Olejek z drzewa herbacianego – właściwości i zastosowanie

Olejek z drzewa herbacianego – właściwości i zastosowanie

Olejek z drzewa herbacianego (Tea Tree Oil, Malaleuca Alternifolia Oil) to naturalny środek o właściwościach antybakteryjnych, przeciwzapalnych i dezynfekujących. Pomocny jest w problemach z trądzikiem, łupieżem oraz w walce z przetłuszczającymi się włosami. Wszystkie właściwości tego niezwykłego olejku sprawiają, że warto go mieć w domowej kosmetyczce. W dzisiejszym artykule opiszemy Wam wszystkie niezwykłe właściwości olejku herbacianego, a także podpowiemy, w jaki sposób można go stosować.

Olejek z drzewa herbacianego – charakterystyka

Na początku trochę faktów – olejek z drzewa herbacianego pozyskiwany jest z liści rosnącego w Australii i Nowej Zelandii drzewa noszącego nazwę Melaleuca alternifolia.  Setki lat temu Aborygeni odkryli jego niezwykłe właściwości w zakresie leczenia oparzeń i dezynfekcji ran, zaś samo drzewko zostało rozsławione dzięki pierwszym australijskim kolonizatorom i załogom statków kapitana Cooka, którzy z jego liści sporządzali napar, zastępując nim herbatę. W ten sposób odkryli jego korzystne działanie prozdrowotne – był pomocny w zwalczaniu infekcji i leczeniu szkorbutu. Sposób wykorzystania liści z drzewa Melaleuca alternifolia – jako naparu – zapoczątkował nazwę olejku i drzewa, niemającego zupełnie nic wspólnego z herbatą.

Olejek z drzewa herbacianego ma jasnożółtą barwę oraz intensywny, lecz przyjemny zapach. Ze względu na swoją dość rzadką konsystencję, przed zastosowaniem nie musi być rozcieńczany i może być aplikowany bezpośrednio na skórę.

Właściwości olejku z drzewa herbacianego

Olejek herbaciany jest znany ze swojego bardzo silnego działania leczniczego i antyseptycznego. W jego składzie odkryto już ponad 100 różnych substancji, które decydują o jego niezwykłych właściwościach.

Olejek z drzewa herbacianego ma właściwości:

  • bakteriobójcze
  • antybakteryjne i przeciwwirusowe
  • przeciwzapalne
  • antygrzybiczne
  • regulujące – odpowiada za regulację pracy gruczołów łojowych
  • regenerujące
  • dezynfekujące
  • łagodzące
  • przeciwświądowe
  • odświeżające

Wszystkie te właściwości sprawiają, że olejek herbaciany ma nieocenione znaczenie i powinien znaleźć się w każdym domu. W jakich sytuacjach te właściwości mogą okazać się przydatne? 

Kiedy stosować olejek herbaciany?

Olejek z drzewa herbacianego ma zastosowanie w pielęgnacji twarzy, ciała i włosów. Jego właściwości dezynfekujące, przeciwzapalne i bakteriobójcze sprawiają, że doskonale sprawdza się w pielęgnacji skóry tłustej i trądzikowej.  Ponadto, olejek herbaciany może posłużyć osobom, które borykają się z problemami skóry głowy, takimi jak łupież czy przetłuszczające się włosy.

Olejek herbaciany ma także zastosowanie w leczeniu infekcji grzybiczych, infekcji górnych dróg oddechowych, kataru, zapalenia zatok. Może być stosowany w leczeniu trudno gojących się ran, jako środek odstraszający komary lub łagodzący podrażnioną skórę po ukąszeniach owadów. Jego właściwości antybakteryjne i antyseptyczne czynią go doskonałym środkiem odkażającym pranie – może być stosowany na przykład jako naturalny płyn do płukania tkanin.

Jak już wcześniej wspominaliśmy, konsystencja olejku herbacianego jest dość rzadka, dzięki czemu może on być stosowany bezpośrednio na skórę. Warto jednak uważać, gdyż jak wszystkie produkty naturalne może on wywołać reakcję alergiczną, dlatego warto wykonać wcześniej próbę uczuleniową, szczególnie wtedy, gdy masz skórę wrażliwą i skłonną do alergii. Pamiętaj również – jeśli masz obawy przed zastosowaniem olejku herbacianego w nierozcieńczonej formie, możesz go wymieszać z innym olejem roślinnym, kremem, szamponem czy balsamem. Olejek zachowa swoje właściwości, wzbogacając bazę o cenne składniki aktywne.

Olejek z drzewa herbacianego – zastosowanie

Chcesz poznać dokładne zastosowanie olejku herbacianego? Poniżej opisaliśmy kilka najważniejszych z nich:

Leczenie trądziku

Olejek z drzewa herbacianego posiada działa bakteriobójczo i przeciwzapalnie, dlatego znajduje zastosowanie w leczeniu trądziku i pielęgnacji skóry trądzikowej. Zapobiega pojawianiu się zmian trądzikowych oraz wpływa na łagodzenie już istniejących – łatwo przenika przez skórę i zwalcza bakterie beztlenowe, stanowiące przyczynę trądziku. Ponadto, ma on również właściwości normalizujące, które polegają na regulacji pracy gruczołów łojowych – dzięki temu skóra jest mniej błyszcząca i tłusta, a także właściwości regenerujące, które pomagają w odbudowie uszkodzonego naskórka.

W przeciwieństwie do większości składników, których używa się w leczeniu trądziku, olejek herbaciany nie powoduje wysuszania skóry, a ponadto może być aplikowany bezpośrednio na wypryski – w ten sposób zapobiega się rozwojowi stanów zapalnych.

