Algi w kosmetyce – właściwości i zastosowanie

Algi w kosmetyce – właściwości i zastosowanie

Współczesne kobiety świadomie wybierają sprawdzone metody w naturalnej kosmetyce, dlatego coraz więcej z nas stawia na algi, które od dawna słynną ze swych właściwości pielęgnacyjnych. Najbardziej cenione są za swe wartości odżywcze i bogactwa minerałów. Często stanowią cenny dodatek maseczek, kremów i szeregu innych kosmetyków. To idealne rozwiązanie, jeżeli chcemy zniwelować zmarszczki i nadać naszej skórze młodzieńczego blasku.  Dzięki czemu algi są tak wyjątkowe? Skąd ich regenerujące właściwości i czy naprawdę warto wprowadzić je do naszej codziennej pielęgnacji? Zachęcamy do lektury, pozwól się nam zainspirować!

Algi w kosmetyce – świadomość pielęgnacji prosto z natury

Algi należą do glonów i są organizmami jedno– lub wielokomórkowymi, które występują w jeziorach, rzekach, morzach i ocenach. Algi przynależą do grupy roślin samożywnych. Czerpanie energii ze słońca w połączeniu z gromadzeniem składników pobieranych z wody sprawia, że algi posiadają wyjątkowe właściwości prozdrowotne i odżywcze, są znacznie bogatsze w minerały i witaminy w porównaniu z pozostałymi roślinami lądowymi – dzięki temu algi podbijają świat i zdobywają szerokie rzesze zwolenników.

Algi w kosmetyce

Algi to wodorosty o różnych rozmiarach – od kilku milimetrów do kliku metrów długości. W kosmetyce najpopularniejsze są dwa rodzaje alg: morskie i słodkowodne.

Algi morskie ze względu na kolorystykę dzieli się na:     

  • Zielenice (odcień zielony)     
  • Krasnorosty (odcień czerwony)
  • Brunatnice (odcień brunatny)

Kolor alg uzależniony jest od głębokości, na której rosną. Ilość światła, która dociera do alg w połączeniu z występującą na danych obszarze temperaturą i rodzajem podłoża wpływa na różnorodność i mnogość ich składników odżywczych.

Algi morskie posiadają szerokie zastosowanie w kosmetyce – cieszą się popularnością w kosmetykach z linii łagodzących, regenerujących i nawilżających. Kosmetyki z domieszką alg morskich tworzą unikatową formułę przeciwstarzeniową, która skutecznie redukuje widoczne oznaki upływającego czasu, by nadać naszej skórze jędrności i blasku.

Algi słodkowodne słynną przede wszystkim z spiruliny i chlorelli, które znane są ze swych szczególnych pielęgnacyjnych i prozdrowotnych właściwości. Spirulina wykorzystywana jest mi.n. w formułach kosmetyków. Posiada silne detoksykujące działanie sprawia, dlatego jest ceniona przez osoby, które długotrwale zażywają leki, jaki i nałogowych palaczy. Wpływają one także na poprawę funkcjonowania układu immunologicznego, który chroni nasz organizm przed infekcjami zarówno wirusowymi, jaki i bakteryjnymi. Chlorellę również uznaję się substancję detoksykującą, stąd jest zastosowanie w kosmetykach regenerujących i oczyszczających organizm. Obie substancje świetnie sprawdzają się w procesie gojenia skóry.

Kosmetyki na bazie alg słodkowodnych dobroczynnie wpływają na naszą skórę, nadając jej równomierny wygląd i sprawiając, że cera staje się gładsza i bardziej promienna.

