Etapy pielęgnacji twarzy – demakijaż, oczyszczanie, tonizacja i nawilżanie skóry twarzy

Etapy pielęgnacji twarzy – demakijaż, oczyszczanie, tonizacja i nawilżanie skóry twarzy

Promienna cera, pełna blasku i wolna od niedoskonałości to marzenie większości z nas. Jeśli chcesz cieszyć się piękną, zdrowo wyglądającą skórą twarzy, powinnaś zadbać o jej prawidłową pielęgnację, nie pomijając żadnego z jej etapów. Zastanawiasz się, jakie etapy powinna mieć codzienna pielęgnacja twarzy? Z naszego dzisiejszego wpisu dowiesz się, jaki rytuał pielęgnacyjny powinnaś wykonywać rano i wieczorem, aby cieszyć się gładką, jędrną, nieskazitelną i dobrze nawilżoną cerą.

W naszym artykule znajdziesz informacje o tym, jak wygląda prawidłowa pielęgnacja twarzy obejmująca demakijaż, oczyszczanie, tonizację i nawilżanie skóry. Doradzimy również, jakich kosmetyków najlepiej używać do poszczególnych etapów, aby zapewnić sobie najlepsze efekty.

Etap 1. Demakijaż skóry twarzy – jak i czym wykonać demakijaż?

Demakijaż to pierwszy krok w codziennej, wieczornej pielęgnacji twarzy. Pozwala pozbyć się makijażu, sebum i zanieczyszczeń, które nagromadziły się na skórze w ciągu całego dnia. Wybór kosmetyków do demakijażu jest ogromny: mleczka, płyny micelarne i olejki – który kosmetyk wybierzemy zależy od naszych preferencji oraz potrzeb i rodzaju skóry twarzy.

Demakijaż najlepiej wykonać zaraz po powrocie do domu, aby skóra miała jak najwięcej czasu na odpoczynek, zaś najpóźniej demakijaż powinno się wykonać przed położeniem się spać. Pamiętaj, aby nie kłaść się spać w pełnym makijażu, ponieważ jest to bardzo niekorzystne dla skóry twarzy. Zanieczyszczenia, kosmetyki, kurz i sebum, które gromadzą się na niej przez cały dzień, spowodują rozszerzenie porów, większą podatność skóry na tworzenie się zaskórników, wyprysków, niedoskonałości. Skóra będzie podrażniona i będzie wyglądać na szarą i zmęczoną.

Mleczka do demakijażu

Naturalne mleczka do demakijażu są bogate w naturalne oleje i ekstrakty roślinne. Doskonale usuwają makijaż, nie podrażniając przy tym skóry, ani oczu. Właśnie dlatego są świetnym rozwiązaniem dla osób, które mają wrażliwe oczy.

Mleczka do demakijażu są tłuste i po ich zastosowaniu na skórze pozostaje tłusty film. Nie będą zatem najlepszym rozwiązaniem dla osób, które nie lubią tego uczucia. Po zastosowaniu mleczka do demakijażu należy pamiętać o przywróceniu skórze odpowiedniego pH. W tym celu należy wykonać kolejne, opisane w artykule etapy pielęgnacji skóry twarzy.

Płyny micelarne

Płyny micelarne skutecznie usuwają makijaż, oczyszczają i odświeżają skórę. Czym jest płyn micelarny? Płyn micelarny to roztwór wodny zawierający micele, których zewnętrzne cząsteczki przyciągają wodę i odpychają tłuszcz (mają właściwości hydrofilowe), a wewnętrzne odpychają wodę i wiążą się z tłuszczami (wykazują właściwości hydrofobowe). Micele skutecznie oczyszczają skórę z zanieczyszczeń i makijażu, a przy tym są bardzo delikatne dla skóry.

W składach płynów micelarnych znajduje się też mnóstwo innych składników aktywnych: m.in. kwas hialuronowy, ekstrakty roślinne i ziołowe oraz witaminy, które wzbogacają działanie płynu micelarnego, pomagają nawilżyć skórę, odżywić, złagodzić podrażnienia, zregenerować albo odświeżyć. Bardzo ważną zaletą płynów micelarnych jest również fakt, że oczyszczanie twarzy przy ich pomocy nie wymaga intensywnego pocierania.

