Dlaczego warto i jak stosować olej abisyński na skórę, włosy i paznokcie?

Dlaczego warto i jak stosować olej abisyński na skórę, włosy i paznokcie?

Dzięki doskonałym właściwościom regenerującym, nawilżającym oraz przeciwzmarszczkowym olej abisyński (Crambe Abyssinica Seed Oil) ceniony jest w krajach z obszaru Afryki od wieków. Został on również dostrzeżony w Europie i Stanach Zjednoczonych, gdzie zyskuje coraz większą popularność. Jest to składnik, który intensywnie nawilża skórę, a jednocześnie nie pozostawia na niej uczucia lepkości ani tłustych śladów i bardzo szybko się wchłania. Sprawdź, dlaczego warto kupić olej abisyński i w jaki sposób stosować go w codziennej pielęgnacji.

Czym się wyróżnia olejek abisyński?

Olej abisyński tłoczony jest z nasion modraku abisyńskiego, zwanego także jako kapusta abisyńska, czyli jednorocznej rośliny wywodzącej się z Afryki i obszaru Morza Śródziemnego. Wykazuje on doskonały wpływ na skórę twarzy, ciała, włosów i paznokci, dlatego od setek lat stosowany był jako kosmetyk w krajach arabskich oraz afrykańskich. Jego właściwości pielęgnacyjne zostały również zauważone w Europie i Stanach Zjednoczonych, gdzie coraz częściej używany jest jako składnik kosmetyków lub samodzielny produkt kosmetyczny.

Olej abisyński jest substancją bezzapachową o lekkiej formule i jasno słomkowym kolorze. W odróżnieniu od innych naturalnych olejów charakteryzuje go mniej oleista konsystencja, dzięki czemu bardzo szybko się wchłania i dociera w głąb naskórka. Z łatwością rozprowadza się na skórze, nie pozostawiając jej lepkiej i tłustej. Z tej przyczyny stosowany jest często w kosmetykach jako substytut sztucznych substancji filmotwórczych, takich jak m.in. oleje mineralne czy silikony.

Właściwości oleju abisyńskiego

Olej abisyński składa się w ponad 50% z nienasyconego kwasu tłuszczowego (NNKT) omega-9, czyli z kwasu erukowego. Ze względu na fakt, iż kwas erukowy jest trujący, oleju abisyńskiego nie wolno stosować jako produktu spożywczego, jednak dla skóry i włosów jest prawdziwym złotem. Oprócz tego w oleju znajdują się także inne nienasycone kwasy tłuszczowe – kwas palmitynowy, palmitynowy, linolowy, stearynowy, behenowy oraz lignocerynowy. Taki skład oleju abisyńskiego sprawia, że wyróżnia się ona świetnymi właściwościami pielęgnacyjnymi. Nawilża i natłuszcza skórę, pozostawia na niej niewidoczny, nielepiący się i nietłusty filtr ochronny zapewniający skórze zabezpieczenie przed negatywnymi czynnikami zewnętrznymi, a także przed utratą wody z naskórka.

Oprócz tego olejek abisyński charakteryzuje się właściwościami antyoksydacyjnymi, spowalnia proces starzenia się skóry, w tym powstawanie zmarszczek, a także spłyca już istniejące oraz poprawia elastyczność skóry. Jest to również produkt, który wspomaga regenerację naskórka i przynosi skórze ukojenie, dlatego może być stosowany jako środek po opalaniu. W widocznym stopniu redukuje również przebarwienia skórne.

Olejek abisyński polecany jest do pielęgnacji skóry dojrzałej, a także tłustej i mieszanej, ponieważ jest olejem niekomedogennym. To olej bardzo łagodny, dlatego z powodzeniem stosować go można w przypadku skóry wrażliwej, alergicznej, atopowej, ze skłonnością do egzemy, a także do delikatnej skóry wokół oczu.

