłukać czystą wodą. Do nakładania płynu warto zastosować rękawiczki ochronne na ręce, a także omijać okolice czoła i twarzy, ponieważ płyn może powodować zabarwienia skóry.

Oleje na przyciemnienie włosów

Do przyciemniania włosów doskonale sprawdzą się także oleje. Oleje to substancje o wyjątkowych właściwościach, które zastosować można do olejowania włosów w celach ich odżywienia, regeneracji, wzmocnienia i wygładzenia, jednak część z nich wykazuje również inne właściwości np. pogłębiają naturalny kolor włosów. Dodatkowo poprzez olejowanie włosów można je dociążyć i wygładzić, przez co wizualnie zmienią swój odcień, stając się ciemniejsze. Skorzystać z tych właściwości mogą zarówno blondynki, brunetki, jak i rudowłose.

Olej przyciemniające włosy to np. olej rycynowy, olej z orzecha włoskiego oraz indyjski olej amla.

Przyciemnianie włosów olejkiem rycynowym

Olejek rycynowy to produkt, który jest powszechnie stosowany ze względu na swoje wyjątkowe właściwości pielęgnacyjne. Pobudza porost włosów, pomaga utrzymać ich odpowiednie nawilżenie, a także wygładza łuski włosów. Jednocześnie wpływa na kolor włosów, delikatnie przyciemniając ich odcień.

Jak przyciemnić włosy olejkiem rycynowym? Przede wszystkim należy pamiętać, że olejowanie włosów olejkiem rycynowym może prowadzić do ich przesuszenia, a także bardzo obciążać włosy, dlatego nie należy go stosować samodzielnie, a łączyć z innym olejem bazowym np. olejem arganowym czy jojoba. Dla wzmocnienia efektu można go także połączyć z innym olejem o działaniu przyciemniającym np. olejkiem z orzechów włoskich czy indyjskim olejkiem amla.

Jak olejować włosy, aby je przyciemnić? Mieszankę olejów należy nałożyć na włosy lub na odpowiednią bazę i pozostawić na godzinę. Można także zaaplikować olejek na noc, nakładając czepek ochronny. Następnie olej należy dokładnie zmyć z całej długości włosów.

Przyciemnianie włosów henną

Ostatnim ze sposobów na naturalne przyciemnianie włosów jest zastosowanie henny. Jest to silnie barwiąca substancja naturalnego pochodzenia, która używana jest do farbowania włosów, brwi oraz rzęs. Jej aplikacja umożliwia uzyskanie różnych odcieni, w zależności od wybranego rodzaju produktu. Hennowanie włosów jest skutecznym, bezpiecznym sposobem na naturalną koloryzację, który zapewnia znaczenie intensywniejszy efekt niż w przypadku używania płukanek czy przyciemniania włosów olejami.

14 stycznia 2023