Płyn micelarny może być stosowany zarówno do wieczornej, jak i porannej pielęgnacji. Stosując płyn micelarny wieczorem usuniemy makijaż i oczyścimy skórę z zanieczyszczeń oraz przygotujemy ją do dalszych etapów pielęgnacji. Zastosowany rano oczyści skórę z potu i sebum nagromadzonych na jej powierzchni w trakcie nocy oraz przygotuje ją do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych.

Płyn micelarny sprawdzi się w pielęgnacji każdego rodzaju cery. W szczególności przeznaczony jest do skóry suchej, wrażliwej, tłustej, problemowej – skłonnej do alergii, atopowej, trądzikowej. Płyny micelarne są doskonałą alternatywą dla osób, które nie lubią uczucia tłustego filmu po zastosowaniu nieco cięższego mleczka do demakijażu.

Olejki do demakijażu i metoda OCM

Bardzo delikatną i skuteczną metodą oczyszczania twarzy jest metoda OCM (Oil Cleansing Method), w której używane są naturalne oleje roślinne lub gotowe mieszanki olejów. Na czym polega metoda OCM?

Do oczyszczania twarzy i demakijażu metodą OCM niezbędny jest olejek odpowiedni do Twojego rodzaju skóry i delikatna ściereczka bambusowa lub z innego delikatnego materiału. Na skórę twarzy nakładamy wybrany olej lub mieszankę olejków i wykonujemy delikatny masaż twarzy, a następnie wilgotną, ciepłą ściereczkę, po chwili ścieramy ściereczką nałożony wcześniej olej.

Warto pamiętać, że naturalne oleje oprócz oczyszczenia twarzy doskonale nawilżają skórę, odbudowują i wzmacniają warstwę hydrolipidową skóry. Metoda OCM doskonale nadaje się do każdego rodzaju skóry, a w szczególności wrażliwej, suchej, odwodnionej. Nie powinny jej się obawiać także osoby z cerą tłustą czy trądzikową.

Etap 2. Oczyszczanie – dlaczego jest najważniejszym etapem pielęgnacji twarzy?

Oczyszczanie skóry twarzy to etap, którego nie należy, a nawet nie wolno pominąć. O ile demakijaż zależy od tego, czy stosowaliśmy kosmetyki kolorowe do wykonania makijażu, o tyle oczyszczanie to etap obowiązkowy, który należy wykonywać zarówno rano, jak i wieczorem. Dlaczego jest aż tak ważny?

Podczas oczyszczania skóry twarzy usuwamy z jej powierzchni zanieczyszczenia, sebum i kurz, które gromadziły się na niej przez cały dzień. Oczyszczanie odświeża skórę i odblokowuje oraz oczyszcza pory.

Odpowiednio dobrane naturalne kosmetyki użyte na etapie oczyszczania skóry twarzy nawilżą, wygładzą i zmiękczą skórę twarzy oraz zmniejszą podrażnienia i stany zapalne. Dodatkowo wzmocnią barierę hydrolipidową skóry i przygotują ją do kolejnych etapów pielęgnacji. Po wykonaniu oczyszczania skóra twarzy lepiej przyswaja składniki aktywne zawarte w kosmetykach użytych w dalszych etapach pielęgnacji.

Nieodpowiednie oczyszczanie skóry twarzy lub pominięcie tego etapu może powodować, że skóra będzie zanieczyszczona, pojawią się na niej niedoskonałości, wypryski, zaskórniki i podrażnienia, a zatkane pory będą powodować zwiększone wydzielanie sebum. Zanieczyszczenia pozostawione na twarzy mogą uszkadzać komórki, zmniejszać produkcję kolagenu i elastyny, co spowoduje szybsze starzenie, powstawanie zmarszczek i utratę jędrności skóry. Skóra szybciej stanie się szara i utraci blask.

Do codziennego oczyszczania skóry twarzy należy używać żeli lub pianek do mycia twarzy. Jeden do dwóch razy w tygodniu warto także wykonać peeling skóry twarzy, który pomoże oczyścić skórę z martwego naskórka.