 Algi morskie – bogactwo natury

W skład alg wchodzą praktycznie wszystkie składniki odżywcze, witaminy i minerały, których potrzebuje nasz organizm. Są to przede wszystkim:

  • Minerały – algi uznawane są za ich bogate źródło, zawierają bowiem dużo więcej składników mineralnych niż rośliny lądowe. Niektóre algi również w porównaniu z nieroślinnymi źródłami minerałów wysuwają się na prowadzenie, np. wakame, który zawiera 10 krotnie więcej wapnia niż mleko. Algi ponadto bogate są w m.in. w; jod, żelazo, mangan, miedź, brom, potas, fosfor, chlor, fluor, siarkę, selen, nikiel
  • Witaminy: z grupy B (w tym kwas foliowy), C i E, także prowitamina A i beta-karoten
  • Białko wysokiej jakości
  • Błonnik i proteiny – normalizują poziom glukozy we krwi i wypływają na obniżenie cholesterolu
  • Lipidy tzw. nienasycone kwasy tłuszczowe
  • Kwas eikozapentaenowy – słynna z niego algi czerwone
  • Kwas alfa-linolenowy – szczególnie bogate w niego są zielone wodorosty
  • Alkohole hydroksylowe (np. sorbitol i D-mannitol) – na uwagę zasługują ich zbawienne właściwości regulujące produkcję łoju, zmniejszające wydzielanie sebum.

Niepozorne wodorosty – zastosowanie alg w kosmetyce

Algi w kosmetyce mają zastosowanie pobudzające procesy naprawcze naskórka, przeciwutleniające, pielęgnacyjne, które w widocznym stopniu wpływają na poprawę wyglądu skóry. Kosmetyki na bazie alg regenerują naszą cerę i doskonale ją pielęgnują, dzięki silnym właściwościom nawilżającym.  Dodatkowo, łagodzą podrażnienia, koją skórę i zmiękczają. Skóra staje się gładsza i bardziej elastyczna oraz miękka w dotyku. Algi to w 100 % naturalny sekret zdrowej i pełnej blasku cery!

Producenci kosmetyków doskonale zdają sobie sprawę z dobroczynny właściwości alg, dlatego coraz więcej ich produktów bazuje na tych niepozornych wodorostach.  Algi aplikowane na skórę mają zdolność łatwego wnikania w głębokie warstwy skóry i przyspieszania procesów odbudowy naskórka, jak i skóry właściwej. Zatrzymują wilgoć w naskórku, dzięki czemu tworzą barierę ochronną przed negatywnym wpływem zewnętrznych czynników. Rozświetlają skórę i dodają promiennego blasku. Ponadto, normalizują pracę gruczołów łojowych. Przyśpieszają także gojenie ran i uszkodzeń struktury skóry. Wszystkie te dobrotliwe właściwości sprawiły, że zabiegi z algami stały się hitem salonów odnowy biologicznej, a także znalazły zastosowanie w kosmetykach naturalnych. Kosmetyki bazujące na algach to must have każdej współczesnej kobiety bez względu na wiek.

Algi – pielęgnacja skóry – właściwości i oddziaływanie – TOP 10:

  1. Opóźnianie procesów starzenia – dzięki dużej ilości zawartych w algach antyoksydantów, kosmetyki z ich dodatkiem świetnie chronią przed wpływem wolnych rodników. Wprowadź do swoje codziennej, podstawowej pielęgnacji kosmetyki bazujące na algach, byś mogła cieszyć się jędrną i miękką jak aksamit skórą.
  2. Bardzo intensywne nawilżenie – algi sprawiają, że skóra staje się gładsza i bardziej elastyczna w dotyku.
  3. Wzmocnienie naczynek krwionośnych – algi przeciwdziałają ich kruchości, wzmacniają je.
  4. Normalizacja pracy gruczołów łojowych – zmniejszają produkcję sebum.
  5. Przyśpieszanie w procesie gojenia się ran i wszelkiego rodzaju zmian skórnych.
  6. Usuwanie toksyn z organizmu – dzięki swojej wyjątkowej budowie komórkowej algi posiadają umiejętność wiązania i wydalania z organizmu toksyn, głównie tych pochodzących z zewnątrz jak np. papierosy, alkohol.
  7. Tworzenie bariery ochronnej przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi – algi są w stanie odbudować płaszcz hydrolipidowy i zatrzymać wilgoć w naskórku.
  8. Ochrona przed szkodliwymi promieniami UV – algi tworzą na naszej skórze swoisty filtr ochronny i pochłaniają szkodliwe promienie UV.
  9. Likwidacja stanów zapalnych – algi działają stymulująco na układ immunologiczny, a także przyczyniają się do wzrostu odporności skóry.
  10. Redukcja opuchlizn – właściwości regenerujące alg pozwalają skutecznie pozbyć się opuchlizny wokół oczu.