Jak stosować olejek z drzewa herbacianego w pielęgnacji cery trądzikowej?

  • Olejek jest składnikiem wielu preparatów do cery trądzikowej, m.in. żeli do mycia twarzy oraz toników.
  • Można go również użyć jako formę wzbogacenia kosmetyków – wystarczy dodać kilka kropel do kremów, maseczek, aby wzmocnić ich działanie. Doskonale sprawdzi się również w połączeniu z hydrolatem roślinnym lub z innym, łagodnym olejem.
  • W nierozcieńczonej formie można go również aplikować bezpośrednio na wypryski.
  • Można również wykonać maseczkę – wymieszać glinkę kosmetyczną z kilkoma kroplami olejku – w ten sposób zapobiega się powstawaniu wyprysków oraz nadmiernej produkcji sebum.
  • Innym sposobem wykorzystania olejku herbacianego w pielęgnacji cery trądzikowej jest parówka na twarz – można ją wykonać dwa razy w miesięcy. Wystarczy do miski z ciepłą wodą dodać kilkanaście kropli olejku z drzewa herbacianego, a następnie nachylić się na 10-15 minut nad nią i przykryć głowę ręcznikiem. Dzięki temu zabiegowi cera zostanie odświeżona, a pory zostaną oczyszczone.

Pielęgnacja stóp i łagodzenie grzybicy

Właściwości antygrzybiczne, normalizujące, przeciwzapalne oraz regenerujące olejku z drzewa herbacianego znajdują również zastosowanie w pielęgnacji stóp, szczególnie u osób borykających się z problemami nadmiernego pocenia się stóp czy pękających pięt. Sprawdza się również w profilaktyce i leczeniu grzybicy stóp i paznokci.

Możesz go wykorzystać na kilka sposobów: dodając kilka kropel do kremu do pielęgnacji stóp, przygotowując kąpiel dla stóp, dolewając około 20-30 kropel olejku lub, w przypadku silnych objawów grzybicy bądź nadpotliwości, stosując olejek bezpośrednio na stopy.

Łagodzenie podrażnień skóry głowy i likwidacja łupieżu

Jeśli borykasz się z problemami skóry głowy, warto wykorzystać lecznice właściwości olejku herbacianego. Jest on pomocny w przypadku swędzącej, podrażnionej lub zbyt szybko przetłuszczającej się skóry głowy. Ma on także zastosowanie w leczeniu uciążliwego łupieżu oraz łojotokowego zapalenia skóry głowy – ze względu na właściwości przeciwświądowe i łagodzące zmniejsza swędzenie skalpu, a także normalizuje wydzielanie sebum. Dzięki temu niweluje również problem przetłuszczającej się skórą głowy.

Jak stosować olejek z drzewa herbacianego do pielęgnacji włosów? Najwygodniejszym rozwiązaniem jest wzbogacenie szamponu poprzez dodanie do niego kilku kropel olejku i pozostanie tej mieszanki na głowie przez 2-3 minuty, aby olejek mógł zadziałać. Olejek można stosować również jako jeden ze składników ziołowej płukanki lub wcierki do włosów.

Leczenie infekcji

Olejek herbaciany jest również znanym, naturalnym środkiem leczniczym. Jego przeciwwirusowe i antybakteryjne właściwości sprawiają, że jest skutecznym sposobem na łagodzenie objawów infekcji, takich jak infekcje górnych dróg oddechowych, choroby gardła, grypa, przeziębienie czy angina. Podobnie jak w kosmetyce, olejek z drzewa herbacianego ma kilka zastosowań – można go użyć do inhalacji lub dodać do kąpieli. Kąpiel taka jest również dobrym sposobem, aby złagodzić podrażnienia i stany zapalne naszej skóry, a także aby wzmocnić odporność – dodanie olejku z drzewa herbacianego stymuluje bowiem pracę układu immunologicznego.

Jak przyrządzić kąpiel z dodatkiem olejku herbacianego? Do ciepłej wody dodać 10-15 kropelek olejku i pozostań w niej około 20 minut.

Pranie i aromatyzacja powietrza w domu

Olejek z drzewa herbacianego znajduje swoje zastosowanie nie tylko w kosmetyce i leczeniu chorób – można go również wykorzystać w wielu domowych czynnościach. Świetnie sprawdzi się jako płyn do płukania tkanin – ubrania zyskają dzięki temu delikatny, przyjemny zapach, staną się bardziej miękkie, a właściwości antybakteryjne sprawią, że tkaniny będą przy tym odkażone, pozbawione bakterii i wirusów. Świeżo upieczone mamy często wykorzystują olejek z drzewa herbacianego do dezynfekowania pieluszek wielorazowych, jak również do płukania ubrań niemowlęcych.  Jeśli chcesz użyć olejku herbacianego jako płynu do płukania tkanin, dodaj do prania około 20 kropel olejku.

Olejek herbaciany można użyć również jako naturalny sposób na aromatyzację powietrza w domu. Wystarczy umieścić olejekw kominku zapachowym, a uwolni on swoje działanie antywirusowe, grzybobójcze i wzmacniające układ immunologiczny, jednocześnie sprawiając, że w domu unosił się będzie świeży zapach.

Używanie olejku herbacianego jako płynu do płukania oraz jako naturalnego aromatu do powietrza to ekologiczne rozwiązanie, które warto stosować w trosce o środowisko naturalne. Starajmy się używać jak najmniej substancji chemicznych, wykazujących toksyczne działanie na nasze środowisko naturalne.

17 marca 2019