Żele i pianki do mycia twarzy

Pianka do mycia twarzy ma lekką, puszystą konsystencję, która dobrze rozprowadza się na skórze. Żel do mycia twarzy ma bardziej kremową i rzadszą konsystencję.

Niezależnie od tego, który produkt wybierzesz, pamiętaj, że powinien być dopasowany do potrzeb Twojej skóry. Stosowanie żelu i pianki do mycia twarzy oczyści ją z zanieczyszczeń i nadmiaru sebum, odetka pory i sprawi, że skóra będzie gotowa do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych.

Wybierając piankę lub żel do mycia twarzy zwróć uwagę na ich skład. Nie powinny zawierać parabenów, silikonów czy SLS.

Naturalne peelingi do twarzy

Jeśli chcesz w pełni zadbać o właściwe oczyszczanie skóry twarzy, włącz do swoich pielęgnacyjnych rytuałów naturalny peeling do twarzy. Peeling skóry twarzy usuwa martwy naskórek i pozostawia skórę przyjemnie gładką.

Regularne stosowanie peelingu do skóry twarzy (1-2 razy w tygodniu) pozwoli cieszyć się gładką, młodą i zdrową skórą twarzy. Peeling dodatkowo odblokuje zatkane pory i zmniejszy występowanie niedoskonałości. Po wykonaniu peelingu skóra jest bardziej jędrna i lepiej przyswaja składniki aktywne zawarte w produktach użytych w kolejnych krokach pielęgnacji.

Wybierając peeling do twarzy należy zwrócić uwagę na rodzaj skóry i jej potrzeby. Do skóry wrażliwej i naczynkowej najlepiej sprawdzi się peeling enzymatyczny, który dzięki zawartym w nim enzymom skutecznie usuwa martwy naskórek, ale nie narusza warstwy hydrolipidowej skóry i jest znacznie delikatniejszy niż peeling mechaniczny, zawierający bazę ścieralną.

Etap3. Tonizacja – przywróć skórze odpowiednie pH!

Kolejny, niezwykle ważny etap w pielęgnacji twarzy to tonizacja – wiele osób pomija ten etap popełniając bardzo duży błąd w pielęgnacji twarzy. Tonizacja przywraca prawidłowe pH skóry twarzy i przygotowuje ją na kolejny etap, którym jest nawilżanie skóry twarzy. Dodatkowo, tonizowanie skóry pomaga usunąć resztki zanieczyszczeń, nawilża i odświeża skórę, działa łagodząco na podrażnienia i dostarcza skórze cennych składników odżywczych.

Tonizację powinniśmy wykonywać, tak samo jak oczyszczanie twarzy zarówno rano, jak i wieczorem. Do tego celu możemy użyć zarówno toniku, jak i naturalnego hydrolatu roślinnego. Nie ma znaczenia, czy twarz spryskamy za pomocą atomizera, czy naniesiemy tonik lub hydrolat na wacik, a następnie przetrzemy nim twarz. Warto pamiętać, że tonizacja twarzy nie może zastąpić etapu jej oczyszczania. Tonizacja to kolejny, uzupełniający etap po oczyszczaniu.

Toniki do skóry twarzy

Toniki to produkty przeznaczone do tonizowania skóry, które posiadają odpowiednie pH. Są wykonane na bazie wody, a w ich składzie znajdują się liczne składniki aktywne jak: oleje, ekstrakty roślinne, witaminy.

Hydrolaty

Hydrolaty nazywane są również wodami roślinnymi (kwiatowymi lub owocowymi). Można powiedzieć, że są skutkiem ubocznym powstawania olejków eterycznych. Powstają w procesie destylacji roślin. Składają się głównie z wody, ale w ich składzie nie brakuje cennych substancji pochodzenia roślinnego. Ich pH jest zbliżone do pH naszej skóry, dlatego mogą być stosowane zamiast toniku. Wybierając hydrolat należy pamiętać o tym, jakie potrzeby ma nasza skóra i dobrać do niej odpowiedni produkt.