Algi – kiedy i po co stosować kosmetyki z algami

Bogactwo wartości odżywczych i pielęgnacyjnych alg sprawiło, że znalazły one zastosowanie w kosmetykach naturalnych. Najczęściej można spotkać maseczki na bazie sproszkowanych alg, które każda z nas może również przygotować samodzielnie w domowym zaciszu. Algi są również świetnym dodatkiem do kąpieli w postaci np. soli do kąpieli z ich dodatkiem. Dzięki nim możemy sobie stworzyć nasze małe, prywatne SPA. Popularne są również żele i balsamy do ciała oraz kremy regenerujące pod oczy z dodatkiem alg.

Na rynku z łatwością znajdziemy także mydła oraz peelingi z ich dodatkiem. Kluczową kwestią pozostaje nadal celowość zastosowania alg. Jeżeli nadal nie jesteś pewna, czy warto postawić na te niepozorne wodorosty, koniecznie zapoznaj się z ich magicznymi właściwościami.

Poniżej przedstawiamy kilka problemów, z którymi walkę możesz wygrać, sięgając po kosmetyki z algami:

Sucha cera – algi wpierają skórę przesuszoną, która wymaga nawilżenia oraz kompleksowej pelengacji. Wchłaniają się szybko, przedostając się nawet do głębokich warstw skóry, a zawarta w nich kompozycja aktywnych właściwości pozostawiła naszą skórę nawilżoną, świeżą, gładszą i bardziej elastyczną. Nie pozostaje nam nic innego, jak cieszyć się zdrową cerą pełną blasku.

Cellulit, pajączki, obrzęki – algi wzmacniają i uszczelniają ściany naczyń włosowatych skóry, dzięki czemu przeciwdziałają ich nadmiernej kruchości i przepuszczalności. Zapobiegają to powstawaniu na naszym ciele tzw. pajączków, obrzęków, zastojów limfatycznych oraz cellulitu. To nasz najskuteczniejszy sojusznik w tej nierównej walce!

Trądzik, łojotokowe zapalenie skóry – algi normalizują pracę gruczołów łojowych, wpływając na zredukowanie wydzielania sebum. Nasza skóra odzyskuje właściwe pH i piękny zdrowy wygląd bez cienia skazy.

Nadwrażliwa skóra, alergie i wysypki – łagodzące działanie alg wpływa zbawiennie na proces likwidacji stanów zapalnych, ponadto przyśpiesza gojenie ran i regenerację uszkodzonego naskórka.

Zmęczona, pozbawiona blasku cera – algi wpływają na zwiększenie jędrności i elastyczności naszej skóry, rozjaśniają ją i nadają gęstości i promienności.

Opuchnięte oczy – pielęgnacyjne właściwości alg pozwalają w prosty, a skuteczny sposób zredukować taką przypadłość.

Algi dla Ciebie

Zanim sięgniemy po kosmetyk z algami, warto przygotować się na jego dość specyficzny i czasem nie do końca przyjemny zapach.  Jednak ich niesamowite właściwości pielęgnacyjne szybko rekompensują nam ten dyskomfort.  Zachęcamy do zapoznania się z naszą oferta kosmetyków z algami. Jesteśmy pewni, że na pewno znajdziesz coś dla siebie i zakochasz się w nich bezgranicznie.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że udało się nam Was przekonać do prozdrowotnych właściwości i wartości odżywczych alg – bogactwa składników korzystnie wpływających na skórę. Dzięki nim te z pozoru zwykłe wodorosty błyskawicznie zrobiły furorę w kosmetyce i dietetyce, oraz stają się coraz bardziej docenianie w lecznictwie. Warto w nie zainwestować i oswoić się z ich początkowo niezbyt przyjemnym zapachem.  Zrekompensuje nam to zdrowa i pełna blasku cera.

07 marca 2021