Jak leczyć blizny po trądziku?

Jak leczyć blizny po trądziku?

Blizny po trądziku to często spotykany problem skórny, który może pojawić się po ustąpieniu trądziku i wpływać znacząco wpływać na pewność siebie oraz samoocenę. Na szczęście istnieją różne metody, które mogą pomóc w leczeniu blizn potrądzikowych i w poprawie wyglądu skóry. Sprawdź, za pomocą jakich kosmetyków oraz zabiegów możesz znacząco zredukować blizny potrądzikowe.

Czym są blizny potrądzikowe?

Trądzik to schorzenie skóry, które występuje zazwyczaj u młodych ludzi w okresie dojrzewania, jednak pojawić się może także u osób dorosłych. Powstaje on w wyniku zatkania gruczołów łojowych skóry. W zatkanym ujściu gruczołu łojowego gromadzi się sebum, komórki naskórka i bakterie, które powodują stan zapalny skóry, co w konsekwencji prowadzi do powstawania zaskórników (tzw. zaskórników otwartych i zamkniętych), grudek, krost, guzków, czy nawet torbieli ropnych.

Trądzik może występować na różnych obszarach skóry, najczęściej na twarzy, plecach, klatce piersiowej i ramionach. Może przebiegać w różnym nasileniu, od łagodnego do bardzo ciężkiego, a także może powodować zarówno fizyczne objawy, takie jak zaczerwienienie, bolesność, świąd, jak i wpływać na samopoczucie emocjonalne, mogąc powodować frustrację czy obniżenie poczucia własnej wartości.

Walka z trądzikiem nie zawsze jest prosta, a nawet w przypadku wygranej często może on pozostawiać po sobie ślady w postaci blizn i przebarwień potrądzikowych. Ich pojawienie się może okazaś się nawet poważniejszym problemem niż sam trądzik, ponieważ ich pozbycie się bywa często procesem czasochłonnym.

W jaki sposób powstają blizny potrądzikowe?

Blizny po trądziku powstają w wyniku procesu gojenia się skóry ran pozostałych po zapaleniu mieszków włosowych i gruczołów łojowych spowodowanych trądzikiem. Do pojawienia się tych ran może dojść na skutek urazu mechanicznego, chemicznego lub termicznego skóry właściwej. W konsekwencji uruchamiany jest proces naprawczy, jednak nie zawsze jest on wystarczający, aby odbudować powstały na skutek przerwania ciągłości skóry ubytku. Zostaje on zastąpiony unaczynioną tkanką ziarninującą, zawierającą bardzo dużą ilość włókien kolagenowych. Z czasem skóra zaczyna ulega bliznowaceniu, a miejsce blizny wypełniane jest tkanką łączną włóknistą.

Blizny potrądzikowe są widocznymi zmianami, które charakteryzują się wgłębieniami i zapadnięciami o nieregularnym kształcie i głębokości. Mogą przybierać różną formę, a ich widoczność z wiekiem może przybierać na sile, co wynika ze spadku ilości kolagenu w skórze.

Rodzaje blizn potrądzikowych

Blizny po trądziku mogą mieć różny kształt, głębokość oraz wielkość. Ze względu na to wyróżnia się kilka rodzajów blizn potrądzikowych:

  • Blizny przerostowe i keloidy (blizny wypukłe) – przybierają formę wypukłych, twardych i grubych guzków, które mają tendencję do rozrostu. Mogą być bolesne i powodować swędzenie.
  • Blizny zanikowe (atroficzne) – są to blizny, które są wgłębione w stosunku do poziomu skóry. Mogą przyjmować postać wgłębień lub fałdek o różnej głębokości i wielkości.
  • Blizny przebarwieniowe (hiperpigmentacyjne) – to blizny, które charakteryzują się nadmiernym przebarwieniem skóry na miejscach, gdzie występowały zmiany trądzikowe. Mogą być różowe bądź jasnobrązowe.

Jak leczyć blizny potrądzikowe?

Warto zauważyć, że nie u wszystkich osób trądzik prowadzi do powstania blizn, a ryzyko ich powstania może być związane z wieloma czynnikami, takimi jak rodzaj trądziku, predyspozycje genetyczne, sposób leczenia trądziku, nawyki pielęgnacyjne i indywidualne reakcje organizmu na proces gojenia się skóry.

Odpowiednia pielęgnacja skóry

Pierwszym krokiem w leczeniu blizn potrądzikowych jest zastosowanie specjalistycznych kosmetyków. Regularna pielęgnacja blizn potrądzikowych można znacząco zmniejszych ich widoczność. W codziennej pielęgnacji skóry po trądziku warto stosować produkty, które pomagają w nawilżaniu, ochronie przed słońcem i redukcji stanów zapalnych skóry. Może to obejmować kremy nawilżające, kremy z filtrem przeciwsłonecznym, a także produkty zawierające składniki takie jak:

  1. Retinoidy,
  2. Kwas hialuronowy,
  3. Alantoina,
  4. Heparyna,
  5. Masa perłowa,
  6. Niacynamid,
  7. Ekstrakty roślinne – aloes, rumianek, nagietek,
  8. Witamina C, witamina E,
  9. Ceramidy,
  10. Wyciąg z cebuli,
  11. Wciąg z wąkrotki azjatyckiej,
  12. Kwas glikolowy, kwas salicylowy, kwas azelainowy,
  13. Oleje roślinne np. lawendowy,
  14. Żele silikonowe.