Właściwości nawilżające i regenerujące sprawiają, że olej abisyński znajduje także zastosowanie w pielęgnacji włosów, w szczególności łamliwych, suchych, zniszczonych stylizacją i zabiegami chemicznymi. Przywraca im naturalny połysk, nawilża, regeneruje, wygładza, a także zapobiega elektryzowaniu się włosów. Polecany jest także do pielęgnacji łamliwych paznokci, które wzmacnia i zapobiega ich rozdwajaniu.

Jak stosować olej abisyński w pielęgnacji?

Olej abisyński to produkt o szerokim spectrum zastosowania. Jest on bardzo popularnym składnikiem produktów do pielęgnacji skóry twarzy, ciała i włosów, jednak można go także stosować jako samodzielny kosmetyk. Poniżej znajdziesz kilka możliwych sposobów na zastosowanie oleju abisyńskiego w rutynie pielęgnacyjnej.

Olej abisyński do skóry twarzy

Ze względu na nietłustą konsystencję i szybkie wchłanianie, a także niekomedogenność, olej abisyński stosować można na skórę twarzy zarówno z rana, jak i wieczorem, zamiast kremu lub jako dodatek do kosmetyków pielęgnacyjnych (jako tzw. booster, który wzmacnia ich działanie na skórę). Olej sprawi, że skóra stanie się gładka, elastyczna, doskonale nawilżona i zabezpieczona przed działaniem czynników zewnętrznym. Systematyczne stosowanie oleju przyczyni się także do znacznej redukcji przebarwień.

Można także zastosować olej abisyński do pielęgnacji skóry wokół oczu. Regularne stosowanie oleju na ten obszar skóry przyczyni się do zniwelowania oznak zmęczenia oraz sińców pod oczami.

Olej abisyński na włosy

Olej abisyński nadaje się doskonale do olejowania włosów. Regularne wykonywanie tego rodzaju zabiegu powoduje poprawę ich kondycji, wygładza włosy, dodaje im blasku, regeneruje, wzmacnia i pogrubia. Olej można zaaplikować zarówno na suche włosy, jak i na podkład np. żel aloesowy (sprawdź: Jak olejować włosy? Sposoby na olejowanie włosów, praktyczne wskazówki). Można również stosować olejek na końcówki włosów w celu ich zabezpieczenia przed rozdwajaniem i uszkodzeniami mechanicznymi.

Olej abisyński na paznokcie

Masz suche, łamliwe, rozdwajające się paznokcie? Zacznij stosować olej abisyński. Wystarczy regularnie wcierać kilka kropel olejku, aby zdecydowanie wzmocnić płytkę paznokcia i przyspieszyć ich porost.

Olej abisyński na stopy i ręce

Olej abisyński sprawdzi się także jako kuracja regenerująca dla przesuszonej skóry rąk oraz stóp. Grubszą warstwę oleju należy wetrzeć przed snem w dłonie i stopy, a następnie założyć bawełniane rękawiczki na dłonie i skarpetki na stopy. Rano skóra będzie nawilżona, miękka i w zdecydowanie lepszej kondycji.

Olej abisyński na skórę ciała

Istnieje kilka sposobów użycia oleju abisyńskiego w pielęgnacji skóry ciała. Przede wszystkim można wziąć kąpiel z jego dodatkiem. Wystarczą 2 łyżki produktu dodane do ciepłej wody, aby skóra po kąpieli była przyjemnie gładka i nawilżona. Można również zastosować go bezpośrednio wmasowując w wilgotną skórę.

Zastosowanie olejku polecane jest w szczególności w przypadku potrzeby intensywnej regeneracji skóry po opalaniu. Olejek można aplikować bezpośrednio lub dodać kilka kropel do kosmetyku po opalaniu. Jest to skuteczny sposób na ukojenie podrażnionej promieniami słonecznymi skóry i zapewnienie jej szybszej regeneracji.

31 marca 2023