Etap 4. Nawilżanie skóry twarzy

Ostatni etap codziennej pielęgnacji twarzy to nawilżanie. To, jakich produktów w tym celu użyjemy, zależy od potrzeb naszej skóry oraz osobistych upodobań. Poniżej wyjaśniamy czym różni się każdy rodzaj produktu do nawilżania twarzy. Mamy nadzieję, że ułatwi to podjęcie decyzji, na jaki kosmetyk się zdecydować. Nawilżanie skóry twarzy powinniśmy wykonywać rano oraz wieczorem, przy czym rano lepiej wybrać kosmetyki o lżejszych formułach, a wieczorem można wybrać te nieco bardziej bogate.

Kremy do twarzy

Krem nawilżający do twarzy to absolutny must have w każdej kosmetyczce! Stosowanie kremu do twarzy pozwala cieszyć się piękną, promienną i zdrowo wyglądającą skórą twarzy. Wybierając krem należy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, do jakiej cery jest przeznaczony. Kremy dostarczają skórze cennych składników odżywczych, a w naturalnych kremach do twarzy znajdują się również naturalne oleje, witaminy i ekstrakty roślinne, które wzbogacają działanie kremu.

W kremach do skóry dojrzałej warto szukać składników, które redukują zmarszczki i opóźnią procesy starzenia skóry. Do skóry wrażliwej, naczynkowej sprawdzą się kremy łagodzące, które zmniejszają zaczerwienienia. Skóra tłusta wymaga zmniejszenia wydzielania sebum, a jednocześnie odpowiedniego nawilżenia, ponieważ jej przesuszenie powoduje paradoksalnie jeszcze silniejsze wytwarzanie sebum. W przypadku cery suchej najważniejsze są składniki silnie nawilżające i pomagające utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia skóry.

Kremy do twarzy mogą być stosowane zarówno w wieczornej pielęgnacji twarzy, jak i porannej. Przeczytaj: Jaki krem do twarzy wybrać?

Serum do twarzy

Serum do twarzy różni się od kremu do twarzy przede wszystkim konsystencją, działaniem i przeznaczeniem. Serum jest bardziej płynne i lekkie, natomiast krem jest znacznie gęstszy. W jego składzie znajduje się bogactwo składników aktywnych, które odżywiają, nawilżają i regenerują skórę. Jest ich znacznie więcej niż w kremie do twarzy.

Dodatkowo, serum może mieć specjalne zadanie do spełnienia – szybką regenerację, nawilżenie czy napięcie skóry twarzy i być stosowane sporadycznie. W odróżnieniu od kremu do twarzy, który powinien być stosowany codziennie, zarówno rano, jak i wieczorem.

Serum może mieć formę lekkiej emulsji i może zastąpić krem do twarzy stosowany rano i wieczorem lub w formie serum olejowego lub żelowego, które może być stosowane solo lub pod krem do twarzy, aby dodatkowo wzmocnić jego działanie.

Naturalne oleje roślinne

Oleje roślinne to jeden z tych produktów, które uważam za uniwersalne. Doskonale nadają się do pielęgnacji skóry twarzy, ale także skóry ciała i włosów. Odpowiednio dobrany olej świetnie nawilża, odżywia i regeneruje skórę. Oleje działają przeciwstarzeniowo i kojąco na podrażnienia.

Niektóre oleje mogą być stosowane bezpośrednio na skórę i zastąpić stosowanie kremu do twarzy. Naturalny olej roślinny można także dodać do ulubionego kremu do twarzy, aby wzbogacić jego działanie.

Oleje najlepiej sprawdzą się w pielęgnacji skóry twarzy wieczorem, ponieważ ze względu na tłustą konsystencję raczej nie nadają się do stosowania na dzień. Oleje, które warto mieć w swojej kosmetyczce to m.in.:

  • olej z nasion malin,
  • olej z dzikiej róży,
  • olej jojoba,
  • olej z opuncji figowej,
  • olej arganowy,
  • olej ze słodkich migdałów.

W jakiej kolejności używać kosmetyków?

Cały proces pielęgnacji twarzy krok po kroku nie jest jest skomplikowany, choć z początku może się tak wydawać. Do jego realizacji wykonania posiadać cztery ulubione produkty – po jednym na każdy etap. Oczywiście, jeśli chcesz urozmaicić pielęgnację skóry twarzy, możesz stosować więcej produktów. Warto szukać swoich ulubionych kosmetyków naturalnych, które dobrze działają na naszą skórę i do których chętnie wrócimy.

15 lipca 2020