Oprócz pielęgnacji odpowiednimi kosmetykami można również zastosować domowe sposoby na blizny potrądzikowe. W tym przypadku polecany jest m.in. olej kokosowy, który idealnie zmniejsza widoczność świeżych, czerwonych blizn, gdyż zawiera kwasy tłuszczowe i antyoksydanty. Skutecznym sposobem jest także aplikowanie na skórę octu jabłkowego lub soku z cytryny, które zawierają kwasy oczyszczające skórę i usuwające martwy naskórek. Po aplikacji należy pozostawić je na skórze na 10 minut po czym dokładnie spłukać i zastosować dobry krem nawilżający.

Zabiegi na blizny po trądziku

Nie w każdym przypadku nieestetyczne blizny po trądziku czy przebarwienia potrądzikowe można usunąć za pomocą kosmetyków. W wielu przypadkach jedynym sposobem jest włączenie zabiegów wykonywanych w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych lub medycyny estetycznej. W walce z bliznami potrądzikowymi pomocne będą:

  1. Laseroterapia – laseroterapia to jedna z zaawansowanych technik stosowanych w leczeniu blizn po trądziku. Istnieje wiele różnych rodzajów laserów, które mogą być wkorzystywane w tego typu kuracjach, a ich dobór powinien zależeć od rodzaju i głębokości blizn. Lasery przyczyniają się do stymulowania produkcji kolagenu, wygładzenia skóry i redukcji blizn.
  2. Mikrodermabrazja – jest to zabieg, w którym używa się specjalnego urządzenia pozwalającego delikatnie usunąć zewnętrzną warstwę skóry, eliminując martwe komórki i pobudzając regenerację skóry. Powoduje on poprawę struktury skóry i zmniejszenie widoczności blizn potrądzikowych.
  3. Dermabrazja – to procedura kosmetyczna, która polega na ścieraniu naskórka i górnych warstw skóry właściwej, aby poprawić jej wygląd i strukturę.
  4. Peelingi chemiczne – pelingi chemiczne to zabiegi, które polegają na nakładaniu na skórę specjalnych substancji chemicznych usuwających martwe komórki skóry i stymulujących regenerację skóry, dzięki czemu dochodzi również do spłycenia blizn po trądziku. W leczeniu blizn potrądzikowych najczęściej stosowane są kwasy AHA (migdałowy i mlekowy), BHA (np. kwas salicylowy), PHA (np. kwas laktobionowy).
  5. Frakcyjna radiofrekwencja mikroigłowa – to innowacyjna procedura kosmetyczna, która łączy w sobie dwie technologie – radiofrekwencję i mikroigłowanie. Dzięki jednoczesnemu mikronakłuwaniu i podgrzewaniu skóry uruchamiane są procesy naprawcze skóry. Zabieg ten powoduje spłycenie blizn potrądzikowych, poprawę wyglądu skóry, zmniejszenie widoczności zmarszczek, uleastycznie i odmłodzenie skóry.

Jak zapobiegać bliznom potrądzikowym?

Ryzyko wystąpienia blizn potrądzikowych można znacząco ograniczyć stosując się do kilku prostych sposobów. Pomocne w zapobieganiu bliznom potrądzikowym są:

  1. Unikaj wyciskania trądziku – wyciskanie krost, guzków i innych zmian trądzikowych może prowadzić do powiększenia uszkodzeń skóry i zwiększać ryzyko powstawania blizn.
  2. Właściwe leczenie trądziku – wczesne, odpowiednie leczenie trądziku może pomóc w zmniejszeniu ryzyka powstawania blizn. Skonsultuj się z lekarzem dermatologiem, który może zalecić odpowiednie leki przeciwdziałające zapaleniom skóry, takie jak retinoidy, antybiotyki, kwas salicylowy czy benzoyl peroxide. Odpowiednio dobrane leczenie może znacząco ograniczyć ryzyko powstawania blizn potrądzikowych.
  3. Odpowiednia pielęgnacja skóry – bardzo ważne jest postawienie na regularne, lecz nie agresywne dla skóry oczyszczanie. Stosując kosmetyki, które usuwają martwy naskórek i nadmiar sebum można zapobiec namnażaniu bakterii i występowaniu stanów zapalnych. W tym celu należy skórę oczyszczać za pomocą kosmetyków do demakijażu oraz żelem lub pianką do oczyszczania skóry, najlepiej 2 razy dziennie, a także regularnie wykonywać peelingi (np. peeling enzymatyczny lub polecany do cery trądzikowej peeling z węglem aktywnym). Istotne jest także stosowanie kremów nawilżających, ponieważ zbytnie wysuszenie skóry również naraża ją na powstawanie zmian trądzikowych.
  4. Unikaj długotrwałego narażenia skóry na słońce – ekspozycja skóry na słońce może powodować pogorszenie jej stanu i zwiększać ryzyko powstawania blizn potrądzikowych. Z tego powodu unikaj przebywania na słońcu bez odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej, takiej jak kremy z filtrem UV i nakrycia głowy.
  5. Stosuj delikatne kosmetyki – używaj delikatnych kosmetyków do pielęgnacji skóry, takich jak niekomedogenne kremy nawilżające, żele myjące o łagodnym działaniu i kosmetyki, które nie powodują zatkania porów. Unikaj kosmetyków, które mogą podrażniać skórę lub wywoływać zaostrzenie trądziku.
26 kwietnia 2023