Hydrolat lawendowy – właściwości, działanie, zastosowanie

Hydrolat lawendowy – właściwości, działanie, zastosowanie

Lawenda jest rośliną, która znajduje szerokie zastosowanie w kosmetyce, jak i w aromaterapii – intensywny zapach lawendy sprzyja relaksowi i odprężeniu. Kwiaty lawendy zawierają mnóstwo cennych substancji, które doskonale pielęgnują skórę twarzy i ciała. Zawiera je również woda lawendowa, która powstaje w procesie destylacji parą wodną kwiatów lawendy. Dlaczego warto stosować hydrolat lawendowy? Jakie jest jego działanie? Do jakiego rodzaju cery najlepiej sprawdzi się hydrolat lawendowy?

Czym jest hydrolat lawendowy?

Lawenda bogata jest w substancje odżywcze, takie jak kwasy organiczne czy garbniki, dlatego jest ona powszechnie stosowana w kosmetyce. Jednym z produktów powstałych z kwiatów lawendy, zachowującym niemal wszystkie jej cenne właściwości, jest hydrolat lawendowy.

Hydrolat lawendowy powstaje w wyniku destylacji parą wodną kwiatów lawendy, jako efekt uboczny produkcji olejku eterycznego. Woda lawendowa posiada zatem prawie wszystkie substancje aktywne, które znajdują się w lawendzie, a jednocześnie jest znacznie łagodniejsza dla skóry niż olejek eteryczny.

Hydrolat z lawendy posiada zbliżone pH do pH skóry, dlatego sprawdzi się w przypadku każdego rodzaju cery. Szczególnie polecany jest jednak w przypadku cery problematycznej, ze skłonnością do powstawania niedoskonałości, tłustej i mieszanej. Działa na skórę nawilżająco, kojąco, gojąco i antyoksydacyjnie. Zapewnia przyjemne odświeżenie, regenerację, wyrównuje koloryt i dodaje skórze blasku. Hydrolat z lawendy pięknie pachnie – zapach hydrolatu jest zazwyczaj delikatny, nieco ziołowy, sprzyjający relaksacji i odprężeniu po ciężkim dniu.

Hydrolat lawendowy – właściwości

Hydrolaty są coraz częściej stosowane do pielęgnacji twarzy, ciała oraz włosów. Sposób ich wytwarzania sprawia, że zachowują substancje aktywne roślin, a jednocześnie działają na nią niezwykle łagodnie. Bazujący na kwiatach lawendy hydrolat także zawiera bogactwo składników aktywnych, które odpowiadają za jego doskonałe właściwości pielęgnacyjne.

Hydrolat z lawendy jest produktem, który posiada działanie:

  • odświeżające – mgiełka z hydrolatu doskonale odświeża skórę w ciągu dnia,
  • nawilżające i odżywiające,
  • antyseptyczne – wspomaga gojenie drobnych ran,
  • ściągające – reguluje wydzielanie sebum,
  • antyoksydacyjne – działa przeciwstarzeniowo, spowalnia procesy starzenia skóry,
  • regenerująco – wspomaga proces odbudowy naskórka, zmniejsza obrzęki,
  • łagodzące – łagodzi podrażnienia powstałe np. po goleniu, opalaniu czy w wyniku ukąszenia owadów,
  • relaksujące i uspokajające – zastosowany na poduszkę ułatwia zasypianie.

Hydrolat lawendowy może stanowić również składnik kosmetyków do włosów – wspomaga leczenie łupieżu, a także powoduje dłuższe utrzymanie barwnika w przypadku włosów farbowanych. Reguluje także pracę gruczołów łojowych, zatem sprawdzi się w przypadku włosów przetłuszczających się.

Jak stosować hydrolat lawendowy?

W jaki sposób można stosować hydrolat lawendowy?

  • Mgiełka odświeżająca – hydrolat lawendowy można stosować wielokrotnie w ciągu dnia. Doskonale odświeża skórę twarzy i ciała.
  • Tonik do twarzy – hydrolat zastępuje tonik, przywracając skórze prawidłowe pH. Na oczyszczoną skórę twarzy należy zaaplikować tonik za pomocą wacika lub atomizera.
  • Składnik maseczek – hydrolat lawendowy stanowi dobrą bazę do rozrabiania maseczek np. z glinki (sprawdź: Rodzaje glinek – naturalne glinki kosmetyczne).
  • Mgiełka lub wcierka do włosów – hydrolat można rozpylić na całe włosy lub na skórę głowy.
  • Składnik odżywek, masek lub płukanek do włosów – idealnie sprawdzi się do włosów tłustych, przetłuszczających się, z łupieżem,
  • Woda po goleniu – hydrolat lawendowy przyspiesza gojenie się drobnych ran i łagodzi podrażnienia.
  • Preparat po ukąszeniach owadów – łagodzi swędzenie skóry i przyspiesza regenerację.
  • Odświeżacz do powietrza i pościeli – hydrolatem lawendowym można spryskać np. poduszkę w sypialni, co ułatwi zasypianie.
  • Dodatek do kosmetyków do cery tłustej, mieszanej, problematycznej trądzikowej, dojrzałej – znajdziesz go w maskach, tonikach, kremach czy balsamach.
07 lipca 2022